W co inwestować na czwarty kwartał 2020?
Jeśli oglądasz nas w miarę regularnie, to pamiętasz, że na koniec czerwca odświeżaliśmy nasz publiczny portfel, w którym mówiliśmy, w co może opłacać się zainwestować. Analogicznie jak na koniec czerwca, teraz przyszedł czas rozliczeń i sprawdzenia ile publiczny portfel dałby zarobić, gdyby ktoś zdecydował się postawić na niego w trzecim kwartale 2020 oraz dość mocno go na ostatni kwartał tego szalonego roku pozmieniać. Podsumowanie drugiego kwartału 2020 możesz znaleźć w odcinku DNA #302 „W co inwestować teraz na trzeci kwartał 2020?!”. Pamiętaj, jednak że nie znamy Twojej sytuacji finansowej czy skłonności do ryzyka więc wszelkie decyzje, jakie podejmiesz zostają na Twoich barkach. My możemy jedynie podzielić się naszym doświadczenie i zawsze aktualną inwestycyjną radą „łyżeczką, a nie chochlą!”
Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!
Obejrzyj odcinek DNA Rynków #312
Portfel DNA z końca czerwca zyskuje prawie 5% w kwartał
Największa obawa, jaką wyrażacie w ostatnim czasie to koniec kontynuacji wzrostów. Amerykański rynek znalazł się mniej więcej na poziomach sprzed pandemii i jak na razie skupia się na mocnym ścieraniu podaży z popytem, co może też wynikać wprost z obaw o drugą falę pandemii. Zanim powiemy, jak przygotowujemy na to nasz portfel publiczny, to sprawdźmy jak zachowuje się on od początku publikacji 17 marca 2020 oraz jak poradził sobie w trzecim kwartale po zmianach z końca czerwca, o której opowiadaliśmy w odcinku DNA #302 „W co inwestować teraz na trzeci kwartał 2020?!”
Portfel skonstruowany na koniec czerwca prezentował się tak, jak poniżej. Konkretne instrumenty można znaleźć już we właściwym wpisie..
Modelowy portfel po zmianach z końca czerwca
Gdyby opisywane wtedy instrumenty inwestor nabył na przełomie czerwca i lipca 2020 roku to dziś dałyby one zwrot 4,71% na całym portfelu. Co ważne, omawiane instrumenty są mocno płynne, więc ten zwrot dotyczyłby większości inwestorów. W żadnym z publicznych portfeli nie znajdziesz niepłynnych spółek np. z NewConnect, gdzie po podobnym wpisie zyskać zdążyliby ci, którzy już je mieli lub ci którzy przeczytali wpis jako pierwsi. Portfel publiczny DNA skupia się głównie na inwestowaniu w rynki, a nie konkretne podmioty.
Te prawie 5% w skali 3 miesięcy to naprawdę dobry wynik zestawiając go z zachowaniem polskiego rynku. Zwłaszcza, że ryzyko całego portfela okazało się ponownie stosunkowo niewielkie, a inwestor doświadczyłby maksymalnego obsunięcia całego portfela o 2,77% i to na przestrzeni aż 3 tygodni. Na uwagę zasługuje również fakt, że każdy z wybranych do portfela publicznego instrumentów zyskał w tym okresie. Największy zwrot przyniosły nam rynki wschodzące oraz złoto. W tabeli poniżej znajdziesz konkretny podział na wynik każdego z rynków i jego wpływ na zwrot z całego portfela, ponieważ nie wszystkie inwestycje ważyły w nim tyle samo. Alokacja podawana w każdym kwartale ma zawsze na celu zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy potencjalną stopą zwrotu, a ryzykiem.
Efekty portfela prezentowanego na koniec czerwca na DNA Rynków po III kwartale
Spójrzmy jak portfel publiczny DNA prezentuje się na tle indeksu WIG oraz indeksu MSCI World. Jak na razie portfel w skali od 17 marca, a więc jego pierwszej publikacji „wygrywa” z Polską, a „przegrywa” ze światem. Przy czym warto pamiętać, że portfel DNA nie jest w 100% akcyjny, a więc jego ryzyko było i jest istotnie niższe niż w przypadku samego indeksu MSCI World.
Jak radzi sobie portfel publiczny DNA na tle innych rynków?
Perspektywy na IV kwartał 2020
Naszą alokację na IV kwartał budujemy na bazie następujących danych. Po pierwsze, ożywienie ogólnogospodarcze słabnie. Indeks PMI dla sektora usług Strefy Euro nie przypominają już optymistycznych wzrostów i powoli spada poniżej granicy 50 punktów. Może dla niektórych spadek to niewielki, ale patrzymy na niego przez pryzmat całej tendencji.
Również konsumpcja w Strefie Euro mierzona poziomem sprzedaży nie odbiła zbyt mocno. Ostatni odczyt na poziomie + 0.4% nie łapie się do kategorii szalonych wzrostów, a pamiętajmy, że po odczytach -8.8% w marcu, -19.6% w kwietniu i -3.1% w maju, silne ożywienie powinno przynosić wyższe odczyty.
Na horyzoncie majaczą też w dalszym ciągu bezrobotni z USA, o których pisaliśmy i mówiliśmy już od dawna. Po fali zwolnień z pierwszego lock-downu oczywiście sporo osób wróciło już do pracy, ale patrząc przez pryzmat najważniejszej danej, czyli grona osób, które permanentnie utraciły na razie pracę – różowo nie jest. Odbudowywanie miejsc pracy jest jak na razie w USA istotnie wolniejsze niż ich utrata i tak już ponad 2,5% siły roboczej USA klasyfikowana jest jako osoby, które utraciły pracę na stałe.
Jaki % osób z USA utracił miejsca pracy na stałe
Ponadto bierzemy w naszej alokacji poprawę na to, że druga fala pandemii stała się już faktem. Ponownie podtrzymujemy, że nie ma powodów do obaw o drugi gigantyczny lock-down, bo tego gospodarki już nie wytrzymają i na to nikt z rządzących sobie nie pozwoli. Nie można jednak wykluczać tymczasowych zamknięć lub większych restrykcji w niektórych sektorach gospodarczych, co wprost przełoży się na to, że ożywienie będzie słabsze od oczekiwań. Problem ten zwłaszcza dotyczyć może Europy, gdzie druga fala przybiera jak na razie najsilniejszą odsłonę w porównaniu z innymi kontynentami.
Liczba nowych zachorowań jako 7-dniowa średnia krocząca
Rosnąca fala zakażeń przekładająca się na wzrost niepokoju o wspomniane „niższe od oczekiwań” ożywienie gospodarcze, zawsze podnosi zmienność na rynkach akcji. Patrząc na indeks VIX za okres październik 2019 – październik 2020 bez problemu dostrzec można początek rynkowych zawirowań, gdy pandemia zaczynała zbierać swoje żniwa. Później mieliśmy do czynienia ze wciąż gigantyczną zmiennością, ale jednak o tendencji spadkowej. Od mniej więcej początków września ta spadkowa tendencja się jednak odwróciła, a gdy zmienność rośnie, rynki akcyjne z reguły spadają.
Indeks VIX za okres 10.2019 – 10.2020
Takie oznaki niepokoju i przepływów kapitału z lewej do prawej widać dobrze na rynku walutowym. Poniżej zobaczysz na wykresie, jakie jest pozycjonowanie inwestorów na rynku EUR/USD. W tej chwili rekordowa liczba inwestorów gra na spadek dolara. Historia lubi być przewrotna i często, gdy wszyscy myślą tak samo, to rynek lubi pokazywać, że większość się myli. Moim zdanie na rynku walutowym w IV kwartale zobaczymy naprawdę sporo zmienności, którą na polskiej walucie już mocno widać. Wystarczy spojrzeć na kurs EUR/PLN, który we wrześniu z poziomu 4.38 zbliżył się do historycznych maksimów rzędu blisko 4.60, po czym spadł do 4.48.
Pozycja netto inwestorów na rynku kontraktów EUR/USD
Ostatni element wzmacniający zmienność na IV kwartał to niemożliwe do ominięcia ryzyko polityczne. To jak będą wyglądały Stany Zjednoczone po 4 listopada, czyli po wyborach prezydenckich ma dla rynku znaczenie ogromne. Oczywiście niezależnie od wyników Donald Trump będzie swoją funkcję pełnił jeszcze jakiś czas po wyborach, ale rynek zacznie dyskontować o wiele szybciej, to co jego kontrkandydat (jeśli zwycięży) ma do zaproponowania. Sondaże dają obecnie większą szansę na zwycięstwo dla Bidena, ale 4 lata temu również dawały większą szansę dla Hilary Clinton.
Sondaże Biden vs Trump
Modelowy portfel na czwarty kwartał 2020
Zanim przejdziemy do konkretów modelowego portfela na czwarty kwartał 2020 roku – jeszcze jedno ważne zastrzeżenie. Przypominam, że oczywiście można było w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zarobić więcej niż te 24,6%, ale na DNA Rynków znajdziesz sposoby na skuteczne, ale zarazem odpowiedzialne sposoby na inwestowanie. Chcemy chronić twój kapitał i powoli, systematycznie dawać mu zarabiać. Jednorazowe złote strzały nie leżą w naszym zainteresowaniu, oczywiście czasem na nich zarobimy, ale umówmy się – jednorazowe strzały to w 99% przypadków po prostu szczęście. To nie jest sposób na długoterminowy sukces. Każdą większą inwestycję ponadto rozkładaj na transze zakupowe, stosując złotą zasadę – łyżeczką, a nie chochlą! Hossa nie zając, nie ucieknie.
Jak zatem wyglądać mógłby modelowy portfel na czwarty kwartał 2020? Dostęp po bezpłatnej rejestracji!
Zarejestruj się, aby przeczytać ten i pozostałe materiały premium!
Premium
Rejestracja w serwisie jest całkowicie bezpłatna
Zyskasz dostęp do niedostępnych materiałów!
Do zarobienia!
Paweł Cymcyk
Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.