Dolar z każdym rokiem traci na znaczeniu

dolar

Amerykańska waluta wciąż ma status głównej waluty rezerwowej. Dane pokazują jednak, że dolar z każdym rokiem traci na znaczeniu. Jego kosztem zyskuje za to chińskie Renminbi i waluty krajów strefy G7. Oczywiście w żadnym wypadku nie oznacza to, że zaraz dolar upadnie, a waluta USA odejdzie w niepamięć. To powtarzane czasem głupoty. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć dolar wciąż jest i pozostanie najważniejszą walutą świata, to powoli (bardzo powoli) wraz z dalszym postępowaniem globalizacji, jego znaczenie będzie spadać.

Waluta odzwierciedla znaczenie gospodarki państwa

Powiedzenie, że waluta odzwierciedla znaczenie gospodarki państw, jest pewnym uproszczeniem, ale dobrze przybliża sytuację. Znaczenie waluty państw jest skorelowane z siłą ich gospodarek. Chiny są tu dobrym przykładem wyjątku, gdzie widać, że znaczenie ma również zaufanie zagranicznych inwestorów.

Chociaż Państwo Środka ma o wiele większą gospodarkę niż Wielka Brytania, czy Unia Europejska, to jednak udział renmnibi w wymianie handlowej świata wciąż jest minimalny. Powodem jest brak zaufania kapitału zagranicznego do rządu w Pekinie. Nikt nie lubi trzymać waluty, którą zarządzają ludzie nazywający się komunistami.

Renminbi zyskuje popularność

Chociaż chińska waluta wciąż jest peryferyjna, to na horyzoncie widać zachodzące zmiany. Państwa BRICS zaczynają głośno mówić o „dedolaryzacji”. Międzynarodowy Fundusz Walutowy widzi rosnącą rolę chińskiej waluty i już jakiś czas temu podniósł jego wagę w koszyku walutowym SDR z 10,92 proc. do 12,28 proc.

Chyba najbardziej przełomowym momentem były niedawne rozmowy między Chinami a Arabią Saudyjską. Państwa te uzgadniają właśnie rozliczenia za ropę w Renminbi. To wydarzenie mocno przełomowe i jeżeli rozmowy ostatecznie strony doszłyby do porozumienia, dolar faktycznie dostałby mocne uderzenie.

Nie tylko państwa planują dedolaryzację. Podobne pomysły mają niektóre firmy. We wrześniu Gazprom ogłosił, że Chiny będą płacić za gaz w renminbi i rublach. Kolejne rosyjskie przedsiębiorstwo – Rusal wyemitowała obligacje w chińskiej walucie o wartości 590 mln dol. W jej ślady poszedł największy rosyjski producent złota PJSC Polyus, który sprzedał podobny typ obligacji o wartości 670 mln dol. Emisję dłużnych papierów wartościowych w walucie innej niż dolar, rozważa także pogrążony w kryzysie gospodarczym – Egipt.

Chociaż dolar z każdym rokiem traci na znaczeniu, co widać na wykresie poniżej, to nie należy się spodziewać jego upadku. Statusu waluty rezerwowej świata nie traci się z roku na rok. To proces na dziesiątki lat. Jeśli masz pochowane dolary pod poduszką, to spokojnie, za 10 lat dalej będą one ważne dla świata. Dla twoich prawnuków być może mniej, ale krzyczenie o rychłej dedolaryzacji, to mrzonka.

Do zarobienia,
Karol Badowski

77
8
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wacek
10 miesięcy temu

Dobrze, że przypomniał pan o poduszce. Czas sałatę przepić!

Przeczytaj również: