Fatalne nastroje wspierają szansę na korektę

Fatalne nastroje wspierają szansę na korektę

Rynkowe nastroje po najgorszym początku roku dla rynków od lat również spadają do jednych z najniższych w swojej historii. Jest takie badanie realizowane co tydzień przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (AAII), gdzie sprawdzane jest ich bieżące nastawienie do rynku. Spread pomiędzy niedźwiedziami, a bykami spadł w ostatnim czasie do odczytów niewidzianych od 2008 roku i wpadł do grona najgorszych 0.3% wszystkich odczytów.

Ktoś tutaj może krzyczeć, że przecież co to za spadki, skoro SPX nawet nie spadło o 20%. Teoretycznie będzie mieć rację, ale tylko teoretycznie, bo pod powłoką indeksów straty są o wiele większe. Sporo spółek obsunęło się już o ponad 50% od swoich szczytów. Również te z grona FAANG, a indeks SPX na powierzchni powyżej formalnej bessy utrzymywał w zasadzie jedynie sektory Energy oraz Oil&Gas.

Spread pomiędzy bykami, a niedźwiedziami w ankiecie AAII oraz indeks S&P500

Spread pomiędzy bykami, a niedźwiedziami w ankiecie AAII oraz indeks S&P500
Źródło: Macrocharts

Pewnie, że każda sytuacja jest trochę inna. Każde spadki wywołane są czymś innym, ale faktem jest, że gdy nastroje są tak fatalne, a większość woli nie dotykać akcji kijem, to w szerszej perspektywie zrealizowanie wtedy zakupów okazywało się w przeważającej większości przypadków niezwykle atrakcyjne. Tak wyglądają średnie stopy zwrotu dla indeksu S&P500 w tydzień, miesiąc, kwartał, półrocze oraz rok po tym, jak spread w badaniu AAII wpadał do konkretnego klastra odczytów. Obecnie byliśmy w tym najgorszym na samej górze. Średnia stopa zwrotu po roku od danych odczytów to prawie +30%. Oczywiście można się kłócić o to, że ta próbka obejmuje zaledwie 7 sytuacji, więc jest statystycznie mało istotna, ale nawet jeśli zagregowalibyśmy sobie odczyty w pakiet -100 do – 25 (cztery górne wiersze), to i tak dostaniemy średnią stopę zwrotu przekraczającą 11% z wysokim odsetkiem prawdopodobieństwa do realizacji.

Czy tak będzie i tym razem? Oczywiście nie mam pojęcia, ale dane nastrojów jednoznacznie wspierają przynajmniej krótkoterminowy oddech rynku.

Stopy zwrotu dla indeksu S&P500 po tym, jak odczyty AAII osiągnęły konkretną wartość

Stopy zwrotu dla indeksu S&P500 po tym, jak odczyty AAII osiągnęły konkretną wartość
Źródło: Bespoke

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #001 – podsumowanie najciekawszych danych rynkowych za 02.05.2022 – 08.05.2022

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

53
4

Oceń materiał!

53
4


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: