Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - sierpień 2019 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – sierpień 2019

Teraz lepiej, potem gorzej

Sierpniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków nie pozostawia złudzeń, że polska gospodarka po okresie niepewności weszła w fazę spowolnienia. Zauważamy istotne pogorszenie w ocenie perspektyw na kolejne kwartały. Jednocześnie, na uwagę zasługuje fakt, że ocena obecnej sytuacji prezentuje się… lepiej niż w poprzednim miesiącu.

Przyjmujemy, że taki dysonans w przekazie może mieć dwa podłoża: gospodarcze lub psychologiczne. Z perspektywy gospodarczej uzasadnienie znajdujemy w obecnym i trwałym już spowolnieniu u dużych partnerów handlowych Polski. Szczególnie negatywnie wyróżnia się tu niemiecka gospodarka i jej wpływ na polski eksport, który również zauważamy w elementach składowych Wskaźnika Koniunktury. Jednocześnie presja na wzrost wynagrodzeń i kosztów materializuje się w najwyższej od 2012 roku inflacji. To problem, który większość przedsiębiorstw umieściła już w dziale „prehistoria”. Negatywne elementy są jednak neutralizowane przez dobre wyniki sprzedaży i utrzymanie planów rozwoju oraz inwestycji.

Z perspektywy psychologicznej uzasadnienie znajdujemy w klasycznym i trwałym już podejściu ostrożnościowym oraz większych obawach o niepewność polityczną drugiej płowy roku. Lokalny czynnik wyborczy oraz europejski Brexit w kolejnej twardej odsłonie może uderzyć rykoszetem w gospodarkę na początku 2020 roku.

Jednocześnie patrząc na dane składowe nie widzimy szansy, aby realizowane interwencje FED lub planowane działania EBC w zauważalny sposób wpłynęły na koniunkturę do końca 2019 roku. Ewentualne konsekwencje tych działań widzi tylko segment eksportu obawiając się większej zmienności walutowej.

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Inwestorzy otrzymują kolejny sygnał sugerujący większą ostrożność w inwestycjach ryzykownych, czyli akcjach i obligacjach korporacyjnych. Inwestorzy konserwatywni koncentrujący się na lokatach realnie zmniejszają wartość swoich środków. Natomiast inwestorzy dotychczas pozostający poza rynkiem powinni wykorzystać ten czas na gromadzenie gotówki i niewielkie zwiększanie ekspozycji. Ta strategia w przypadku powrotu prosperity pozwoli im znaleźć się na rynku w momencie niepewności i niższych wycen, a przy recesyjnym rozwoju wydarzeń uchroni przez znacznymi stratami. Z kolei inwestorzy z zyskami powinni powoli realizować zyski jako zmniejszanie ekspozycji na wypadek negatywnego rozwoju wydarzeń.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku