Dowód na wygasanie trendu spadkowego w USA

Dowód na wygasanie trendu spadkowego w USA

Jeśli komuś jest mało dowodów, że ostatnie wyprzedaże na Wall Street przynajmniej w krótkim terminie powinny się skończyć, to mam dla takich osób jeszcze jeden wykres. Oczywiście „przeszłe wyniki, nie są gwarantem tych przyszłych”, itd, itp. Tutaj nic się nie zmieniło, ale mimo to warto zwrócić sobie uwagę na przykład na to, jakie pozycjonowanie na rynku akcji w przypadku kontraktów terminowych mają obecnie zarządzający funduszami w USA.

Odsetek tzw. „Open Interest”, to coś podobnego do naszego polskiego LOP (Liczba Otwartych Kontraktów). Open Interest mówi o tym, ile obecnie jest otwartych kontraktów na akcje (nie mówi o ich stronie, ani liczbie transakcji, ale o samej w sobie liczbie kontraktów). Wartość zwiększa się tylko w przypadku, gdy kupujący i sprzedający „tworzą” nowy kontrakt, a więc po raz pierwszy wchodzą na rynek lub gdy razem zamykają stary kontrakt. Sam „transfer” otwartego już kontraktu do innego tradera nie wpływa więc na liczbę otwartych kontraktów. To wpłynie jedynie na wolumen całego handlu.

Open Interest można traktować jako jeden z indykatorów siły danego trendu. Gdy wartość rośnie, to nowy kapitał napływa na rynek, co ma tendencję do wzmacniania trendu i zwiększania rynkowego momentum. Gdy spada, to siła trendu również powoli wygasa. Oczywiście upraszczam te zależności, bo nie wszystko jest zero-jedynkowe, ale to nie wpis o analizie LOP w kontraktach terminowych.

Tymczasem tak oto wygląda obecne pozycjonowanie zarządzających funduszami w USA w przypadku kontraktów na akcje (jako % Open Interest). Jest ono… najniższe w historii. Kolejny przykład na wygasanie momentum spadkowego leży więc na stole.

Pozycjonowanie zarządzających funduszami w USA w przypadku kontraktów na akcje (jako % Open Interest)

Pozycjonowanie zarządzających funduszami w USA w przypadku kontraktów na akcje (jako % Open Interest)

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Oglądaj też: Czy warto dziś kupować akcje? [Merytorycznie o Giełdzie]

68
4

Oceń materiał!

68
4


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: