Spowolnienie gospodarcze powoli się pogłębia

opublikowano: 04 listopada 2019

Listopadowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków odnotował dalsze pogorszenie polskiej gospodarki. Pogłębia się faza spowolnienia i chociaż zmiana w porównaniu do poprzedniego miesiąca jest nieznaczna, to negatywny trend się utrwala. Bieżąca ocena sytuacji (oś pozioma) pozostała bez zmian, a perspektywy na kolejne dwa kwartały minimalnie się pogorszyły (oś pionowa).

Utrzymujące się spowolnienie gospodarcze w Europie coraz silniej odczuwane jest przez polskich przedsiębiorców i inwestorów. Oczekiwania na powyborczą stabilizację czy mniejsze kłopoty o pracowników bledną przy stale słabnącej koniunkturze oraz rosnącej zmienności naszej waluty. Ponadto, wciąż widoczny jest wpływ słabnącej sprzedaży i produkcji.

W dalszym ciągu utrzymuje się wysokie podobieństwo obecnych odczytów do sytuacji z połowy 2016 roku. Wtedy jednak czekała nas dynamiczna zwyżka PKB i giełdy w kolejnych dwóch kwartałach. Obecnie natomiast brak jest jakichkolwiek wskazań, które mogłyby potwierdzić taki rozwój wypadków. W związku z tym, inwestorzy oraz przedsiębiorcy powinni przygotować się na:

  • w najlepszym przypadku, na dalsze spowolnienie trwające do połowy pierwszego kwartału 2020 roku,
  • – w negatywnym scenariuszu, na spadek dynamiki PKB w kolejnych dwóch kwartałach do poziomu około 3%.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od października 2005 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 15%.

Wskaźnik Koniunktury DNA, listopad 2019 w porównaniu z indeksem WIG
Źródło: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

„Inwestorzy otrzymują kolejny sygnał, że krajowa koniunktura powoli i systematycznie się pogarsza. Skala spowolnienia nie stwarza ryzyka nagłego załamania na rynku, ale jednocześnie istotnie zmniejsza szanse na rozpoczęcie trendu wzrostowego.” .

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, listopad 2019

Wskaźnik Koniunktury DNA, listopad 2019
Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Ożywienie słabsze od oczekiwań
    Październikowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje na postępującą poprawę nastrojów w polskiej gospodarce. Nastąpiła zauważalna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma) oraz po […]
26

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

26
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: