Zmiany w portfelu Warrena Buffetta. Na co stawia najsłynniejszy inwestor?

Wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway ujawnił 16 lutego stan swojego portfela inwestycyjnego na dzień 31 grudnia 2020 roku. Składany co kwartał dokument 13F, to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się, w którym kierunku idzie najbardziej znany we współczesnej historii inwestor. Tym bardziej że ani Berkshire, ani sam Buffett nie dzielą się wcześniej żadnymi insynuacjami na temat tego, jakie spółki lub sektory są dla nich interesujące. Inwestorom pozostają więc spekulacje i czytanie między wierszami.

Wcześniej spekulowało się, że Buffett ujawni się w jednym z wielkich przedsiębiorstwa naftowych. Obstawiano największego giganta z USA, firmę Exxon. Plotki były bliskie rzeczywistości. Buffett faktycznie ujawnił się z pakietem 48,5 mln akcji o wartości 4,1 mld USD, tylko że w drugim największym amerykańskim producencie ropy – spółce Chevron. Taki zakład były spójny z rynkowymi przewidywaniami dalszych wzrostów cen ropy naftowej.

Gdy pandemia koronawirusa uderzyła w USA w 2020 roku, Buffett oraz jego zastępcy Todd Combs i Ted Weschler mocno przekształcili swój portfel inwestycyjny, silnie wchodząc w sektor bankowy. Entuzjazm Buffetta do sektora finansowego wydaje się jednak lekko przygasać. Zredukowano pozycję w Bank of America, US Bancorps Del i Wells Fargo oraz całkowicie zlikwidowano pozycję w JP Morgan Chase i M&T Bank. W portfelu pojawił się co prawda Bank of New York Mellon, a Bank of America w dalszym ciągu stanowi w nim drugą największą pozycję, ale na pewno jest to jakiś sygnał zmiany sentymentu do sektora lub chęć przystrzyżenia części zysków po rajdzie sektora bankowego w czwartym kwartale 2020.

Wśród najciekawszych zmian znajduje się też mocna redukcja udziałów w Apple. Berkshire pozbyło sie akcji o wartości ponad 8 mld dolarów. Mimo wszystko Apple pozostaje największą spółką w portfelu Buffetta z akcjami o wartości blisko 120 mld USD. Można więc założyć, że sprzedaż związana była raczej z chęcią wejścia w inne inwestycje aniżeli z utratą wiary w producenta iPhone’a.

Wyraźnie widać też wzrost zainteresowania wśród spółek z gatunku „old economy”. Berkshire ujawnił sporą nową pozycję w telekomunikacyjnym gigancie Verizon (zakup o wartości 8,6 mld USD) oraz pakiet udziałów w ubezpieczycielu Marsh & Mclennan (mniejszy pakiet o wartości 500 mln USD). Te dwie pozycje uzyskały status „poufny”, co oznacza, że nie były ujawniane w dokumencie 13F za trzeci kwartał 2020, a już wtedy musiały rozpocząć się ich zakupy. Powiększono też pakiet w innym telekomie – spółce T-Mobile.

Holding zdecydował się też postawić na inne niż dotychczas spółki farmaceutyczne. Zlikwidował całkowicie pozycję w producencie pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19, firmie Pfizer, a powiększył udziały w firmach Merck, Abbvie oraz Bristol-Myers Squibb. Wbrew powszechnej opinii o świetnej kondycji sektora farmaceutycznego w czasach pandemii, trzeba być świadomym tego, że spółki farmaceutyczne niezajmujące się opracowywaniem leków i szczepionek na COVID-19 nie miały w ostatnich roku łatwego życia. Przekierowanie większości gotówki na walkę z pandemią sprawiło, że wydatki rządowe i prywatne na walkę z innymi chorobami mocno zwolniły. Gdy pandemia zacznie wygasać, niecovidowe firmy farmaceutyczne mogą wrócić do łask inwestorów.

Interesujący jest też ruch Berkshire na rynku złota. Po tym, jak Buffett przez lata beształ ten metal, w połowie 2020 roku niespodziewanie ujawnił zakup jednego z jego największych producentów, spółki Barrick Gold. Teraz okazuje się, że niespełna pół roku po tej inwestycji, holding całkowicie zlikwidował tę pozycję. Obecnie złoto od sierpnia 2020 znajduje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym i niewiele brakuje mu już, żeby trend ten stał się długoterminowym. Najwyraźniej ten krótki romans z metalami szlachetnymi nie wyszedł Buffettowi najlepiej.

Pełna lista obecnego portfela inwestycyjnego Berkshire Hathaway wraz z listą zmian na przestrzeni czwartego kwartału 2020 znajduje się poniżej.

Pełna lista obecnego portfela inwestycyjnego Berkshire Hathaway wraz z listą zmian na przestrzeni czwartego kwartału 2020
41
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: