Wykresy Tygodnia DNA #005 – Niemieckie akcje droższe niż przed kryzysem

Nowi inwestorzy rzucili się na akcje po marcowym spadku nie zważając na nic dookoła i dźwiagając swoim kapitałem rynek amerykański oraz europejski. Wspomaga ich amerykański bank centralny, który w zaledwie kilka miesięcy „nakupował” aktywów za blisko 4 biliony dolarów. W tle ważą się jednak losy realnej gospodarki, gdzie z jednej strony rynek pracy ekstremalnie rozjeżdża się z oczekiwaniami, a rynek długu dalej szoruje po kryzysowym dnie.

Najważniejsze wykresy tego tygodnia:

  • Amerykański rynek już na plusie – po marcowym załamaniu na amerykańskim rynku już praktycznie nie ma śladu. Uliczni inwestorzy rzucili się na tanie według nich akcje i swoim kapitałem dali radę podbić ceny tak, że licząc od początku roku S&P500 jest już na plusie. Z tymi wzrostami jest tylko jeden problem.
  • Amerykańska Tarcza Antykryzysowa – aktywność FED-u przerosła wszelkie oczekiwania, a Jerome Powell zostanie zapamietany jako rozrzucający pieniądze po ulicy. Czy będą tego efekty i co dalej zrobi amerykański bank centralny?
  • Rynek pracy bije rekordy… zaskoczeń – maj 2020 miał przynieść kolejny spadek liczby nowych etatów w USA o 8 milionów. Rzeczywistość jeszcze nigdy nie rozjechała się z oczekiwaniami tak mocno.
  • Niemieckie akcje droższe niż przed kryzysem – niemiecki inwestor zainteresowany akcjami pozostaje nieugiety na kryzys i jest dziś gotów płacić za nie jeszcze więcej niż przed nim.

Wykresy tygodnia DNA Rynków #005

Amerykański rynek już na plusie

Marcowe załamanie na rynkach ściągnęło S&P500 do poziomu 2200 punktów. Najszybsza przecena w historii giełdy poskutkowała ogromnym wzrostem zainteresowania wśród nowych inwestorów nie tylko w Polsce, ale również w USA. Wzrost tego zainteresowania najlepiej widać po użytkownikach aplikacji do handlu na rynku – RobinHood. Efekt jest taki, że w przypadku amerykańskiego rynku po załamaniu już praktycznie nie ma śladu, a patrząc na indeks od początku 2020 roku zobaczymy już plusy!

S&P500 ma za sobą najlepsze 50 dni w historii w sytuacji, gdy amerykańska gospodarka wchodzi w największa po Wielkiej Depresji recesję gospodarczą. Problemem z takimi wzrostami S&P500 jest tylko jeden. S&P500 to 500 spółek z nowojorskiego parkietu. Zaledwie 5 z nich: Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet oraz Facebook stanowi dziś ponad 20% wartości całego indeksu, a więc to one w największym stopniu wyciągają indeks do góry. Mamy więc do czynienia z rynkiem jeszcze węższym niż przed kryzysem, a im rynek węższy tym bardziej zależy od kilku wybranych, co może zaburzać ogólny ogląd sytuacji.

Wykres indeksu S&P500 od początku 2020 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Amerykańska Tarcza Antykryzysowa

Amerykanie nie gęsi i swoją Tarczę Antykryzysową mają. Oczywiście realizowanąz o wiele większą pompą niż nasza, czy nawet europejska. Bilans FED-U, a więc amerykańskiego banku centralnego sięgnął już oficjalnie prawie 7,2 biliona dolarów, a więc podwoił się w zaledwie pół roku. Skala podjętych przez FED działań jest przeogromna. Skala prezentu od Jerome Powella dla inwestujących w akcje jest nawet trudna do opisania. To on doprowadziłdo gwałtownego osłabienia się dolara oraz obserwowanych od kwietnia wzrostów na glównym indeksach. Pewnym można być tego, że to na razie koniec prezentów, a FED przejdzie do etapu czekania i obserwacji, czy podjęte działania miały jakikolwiek sens. Jeśli takie efekty w gospodarce realnej się nie pojawią, to będzie oznaczało, że jesteśmy w o wiele większym kryzysie niż mogłoby nam się jeszcze 2-3 miesiące temu wydawać.

Obserwujący akcyjne wzrosty mogą sięekscytować i wieścić nową hossę, ale nową hossę zapowie dopiero klarowna sytuacja na rynku długu, a ten w przeciwieństwie do rynku akcyjnego, kompletnie nie podniósł się z marcowego uderzenia.

Bilans FED od początku stycznia 2015 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Rynek pracy bije rekordy… zaskoczeń

Zachowanie amerykańskiego rynky pracy to absulutnie najbardziej zaskakująca informacja ekonomiczna ostatniego miesiąca. Po utracie 1,4 mln etatów w marcu, 20,6 mln etatów w kwietniu, cały rynek oczekiwał spadku liczbbu etatów w maju o ok. 8 milionów. Tymczasem w maju etatów… przybyło i to przybyło ich aż 2,5 mln. Tak gigantycznego przestrzelenia oczekiwań analityków z faktami nie było jeszcze chyba nigdy wcześniej. Takie zachowanie rynku pracy kusi do wysuwania wniosków, że może jednak gospodarcze odbicie pójdzie w stornę wyczekiwanego V i na pewno częściowo uzasadnia rynkową euforię. Warto mieć jednak na uwadze, że te dane są bardzo często rewidowane wstecz, a więc prawdziwy odczyt poznamy tak naprawdę dopiero na początku lipca.

Liczba nowych etatów w USA w tysiącach

Opracowanie: DNA Rynków

Niemieckie akcje droższe niż przed kryzysem

W sercu europejskiej gospodarki – Niemczech, rynek akcji również wspina się do góry. Niemiecki rynek jest, co prawda od swoich historycznych szczytów jeszcze kilka procent, jednak ostatnie wzrosty to efekt gigantycznego optymizmu po zapowiedziach nowej rządowej stymulacji. Obniżki podatków, czy nowe pakiety pomocowe, to wszystko napędzało kupujących akcje tak bardzo, że kompletnie nie zwracają już oni uwagi na ceny.

Patrząc na wskaźnik Cena do Zysku dla niemieckiej giełdy da się zobaczyć, że tamtejsze akcje są już… droższe niż przed kryzysem. Jeszcze przed kryzysem wynosił on niecałe 16. Dziś sięga swoich szczytów przy 20, co efektywnie oznacza, że za jedno euro zysku niemieckich firm, inwestorzy są dziś gotowi zapłacić 20 razy tyle.

Wskaźnik Cena do Zysku dla niemieckiej giełdy

Opracowanie: DNA Rynków

Do zarobienia!
DNA Rynków

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
22
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: