Chiny stały się największym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej

arabia

Każda gospodarka zużywa spore ilości energii. Chińczycy zużywają jej kolosalne ilości. Państwo Środka cały czas bazuje głównie na paliwach kopalnych, a na swoje nieszczęście samo nie posiada odpowiednio dużych złóż surowców. Ratunkiem jest import z krajów takich jak Arabia Saudyjska, gdzie produkuje się aż 10 milionów baryłek ropy dziennie. Co daje temu państwu pozycję wicelidera produkcji, zaraz za USA.

Niedawno świat obiegły informacje o kolejnych porozumieniach saudyjsko-chińskich. Kiedyś jakiekolwiek większe sojusze „Domu Saudów” z najpoważniejszymi konkurentami USA, czyli Chinami byłyby niemożliwe. W końcu Ameryka była patronem Arabii. Cały nowoczesny sprzęt wojskowy zapewniany był przez Amerykanów.

W 2002 roku USA kupowały z Arabii Saudyjskiej ropę naftową o wartości 19 miliardów dolarów, co stanowiło aż 10% PKB tego kraju. Cały model rozwoju gospodarczego Arabów zależał od dobrych stosunków z „największą demokracją świata”.

Wpływy gospodarcze przekładają się na wpływy polityczne

Niesamowity wzrost gospodarczy Chin (więcej pisaliśmy o tym w tekście „Chińczycy zarabiają już tyle, co Polacy”) wywrócił całkowicie dotychczasowe globalne powiązania gospodarcze. Między rokiem 2002, a 2021 import ropy do USA z Arabii wzrósł zaledwie z 19 miliardów dolarów do 25 miliardów. Z Chin natomiast z 4 miliardów dolarów do 87 miliardów! Dziś gospodarka Arabii Saudyjskiej jest aż 3 razy uzależniona od dobrych stosunków z Chinami, niż z USA.

Inwestorzy mogą wiele wyciągnąć z tej lekcji. Na przykład akcjonariusze Lockheed Martin, obserwując poziom wymiany gospodarczej między Arabią a Chinami i USA, mogą z wyprzedzeniem oszacować ryzyko niepodpisania kolejnej umowy na dostawy samolotów F-35. Istnieje bowiem spore ryzyko tego, że przywódcy Arabii Saudyjskiej stojąc przed dylematem gospodarka, czy najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, zdecydują się na rozwój i prosperity.  

Najwięksi importerzy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej

Najwięksi importerzy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej - chiny i ich wpływ

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments