Livechat – koniec dynamicznego wzrostu na dziś

Analiza spółki Livechat - koniec dynamicznego wzrostu na dziś

Pierwsza prawdziwie światowa polska spółka z sektora SaaS – Livechat w szczytowym okresie w połowie 2021 roku wyceniona była na ponad 3.6 miliarda złotych. Prawdziwy technologiczny jednorożec, który jeszcze w 2014 roku wart był zaledwie 1/10 tego. Powiedzieć, że ta 7-letnia historia Livechata na GPW to ciągły trend wzrostowy byłoby jednak mocno na wyrost. Spółka zaliczała solidne obsunięcie niedługo po swoim IPO, potem w 2015 roku, a między 2017, a 2018 cofnęła się kursem o ponad 60%. Czy po ostatnim spadku niemal 35%, Livechat powinien być już postrzegany, jako długoterminowa okazja, czy jednak ten dynamiczny okres rozwoju spółki mamy już za nami i czas na zmianę jej rynkowego postrzegania? Jeśli jednak tak, to jak, o niej myśleć dzisiaj, skoro Livechat w zasadzie od początku jest ciekawym połączeniem spółki wzrostowej i dywidendowej.

Zacznijmy jednak od samego początku, czyli modelu biznesowego firmy, który to pozwala na osiąganie relatywnie niskich kosztów pozyskiwania nowego klienta, co przekłada się na wysokie marże. Zdecydowanie najważniejszym produktem w portfolio firmy jest sam „LiveChat”, który odpowiada za ponad 90% całkowitych przychodów. Liczba klientów bazowej usługi LVC cały czas rośnie w solidnym tempie kilkunastu procent rocznie, jednak żeby myśleć o podtrzymaniu takiego wzrostu, firma uruchamia też kolejne produkty. Drugim najważniejszym w kolejności jest ChatBot, gdzie dynamiki przyrostu klientów są imponujące (rzędu 100% rocznie), ale weźmy pod uwagę, że baza jest jeszcze malutka. Gdzieś w tle w majaczy jeszcze HelpDesk, ale na dziś to młodziak jeszcze większy, niż ChatBot. O jakichkolwiek poważnych zyskach, czy przychodach będzie tu można mówić pewnie minimum za 2-3 lata.

Wszystko to prowadzi do jednego wniosku. LiveChat jest dziś nadal firmą jednego produktu. Nie jest to negatywna opinia. Po prostu stwierdzenie faktu. Zresztą wystarczy spojrzeć na rozkład przychodów.

Kwartalne przychody Livechat w mln USD w podziale na istotne produkty

Kwartalne przychody Livechat w mln USD w podziale na dwa produkty
Źródło: Spółka

Przychody Livechat w mln PLN w podziale na wszystkie produkty za okres Q1-Q3 2021

Przychody Livechat w mln PLN w podziale na wszystkie produkty za okres Q1-Q3 2021
Źródło: Spółka

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności z Livechat Software.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
34
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: