BeGlobal – platforma, która pozwala na inwestowanie w fundusze bez opłat stałych!

Nie lubię funduszy inwestycyjnych! Koszą gigantyczne opłaty, a często i tak nie dowożą wyniku. Co jednak, gdybym powiedział Ci, że właśnie na polski rynek wchodzą szeroko dostępne fundusze, które opłaty pobiorą wyłącznie wtedy, gdy wygenerują dla Ciebie wynik ponad benchmark? Zainteresowany? Mnie również to zainteresowało. Tym właśnie wyróżnia się nowa platforma inwestycyjne – BeGlobal!

Czym jest BeGlobal i dlaczego warto, żebyś zainteresował się tym rozwiązaniem? BeGlobal to pierwsza na polskim, a nawet europejskim rynku platforma, gdzie nie znajdziesz żadnej stałej opłaty za zarządzanie! Wynagrodzenie dla zarządzającego funkcjonuje tylko jako opłata „za sukces”. Oznacza to płatność wyłącznie w momencie, gdy fundusz pobije swój własny benchmark.

BeGlobal – Inwestuj w Fundusze BEZ OPŁAT ZA ZARZĄDZANIE! Nasza recenzja!

Materiał ten powstał we współpracy z BeGlobal, ale firma nie ingerowała w jego treść.

Wysokie opłaty to zmora inwestujących w fundusze

Nie jestem wojownikiem o samodzielne inwestowanie przez każdego. Nie będę forsował poglądu, że nikt nie powinien korzystać z funduszy inwestycyjnych. Dla większości społeczeństwa fundusze inwestycyjne to realnie najlepsza droga do rozpoczęcia inwestowania.

Jednocześnie jednak to droga, za którą od zawsze pobierało się spore opłaty. Częściowo to zrozumiałe, bo każde Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych musi zatrudniać całą armię ludzi. Takie są regulacje i nic na to nikt nie poradzi.

Opłaty te jednak w długim terminie gigantycznie obniżają Twoją stopę zwrotu. W wielu przypadkach prowadzą do tego, że fundusz nie ma szans pokonać swoich własnych benchmarków. Nie jest to tylko polska przypadłość, a problem ogólnoświatowy. W tabeli poniżej zobaczysz, jaki procent funduszy akcyjnych w USA zachowuje się gorzej od przyjętego benchmarku w różnym horyzoncie czasowym.

Mówimy tu o wartościach rzędu ponad 90% wszystkich funduszy! Im dalej w las i horyzont dłuższy, tym ta statystyka wygląda gorzej. Tymczasem mówimy tutaj o funduszach z USA, gdzie opłaty za zarządzanie są dużo niższe niż w Polsce!

Statystyka pokazująca jaki procent funduszy inwestycyjnych aktywnych jest w stanie w wybranym horyzoncie czasu pobić benchmark

Pewną odpowiedzią na ten problem są fundusze indeksowe, czy robodoradcy. Opłaty za zarządzanie są w nich o wiele niższe, ale… wciąż występują. Niestety korzystając z ich usług praktycznie pewnym jest, że nie pobijesz szerokiego rynku. Nie taki jest też zresztą ich główny cel. Robodoradcy mają zdejmować z Ciebie wszystko, co wiąże się z samodzielnym inwestowaniem pasywnym w zamian za jakąś opłatę.

Opłaty roczne za zarządzanie w funduszach inwestycyjnych w USA

Opłaty roczne za zarządzanie w funduszach inwestycyjnych w USA

Niestety Ci dostępni dla Ciebie w Polsce nie stosują hedgingu walutowego. Dlaczego to problem? Wyniki najbardziej agresywnej strategii Finax za ostatnie 12 miesięcy dobrze to pokazują. Plus 3.2% za okres od 30 czerwca 2022, do 30 czerwca 2023 , gdy benchmarkowy dla Finax 100/0 MSCI World zrobił w tym czasie niemal 20%, to jednak wynik, który kiepsko się sprzeda. BeGlobal rozwiązuje wszystkie te problemy.

Wyniki popularnych funduszy inwestycyjnych na tle Finax

Wyniki popularnych funduszy inwestycyjnych na tle Finax

Czy BeGlobal jest bezpieczny?

Polecając nowe rozwiązanie inwestycyjne pierwsze pytanie, jakie sam sobie zadaję i pewnie Ty również, to „Czy to jest bezpieczna firma?”. Parasol funduszy BeGlobal powstał pod Rockbridge TFI.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych obecnego na polskim rynku od ponad 20 lat, które niejednokrotnie zdobywało różne nagrody. To w zasadzie wystarczy, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie o bezpieczeństwo twierdząco. Tak, BeGlobal jest bezpieczną firmą. Nie będziesz mieć problemów z wypłatą środków i nie musisz obawiać się, że ktoś ucieknie na Dominikanę z twoimi oszczędnościami.

Fundusze inwestycyjne bez opłaty stałej

Platforma dostępna pod adresem beglobal.pl umożliwia inwestowanie bezpośrednio w jeden z pięciu wybranych funduszy inwestycyjnych.

  • BeGlobal Safe
  • BeGlobal Bond+
  • BeGlobal Mixed
  • BeGlobal Profit
  • BeGlobal Profit+

Każdy z nich charakteryzuje się innym profilem ryzyka i jest przeznaczony dla innego inwestora. Każdy jednak nie pobiera opłaty za zarządzanie.

Fundusze BeGlobal składają się z gotowego miksu różnych funduszy ETF. Na przykład wspomniany BeGlobal Profit+ daje ekspozycję na około 60% akcji amerykańskich, 30% akcji rynków rozwiniętych poza USA i 10% gotówki. Alokacja ta jest w 80% ustalona, a w 20% podlega aktywnym zmianom. To właśnie ten aktywny element do zarządzania daje szansę funduszom BeGlobal na pobicie swoich benchmarków.

Gdy fundusz osiągnie sukces, czyli wynik ponad swój benchmark, to pobiera opłatę w wysokości 30% wypracowanej nadwyżki. Jak będzie wyglądało to na prostych przykładach?

  • Jeśli benchmark przyniesie stopę zwrotu równą 10%, a fundusz 8%, to nie zapłacisz nic.
  • Jeśli benchmark przyniesie stopę zwrotu 8%, a fundusz 10%, to zapłacisz 0.6% (2 * 0.3%)
  • UWAGA, jeśli benchmark osiągnie wyniki minus 10%, a fundusz minus 9%, to również zapłacisz 0.3% (1 * 0.3%)

Wynagrodzenie BeGlobal zależy wyłącznie od tego czy będzie w stanie pobić dla nas benchmark

Tak, wynik na minusie, ale wciąż lepszy niż benchmark wiąże się z opłatą. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu nawet po zapłacie opłaty stracisz mniej niż benchmark, w który potencjalnie mógłbyś zainwestować sam.

BeGlobal zarobi dopiero, gdy Ty zarobisz!

Wszystko brzmi uczciwie prawda? To jednak nie wszystko. Mamy jeszcze jeden kolosalny ukłon w stronę inwestora. Co prawda nie jest za to odpowiedzialne BeGlobal, ale ESMA, czyli Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, która pewien czas temu wprowadziła bardzo istotne z perspektywy inwestora regulacje.

Warunkiem pobrania opłaty za wynik jest osiągnięcie wyników powyżej punktu odniesienia w okresie ostatnich pięciu lat lub w całym okresie działalności funduszu, jeżeli jest on krótszy niż pięć lat.

Co to oznacza? Jeśli na przykład w pierwszym roku twój fundusz BeGlobal osiągnie wynik gorszy niż benchmark, a w drugim roku lepszy niż benchmark, ALE łączny wynik za te dwa lata jest wciąż poniżej benchmarku, to opłata za sukces wciąż nie zostanie pobrana. Może mieć więc absolutną pewność, że BeGlobal zarobi dopiero wtedy, gdy Ty sam zarobisz!

To miła regulacja wprowadzona przez Urząd. Niegdyś dochodziło nawet do sytuacji, gdy inne fundusze potrafiły rozliczać swój success fee w ujęciu… kwartalnym. Prowadziło to do takich absurdów, jak np. pobranie opłaty przez trzy kwartały w roku. Finalnie nawet, gdy inwestor w ciągu całych 12 miesięcy i tak był na minusie, to fundusz i tak pobiera trzy razy „opłatę za sukces”. Paranoja! To jednak już przeszłość.

BeGlobal to inwestowanie w oparciu o cele

Oprócz możliwości kupna jednego z pięciu przygotowanych funduszy na platformie, możesz również przygotować cały swój plan inwestycyjny, który będzie funkcjonował automatycznie. To duża zmiana w porównaniu do innych robodoradców czy funduszy indeksowych. Profesjonalnie nazywa się to Goal-Based Investing. Kluczem nie jest tutaj osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu, ale osiągnięcie założonego przez Ciebie celu inwestycyjnego.

Zautomatyzowany plan będzie sam zmieniał twoją alokację w ramach funduszy. Jednocześnie będzie Ci przekazywał informacje, czy jesteś na dobrej ścieżce do osiągnięcia celu, czy zaczynasz od niej odbiegać. Jeśli więc na przykład Twoim celem jest uzbieranie 30 tysięcy złotych do stycznia 2030 roku, to taki zautomatyzowany plan sam będzie dopasowywał niezbędny do jego osiągnięcia poziom ryzyka na bazie wielkości twoich wpłat i dotychczasowej stopy zwrotu! To absolutna nowość, która jest całkowicie niedostępna w przypadku innych funduszy.

Czy BeGlobal to dobry wybór?

Czy BeGlobal się opłaca i dla kogo będzie to dobry wybór? Przede wszystkim dla każdego, kto już dziś inwestuje za pomocą innych funduszy inwestycyjnych. Po co masz za nie przepłacać, skoro tutaj osiągniesz swój cel taniej? Również jeśli jesteś początkującym inwestorem, który po prostu chce zacząć, ale ciągle blokowało Cię przekonanie, że inwestowanie jest drogie, a te fundusze to tylko zdzierają opłaty z klienta.

Ten problem w przypadku BeGlobal nie będzie Cię dotykać. Gdy tylko wprowadzone zostaną konta IKE oraz IKZE, które także są w planach, to dla „typowego Kowalskiego”, który nie chce zajmować się inwestowaniem samodzielnie, będzie to świetny alternatywny produkt emerytalny.

Zwłaszcza że samo założenie konta jest bardzo intuicyjne i szybkie. Wystarczy wejść na stronę beglobal.pl i wypełnić wszystkie niezbędne informacje. Zajmie Ci to może kilka minut. Potem szybka weryfikacja tożsamości i można zaczynać inwestować!

Podsumowując, BeGlobal to innowacyjne rozwiązanie na naszym rynku, które:

  • Jest zautomatyzowane
  • Ma ciekawą i niespotykaną strukturę wynagrodzenia
  • Bez żadnych obaw można polecać jako bezpieczną instytucję innym

Ponadto, do końca 2023 roku zarządzanie jest całkowicie darmowe nawet bez opłat za sukces. Nie zapłacisz nawet opłaty za sukces!

Załóż konto i przekonaj się sam, a jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące działania BeGlobal, ich funduszy, benchmarków, opłat, to zapytaj w komentarzu. Spędziłem z ich zespołem trochę czasu i na większość bez problemu szybko Ci odpowiem.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    8 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Andrzej
    Andrzej
    5 miesięcy temu

    Uczciwie to jest jak nie pobierają opłat – jak nie mają dodatniego wyniku. Tak to opłata za stratę, prawda!

    erdwa
    erdwa
    5 miesięcy temu
    Reply to  Andrzej

    Jak się ma w portelu 75% akcji i benchmark ma udział w tym segmencie 65% To masz wyjaśnienie gdzie TFI bedzie szukało opłaty za wynik. W badziewnie ustawionym benchmarku. Strategia znana od lat i liczą że ktoś się na to znów bedzie łapał. i bedzie zadowolony, że TFI pokazuje wyniki lepsze niż taki benchmark.

    erdwa
    erdwa
    5 miesięcy temu

    W funduszach indeksowych nie są ważne koszty, tylko to czy dobrze czy źle odwzorowuje ten indeks. Niestety nie jest to łatwe a i umiejętnosci kadry chyba pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście ostatnio inpzu daje radę, ale jest to chyba skutek tylko i wyłącznie dodatkowego zarobku na punktach swapowych i nie byłbym pewien, że gdy przyjdzie gorszy okres dla giełd a stopy już sie trochę wyrównały, to te fundusze będa radzić sobie równie dobrze. pokazuje to przykład funduszu obligacji polskich, który tego dopalacza swapowego nie ma i w konsekwencji jest rożnica do indeksu, ale ta sama przypadłość ma też BetaETF na TBSP.
    Gdy przyjdzie bessa to może się okazać, ze to co umożłiwiało osiąganie wyniku równego indeksom w hossie, może być przyczyną strat wiekszych niż indeks w bessie. Tak było w indeksowym PKO na SPX kilka lat temu gdzie w nagłym stresie fundusz poleciał głębiej niż benchmarka a przyczyną było albo zalewarowanie albo po stronie hedżu walutowego.
    Natomiast co do strategii braku opłaty stałej w funduszu aktywnym to pozornie wydaje się to atrakcyjne, ale przecież tfi nie żyje powietrzem a koszty prowadzenia tego produktu będą na nowych funduszach wyższe niż na starych przy niskiej kapitalizacji. Tym bardziej będzie potrzebna duża aktywność i agresywne podejście zarządzajacego by benchmark pobić. tym samym będziemy mieli produkt trochę z grupy aktywnej alokacji do poziomu dozwolonego w prospekcie, a historia uczy że w polskich warunkach taka strategia kończy się źle dla klientów. w tym wypadku równiez będzie zła i dla TFI, która po prostu nie bedzie zarabiać. Po prostu ja nie wierzę w trwałe pobijanie indeksów. Prędzej czy później wszystkie zyski nad benchmark fundusz odda.

    Bobośko
    Bobośko
    5 miesięcy temu

    Czy success fee w razie sukcesu będzię pobierana co roku czy raz na 5 lat?

    Daniel
    Daniel
    5 miesięcy temu

    Brak informacji o potencjalnym horyzoncie czasowym takiego success fee oraz co równie ważne jakież to benchmarki są przyjmowane, mocno negatywnie wpływa na odbiór tego artykułu.

    Cóż z tego, że nie pobierana będzie opłata od zarządzania środkami, kiedy możemy solidnie tracić względem popularnych indeksów, a mimo to płacić olbrzymi succes fee, ba w perspektywie 5 czy 10 letniej (a przecież to długi horyzont czasowy powinien być celem inwestora lokującego swoje środki w takich funduszach) możemy być nawet poniżej kiepskiego benchmarka a i tak w międzyczasie zapłacić sowitą prowizje bo jeden czy drugi rok wyszedł funduszowi nadzwyczajnie dobrze, natomiast stracił więcej w innym

    Piotr Cymcyk
    Admin
    5 miesięcy temu
    Reply to  Daniel

    Co to znaczy „horyzoncie czasowym success fee”?

    Wszystkie benchmarki są jawne. Ich szeroki opis jest na stronce BeGlobal. Nie ma tu elementu tajności.

    robbo2k
    robbo2k
    5 miesięcy temu
    Reply to  Piotr Cymcyk

    Chodzi o 5 letni okres rolowanego success fee. Wystarczy sobie wyobrazić +10% do benchmarku (pobgrac 30% z tego) i -10% do bechmarku to ciagle -10% (fundusz nie oddaje 30% za wynik gorszy od benchmarku. jedyny problem jaki mam to sprytny benchmark i gwarantowany success fee.

    Jacek
    Jacek
    5 miesięcy temu
    Reply to  Piotr Cymcyk

    Zacznę od tego że sam mam już niewielkie konto tamże. Rozważając dalsze inwestowanie zacząłem robić reaserch w necie i niestety znalazłem powiązane ze sobą hasła : Altus, Rockbridge czy chociażby Jan Ryba. Ostatnie lewarowanie funduszy bezpiecznych też nie zachęca ….