Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - październik 2019 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – październik 2019

Było lepiej, jest gorzej, ale stabilnie

Październikowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków jednoznacznie kontynuuje tendencję rozpoczętą we wrześniu. Podkreśla to, że polska gospodarka trwa w fazie spowolnienia. Skala zmian od wrześniowego odczytu potwierdza dalsze pogorszenie w ocenie bieżącej sytuacji (oś pozioma). Jednocześnie, perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa) pozostały praktycznie bez zmian i wskazują na utrzymanie się spowolnienia.

Konkluzje z obecnego odczytu Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków są konsekwencją:

  • wyraźnego pogorszenia krajowej produkcji przemysłowej,
  • rozczarowującej produkcji budowlano-montażowej,
  • słabnącej dynamiki sprzedaży detalicznej.

Patrząc szerzej na składowe odpowiadające za bieżącą ocenę koniunktury zaobserwowaliśmy niepokojące pogorszenie we wszystkich elementach. Podobna skala zmian ostatnio miała miejsce w grudniu 2018 roku.

Wskaźnik jest obecnie w identycznym miejscu jak w czerwcu 2016 roku, co idealnie odpowiada zewnętrznej sytuacji gospodarczej tamtego okresu. Tak jak wtedy, tak i teraz też jesteśmy równo miesiąc przed Brexitem, obecne są napięcia polityczno-gospodarcze na linii USA-Chiny, a dane gospodarcze z Europy słabe lub fatalne. Różnicą pomiędzy tymi okresami jest fakt, że niemiecka gospodarka wyróżnia się negatywnie i ociera o recesję.

Podkreślamy, że zgodnie z odczytem wskaźnika, sytuacja w polskiej gospodarce jest niemal identyczna jak w czerwcu 2016. Jednak w przeciwieństwie do ówczesnego szczęśliwego zakończenia tamtego spowolnienia obecnie oczekujemy utrzymania słabszej koniunktury w kolejnych dwóch kwartałach. Segment usługowy i konsumpcyjny na razie wykazują się stabilnością. W konsekwencji, w kolejnych dwóch kwartałach dynamika PKB powinna utrzymywać się na poziomie co najmniej 3%.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom nanieśliśmy jednocześnie odczyty wskaźnika od września 2005 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć 15%.

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków nałożony na indeks WIG, potencjalny zakres spadku WIG w okresie październik 2019 - marzec 2020 = spadek 12%

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Konsekwencje najnowszego odczytu wskaźnika dla inwestorów są dość jednoznaczne. Ryzyko pogorszenia koniunktury na giełdzie rośnie szczególnie, że nadal dość wielu inwestorów i analityków utrzymuje optymistycznie prognozy odnośnie przyszłości. Nadchodzące gorsze dane gospodarcze sprawią, że rewizja tych prognoz w dół obniży oczekiwane zyski firm, a w konsekwencji spadną kursy akcji. Podtrzymujemy opinię z ostatnich trzech miesięcy o konieczności ostrożniejszego alokowania środków w ryzykowne aktywa. Spowalniającą aktywność gospodarcza szczególnie będzie widoczna w wycenach cyklicznych sektorów jak finanse czy surowce.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, spowolnienie polskiej gospodarki, październik 2019
Do zarobienia,
Piotr CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku