Inwestorzy z USA sprzedali praktycznie wszystkie akcje kupione przez ostatnie dwa lata

Inwestorzy z USA sprzedali praktycznie wszystkie akcje kupione przez ostatnie dwa lata

W dołku COVID detaliczni inwestorzy z USA hurtowo ruszyli na zakupy akcji. Wspomagani czekami stymulującymi, które dostali i z którymi nie bardzo mieli co zrobić, w dużym stopniu przeznaczali tę kasę na rynek kapitałowy. Mniej więcej od początku 2021 roku wygląda to jednak kompletnie inaczej. Goldman Sachs pokazał dane, z których wynika, że to grono inwestorów wycofało już praktycznie wszystkie środki, które w ciągu ostatnich dwóch lat wpompowali na rynek.

Według Financial Times w samym tylko 2021 roku amerykańscy inwestorzy wpompowali w rynek ponad bilion dolarów, a to więcej niż w ciągu wszystkich lat 2000 – 2019 razem wziętych. Dużo w tym „zasługi” takich aplikacji jak Robinhood umożliwiających handel bez prowizji i narodzin inwestorskich społeczności na masową skalę. Pamiętasz jeszcze spółkę GameStop, która została wywindowana do rekordowych 438 dolarów z niecałych 5? Liczba unikalnych kont, które handlowały na spółce GameStop, wynosiła ~ 10 tysięcy na początku 2021 roku. Chwilę później na koniec stycznia 2021 na tej samej spółce handlowało już ~ 900 tysięcy kont.

Świat rosnących stóp procentowych nie jest zbyt dobrze znany dla tych, którzy efektywnie wchodzili na rynek dopiero w okresie COVIDowym. Dziś na rynku są inne alternatywy dla rynku akcji skoro nawet obligacje skarbowe potrafią płacić po 7% rocznie. Czy to oznacza, że akcje są skazane na porażkę? Nie, ale na pewno o wiele większe znaczenie ma dziś sensowna selekcja spółek, niż w 2020 roku.

Skumulowana wartość zakupów netto akcji inwestorów detalicznych z USA w mld USD (lewa oś)

Skumulowana wartość zakupów netto akcji inwestorów detalicznych z USA w mld USD (lewa oś)

Ogląda też: Ile na CDR stracił Master Pharm i kto sprzedaje sektor energetyczny [Merytorycznie o Giełdzie]

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

49
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: