Najlepszy rachunek maklerski! Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Inwestowanie może wiązać się z wieloma kosztami, wynikającymi nie tylko z ryzyka, ale również z opłat na rachunku maklerskim. A koszty trzeba przecież ograniczać. Jak mawia Warren Buffet, są tylko dwie zasady inwestowania:

Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy!

Zasada nr 2: Nigdy nie zapomnij o zasadzie nr 1!

Gdy już znajdziesz odpowiedzi na 10 najważniejszych pytań, które zadaje sobie każdy inwestor, warto będzie na starcie drogi na rynku kapitałowym wybrać taki rachunek maklerski, który będzie dawał nam wiele możliwości inwestycyjnych, ale także optymalizował koszty. Zły wybór może generować w dłuższym terminie sporą stratę dla portfela. Ważne jest, aby wybrać rachunek dopasowany do swoich oczekiwań i profilu inwestycyjnego.

Wybór rachunku – od czego zacząć?

Wielu początkujących inwestorów ma problem z określeniem, w co będą inwestować. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, bo to tak jakby kazać wybierać między szarlotką a tiramisu komuś, kto nigdy nie próbował żadnego. Dlatego rachunek maklerski nie powinien ograniczać potencjału inwestycyjnego. Zwłaszcza że większość ludzi nie lubi zmian i wybrana opcja najprawdopodobniej zostanie z nimi na lata. Z drugiej jednak strony nie ma większego sensu płacić za szereg rozwiązań i instrumentów pochodnych, gdy wiemy, że jesteśmy inwestorami konwencjonalnymi i długoterminowymi, którzy w portfelu planują mieć tylko akcje i ewentualnie obligacje.

Zanim dokonamy wyboru, co do rodzaju konta, najpierw musimy wybrać instytucję, w której to zrobimy. Każdy bank czy biuro maklerskie oferuje szereg dodatkowych opcji, które dla jednych inwestorów mają ogromne znaczenie, a dla innych żadnego. Na co więc zwrócić uwagę?

 • Dostęp do aplikacji mobilnej. Czasy, w których dzwoniono do maklera, żeby zrealizował transakcję już dawno odeszły do lamusa. Warto sprawdzić, czy aplikacja nam się podoba, jest funkcjonalna i intuicyjna.
 • Dostęp do notowań giełdowych online w czasie rzeczywistym. Dla daytraderów będzie to bardzo istotny element. Czasem sekundy opóźnienia mogą implikować różne decyzje.
 • Przejrzysta platforma inwestycyjna. Niektóre z nich mają opcje do nakreślania analizy technicznej. Dają wiele możliwości, a przy tym mają bardzo przyjazne interfejsy dla użytkowników.
 • Możliwość skorzystania z kont testowych. Wiele biur maklerskich umożliwia dostęp do kont demo, gdzie można dokonać próby generalnej przed występem na żywo na parkiecie giełdy.
 • Możliwość obsługi klienta w biurze stacjonarnym. Są inwestorzy, którzy wciąż mocno sobie cenią rozmowę ze swoim maklerem i nie chcą być obsługiwani online. Nie każde biuro maklerskie ma jeszcze takie opcje w dobie galopującego rozwoju technologicznego.
 • Dostępy do konkretnych instrumentów finansowych. Takich jak ETFy (cały cykl odnośnie wad i zalety ETF’ów znajdziesz tutaj), obligacje na rynku Catalyst, czy też różnego rodzaju kontrakty terminowe lub jednostki uczestnictwa w funduszach. Jeśli jesteśmy nastawieni na konkretne inwestycje, warto się upewnić, czy nasz rachunek maklerski umożliwia ich dokonanie.
 • Dostęp do rynków zagranicznych. Nie każdy rachunek daje takie możliwości.
 • Dostępność materiałów analitycznych. Dosyć ważnym uzupełnieniem oferty jest dostęp do dodatkowych treści w serwisie. Często znajdziemy tam rekomendacje, analizy spółek czy komentarze z rynku. O tym, na co zwracać uwagę przy rekomendacjach giełdowych pisaliśmy tutaj.
 • Możliwość wzięcia udziału w IPO. Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami i nie każde biuro maklerskie ma dostęp do tych ofert. O samej procedurze pierwszej oferty publicznej dla spółek pisaliśmy m.in tutaj

Na czym nam zależy, musimy zdecydować już sami. Niemniej jednak zawsze lepiej wiedzieć, jakie mamy opcje. Inaczej sprawa wygląda z kosztami. Tutaj zawsze powinniśmy dążyć do ich minimalizacji, żeby nie zjadały zysku z inwestycji.

Konto za 0 zł! Czy na pewno?

Stara zasada mówi, że nie ma nic za darmo i wiele w tym racji. Nawet jeśli za prowadzenie rachunku nic nie zapłacimy, to ten koszt rozłoży się na prowizje i przelewy. Jakich opłat możemy się spodziewać?

 • opłata za prowadzenie konta,
 • prowizje maklerskie od transakcji,
 • prowizje za dostęp do notowań w czasie rzeczywistym,
 • opłaty za przechowywanie papierów wartościowych na rachunku,
 • opłaty za przelewy na konto bankowe,
 • dodatkowe usługi.

Co do zasady na więcej kosztów nie powinniśmy się nadziać, ale oczywiście polecam zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, zanim zaczniemy składać zlecenia. Niejednokrotnie spotkamy się z dwoma wariantami kont. W jednym prowizje od transakcji są większe, ale do pewnych kwot stałe, niezależnie od ilości zleceń. To jest wymarzona opcja dla daytradera. W drugiej zapłacimy procent od każdej transakcji. Co zatem wybrać? To zależy. To, co będzie najlepsze dla jednego inwestora, nie musi być dobre dla innego.

5 najlepszych kont maklerskich – listopad 2019

Wybierając te konta, bazuję na kilku aspektach, które docenić powinni zwłaszcza początkujący inwestorzy. Kryteria doboru najlepszych kont w mojej ocenie to:

 • niskie prowizje od transakcji,
 • duża gama instrumentów finansowych,
 • niska opłata za prowadzenie konta,
 • jakość platformy inwestycyjnej i aplikacji.

Poniższy wariant kosztów dotyczy inwestora, który wykonał choć jedną transakcję w miesiącu i nie jest zawodowym daytraderem. Za istotną zaletę konta uważam też opcje OTP (odroczonego terminu płatności). Pozwala to na regulacje zobowiązań w terminie dwóch dni od daty zakupu. Dzięki temu można zaangażować znacznie mniej kapitału w momencie kupna. Choć trzeba przyznać, że dla osoby początkującej to kompletnie zbędny dodatek.

Poniższe zestawienie nie będzie też wartościowe dla inwestorów z rynku Forex. Platformy inwestycyjne oraz konta przeznaczone do handlu walutami lub instrumentami pochodnymi nie są odpowiednie dla początkujących inwestorów i wymagają innych walorów niż konta maklerskie.

Tabela podsumowująca pięć najpopularniejszych rachunków maklerskich dla inwestorów indywidualnych

Rachunek maklerski Opłata za prowadzenie rachunku Prowizja (akcje) Prowizja (obligacje) Prowizja (kontrakty na indeksy)Dodatkowe zalety
Rachunek inwestycyny w Banku BPS50 zł / rok0,13%0,13%5 zł– Dostępna opcja OTP (odroczony termin płatności)
– Dostęp do notowań online – bezpłatny dla jednej najlepszej oferty.
Konto Maklerskie Elastyczne w ING 0 zł0,30%0,10%9 zł– Dostępna opcja OTP (odroczony termin płatności).
– Dostęp do notowań online – bezpłatny dla jednej najlepszej oferty.
– Bardzo przyjazna platforma inwestycyjna.
Konto Standard w Santander 0 zł0,39%0,19%9 zł– Dostępna opcja OTP (odroczony termin płatności).
– Dostęp do notowań online – bezpłatny dla jednej najlepszej oferty.
– Dostęp do rynków zagranicznych.
Rachunek inwestycyjny w BOŚ 0 zł0,38%0,19%9,9 zł ( możliwa obniżka do 8,5 zł przy większym obrocie)– Dostępna opcja OTP (odroczony termin płatności).
– Dostęp wielu materialów edukacyjnych i analitycznych.
– Dostęp do rynków zagranicznych.
Rachunek eMakler w mBanku 0 zł0,39%0,19%9 zł– Dostęp do notowań online – bezpłatny dla jednej najlepszej oferty.
– Nowoczesna platforma inwestycyjna.
– Dostęp do rynków zagranicznych.

Który rachunek jest najlepszy dla Ciebie?

O tym, który rachunek wybierzesz, musisz zdecydować już sam. Szereg możliwości, jakie mamy na rynku może przyprawiać o ból głowy, ale warto się dobrze zastanowić. Bo ludzie w większości nie lubią zmian. Jest nawet taki model, który choć nie dotyczy bezpośrednio inwestowania, to fantastycznie odzwierciedla proces przyzwyczajania się do nowych sytuacji.

Model zmiany wg Virginii Satir

Podsumowując, przekonaj się który rachunek maklerski jest najlepszy dla Ciebie, zanim go założysz. Potem nie będziesz chciał go szybko zmieniać.  Daj znać innym w komentarzu, jaki rachunek jest według Ciebie najlepszy i z jakiego polecasz korzystać dla początkujących.

Do zarobienia!
Agata Paluch

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie. Powyższy materiał nie odzwierciedla poglądów instytucji, w której autor pracuje.
26
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: