Czy to właściwy czas na strategię Kup i Trzymaj? | DNA Rynków #308

opublikowano: 17 sierpnia 2020

Jest mnóstwo sposobów i strategii na inwestowanie. Jedną z bardziej znanych jest tzw. Kup i Trzymaj, czyli Buy and Hold. Niekiedy potrafi się przerodzić co prawda w Buy and Hope, czyli Kup i… miej nadzieję. Dużo nadziei. Dziś wydaje się jednak, że z kryzysu sporo branż wychodzi obronną ręką, czy więc w obecnych czasach tej strategii bliżej do Buy and Hold, czy może Buy and Hope spróbujemy poszukać odpowiedzi w tym odcinku DNA Rynków.

Jednocześnie chcielibyśmy jeszcze poprosić Cię o zagłosowanie nasz projekt nominowany w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju #SolidarniZwyciezymy. Co udało nam się zrobić, pisaliśmy szerzej we wpisie „Zagłosuj na naszą akcję w ramach Solidarni Zwyciężymy” o tutaj. Gorąca prośba więc o zaserduszkowanie naszego projektu pod tym linkiem: https://solidarnizwyciezymy.pl/?story=336.

Czego dowiesz się z tego odcinka?

  • Czy Buy and Hold ma dziś sens? – strategia Kup i Trzymaj przeznaczona jest dla naprawdę długoterminowych inwestorów. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat cierpliwości, która niestety czasem może nie wystarczyć.

Zobacz również poprzedni odcinek DNA Rynków #307 „O czym warto pamiętać inwestując dziś na NewConnect?”

Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #308

Czy Buy and Hold ma dziś sens?

Bez wątpienia są pewne podstawy do tego, żeby zastosować dziś strategię Buy and Hold. Zgodnie z danymi amerykańskiego indeksu ISM (czym jest i jak analizować ISM możesz przeczytać w specjalnym wpisie „Szklana kula w głąb amerykańskiej gospodarki, czym jest indeks ISM”) wchodzimy powoli w obszar gospodarczego ożywienia po pierwszej fali pandemii. Solidne odbicie nastrojów występuje tu zarówno w segmencie usług (odbicie z 41,5 na 54,2) jak i produkcji (odbicie z 41,8 na 58,1!).

Podobne sygnały płyną również Europy. Zawsze szeroko komentowany przez nas niemiecki indeks IFO (czym jest i jak analizować IFO dowiesz się z wpisu „Indeks IFO – taki mamy klimat… gospodarczy!”) również pokazuje, że oczekiwania co do tego, gdzie będzie znajdowała się gospodarka w przyszłości (niebieska linia na wykresie poniżej), wyraźnie wybijają się powyżej poziomów, które widzieliśmy jeszcze w 2019 roku.

Odczyty indeksu IFO i zegar koniunktury IFO

Odczyty indeksu IFO i zegar koniunktury IFO
Źródło: IFO Business Survey
Odczyty indeksu IFO i zegar koniunktury IFO
Źródło: IFO Business Survey

Wszystko to wskazuje, że faktycznie postępujące odbicie gospodarcze ma zadatki na tak wyczekiwaną V-kształtność. Dobrze radzące sobie Niemcy to zawsze dobrze radząca sobie Europa. Może więc to faktycznie jest moment, kiedy Europa i Ameryka będą radziły sobie jeszcze lepiej. Wszystko wskazuje jednak na to, że na kryzysie najlepiej wyjdą Chińczycy. Prognozuje się bowiem, że luka pomiędzy wzrostem w chińskiej gospodarce a pozostałymi w kolejnych 5 latach będzie nie mniejsza, ale większa. Wprost wynika to oczywiście z o wiele silniejszego uderzenia kryzysu w Stany Zjednoczone i Europę. Chińczycy na ścieżkę wrócili zdecydowanie szybciej i jak na razie mają szanse na zostanie wielkim wygranym pandemii.

Luka pomiędzy wzrostem gospodarczym w Chinach, a USA, Strefą Euro, Niemcami i Wielką Brytanią.

Luka pomiędzy wzrostem gospodarczym w Chinach, a USA, Strefą Euro, Niemcami i Wielką Brytanią.
Źródło: Deutsche Bank

Również patrząc na dane o sprzedaży detalicznej czy to z USA, Strefy Euro, czy nawet z Polski widać, że wróciliśmy na ścieżkę przed-pandemiczną, a skoro kupujemy tyle samo, co wcześniej to można odnieść wrażenie, że wszystko wróciło do normy.

Strategie typu Buy and Hold polega jednak na wierze w to, że firmy, które obecnie są zwycięzcami, będą dalej zwycięzcami. Dziś zwycięzcami są giganci technologiczni: Facebook, Amazon, Apple czy Google, a żaden gigant nie jest gigantem w nieskończoność. Znalazłem bardzo ciekawy wykres pokazujący 10 największych spółek amerykańskiego parkietu na przestrzeni ostatnich 100 lat. Ci, którzy jeszcze w latach 90 wydawali się nie do pobicia, dziś są daleko w tyle za obecnymi gigantami. Biznesowe imperia w końcu zawsze ustąpią innym biznesowym imperiom.

Największe 10 spółek z amerykańskiego rynku na przestrzeni ostatnich 100 lat

Największe 10 spółek z amerykańskiego rynku na przestrzeni ostatnich 100 lat
Źródło: Dimensional

Dla przykładu rzucić jeszcze okiem na wybrane indywidualne kursy wybranych z tych gigantów za ostatnie 25 lat. Poniżej Xerox – ósma największa spółka w latach 70 oraz General Electric – druga największa w latach 90 i druga największa na początku XX wieku.

Kurs Xerox w latach 1995 – 2020

Kurs Xerox w latach 1995 - 2020
Opracowanie: DNA Rynków

Kurs General Electric w latach 1995 – 2020

Kurs General Electric w latach 1995 - 2020
Opracowanie: DNA Rynków

Strategia Buy and Hold to nie jest pewniak. Pamiętaj o tym. Zwłaszcza że po drodze na pewno dojdzie do paru bankructw. Na kolejnym wykresie zobaczysz, jaka jest dostępność kapitału w kredytach i pożyczkach inwestycyjnych w USA. Zaciskanie dostępności kredytowej widać dokładnie w ostatnim słupku. On dość dobrze oddaje to, gdzie znajdzie się z kolei niebieska linia, która to przedstawia bankructwa w sektorze korporacyjnym. Część firm obecnego ożywienia gospodarczego niestety nie wytrzyma. Kluczem jest zidentyfikowanie, których z nich to dotyczy.

Dostępność kapitału w postaci kredytów i pożyczek w USA oraz prognoza bankructw

Dostępność kapitału w postaci kredytów i pożyczek w USA oraz prognoza bankructw
Źródło: Federal Reserve Board

Możesz też wierzyć w to, że ekstremalnie niskie dziś stopy procentowe niskie jeszcze długo, co sprawia, że Buy and Hold jest konieczne, bo przecież nie ma co trzymać pieniędzy na lokatach. Rynek oczywiście zgadza się z tą tezą. Problem w tym, że rynek jeśli chodzi o przewidywanie stóp procentowych, jest wyjątkowo nieskuteczny. Lubię ten wykres. Świetnie obrazuje jak bardzo nikt nic nie wie. Spójrzmy na ostatnie 20 lat historii stóp procentowych USA. Widać na nim jak kształtowały się stopy naprawdę (linia niebieska) oraz jak w danych momentach prognozował je rynek (przerywane linie czarne). Otóż rynek praktycznie nigdy nie miał racji. Albo był zbyt jastrzębi, albo był zbyt gołębi. Dziś rynek prognozuje, że stopy będą bardzo, bardzo płasko przez długi okres. Dlaczego tym razem rynek miałby mieć rację? Na to odpowiedzi nie ma. Wcale tej racji mieć nie musi. Równie dobrze stopy procentowe mogą niedługo wzrosnąć. Ba, żeby daleko nie szukać, nawet jeden z przedstawicieli RPP, Eugeniusz Gatnar, kilka dni temu powiedział nawet, że „należy rozważyć podwyżkę głównej stopy procentowej”.

Kształtowanie się stóp procentowych w USA, a predykcje rynku odnośnie ich kształtowania

Kształtowanie się stóp procentowych w USA, a predykcje rynku odnośnie ich kształtowania
Źródło: Bloomberg Finance LP

Podążanie strategią Buy and Hold wymaga też konieczności wytworzenia w sobie odporności na solidne obsunięcia kapitału. Spójrzmy na ostatnie 220 lat, cofając się do roku 1800. Tak, wiem, że ludzie nie żyją tyle, co żółwie, warto jednak spojrzeć, jak najszerzej się da. Popatrzmy na maksymalne obsunięcia dla amerykańskich akcji, obligacji i złota oraz ile czasu potrzebowały na ich odrobienie. Akcje? Spadek o 77% w latach 1929-1932 i 7 lat powrotu do pierwotnej ceny. Obligacje? Spadek o 67% w latach 1940-1981 i… 51 lat oczekiwania na powrót. Złoto? Spadek 82% od 1980 roku i 30 lat czekania na powrót do ceny. Buy and Hold wymaga czasem nie lada cierpliwości.

Maksymalne obsunięcia na amerykańskich akcjach, obligacjach i złocie

Maksymalne obsunięcia na amerykańskich akcjach, obligacjach i złocie
Źródło: Jeremy J. Siegel

Czy w takim układzie strategia Buy and Hold ma sens i szansę działać? Tak, ale nigdy, przenigdy dla indywidualnych spółek lub pojedynczego aktywa, jak np złoto. Strategia może działać w przypadku, gdy stosujemy ją budując portfel pasywny oparty np. o fundusze ETF, które odzwierciedlają cały koszyk instrumentów. O samych funduszach ETF przygotowywaliśmy zresztą osobny cykl – DNA Funduszy ETF, który możesz przeczytać tutaj „DNA Funduszy ETF”, więc nie będę się nad tym teraz rozwodził. Ponadto już we wrześniu jeden z publicznych portfeli DNA oparty będzie tylko o fundusze ETF! Oczywiście, podobnie jak inne nasze portfele publiczne znajdziecie go na stronie 🙂

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

48
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

48
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: