Spadek Nowych Ofert Pracy w Polsce: Informatycy Pod Presją Rynkową

oferty pracy

Dane rynkowe wskazują na znaczący spadek liczby nowych ofert pracy w Polsce, co stawia szczególnie wysokie wymagania przed profesjonalistami IT. Branża informatyczna do tej pory była postrzegana jako stabilne i dynamicznie rozwijające się zatrudnienie. Tym razem jednak jest inaczej. Jakie czynniki ekonomiczne i technologiczne wpływają na obecny stan rynku pracy i jak informatycy mogą się dostosować do zmieniających się warunków?

Od niemal dwóch lat pracodawcy w naszym kraju muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami – skutkami wojny na Ukrainie, wysoką inflacją czy wysokimi stopami procentowymi. Część firm nie radzi sobie w tak wymagającym środowisku makroekonomicznym. Ostatnio pojawiło się nawet kilka komunikatów o zwolnieniach grupowych. To oczywiście najbardziej skrajny wariant możliwy do wystąpienia na rynku pracy. O wiele częściej w sytuacji pogorszenia koniunktury mamy do czynienia nie ze zwolnieniami, ale po prostu zmniejszenia liczby nowych ofert pracy.

Z tym mamy właśnie do czynienia obecnie. Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w marcu 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 262,6 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Jest to spadek o 19% w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 325,5 tys. ofert) i kontynuacja trendu niskich dynamik notowanych od sierpnia ubiegłego roku.

Wzrost/spadek liczby nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego

Spowolnienie rynku pracy jest odczuwalne w wielu branżach

Mniejsza liczba ofert pracy jest widoczna praktycznie w każdej branży. Problemy widać bardzo mocno np. w marketingu. Tutaj w marcu 2024 roku liczba ofert spadła rok do roku o 40% w przypadku dyrektorów. Oraz o 16% w przypadku niższych stanowisk specjalisty. Ponad rok temu w artykule „Sztuczna inteligencja wypiera grafików” pisaliśmy o problemach, jakie za chwilę będą mieli graficy komputerowi. Sztuczna inteligencja stanowi bowiem dla nich śmiertelne zagrożenie.

Najnowsze dane jasno pokazują, że mieliśmy rację. Liczba nowych ofert pracy w tym zawodzie spadła rok do roku o 18%. W trudnej sytuacji są również doradcy podatkowi, którzy mają do wyboru o 22% mniej ofert pracy niż rok w tym samym czasie rok temu. Podobnie jest w przypadku radców prawnych.

Zmiana liczby nowych ofert pracy względem marca 2024 a marcem 2023 roku

Zmiana liczby nowych ofert pracy względem marca 2024 a marcem 2023 roku
ibidem

Informatycy pod presją

Jednak jest jedna grupa zawodowa, która w ostatnim czasie najbardziej odczuła globalne spowolnienie gospodarcze i postępy w rozwoju sztucznej inteligencji. Mowa o informatykach. Liczba typowo programistycznych ofert pracy spadła aż o 51% rok do roku! Rynek zgłasza także dużo mniejsze zapotrzebowanie na zawód specjalisty od cyberbezpieczeństwa. Sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na zatrudnienie w branży IT.

Dalsze spadki liczby publikowanych ofert pracy są bardzo prawdopodobne. W Polsce pracuje obecnie 586 tysięcy specjalistów IT. Jednak po ubiegłorocznej dynamice zatrudnienia 2023 rok przyniósł wyraźny spadek liczby ofert pracy w tej branży – wynika z danych firmy rekrutacyjnej Devire. Jej eksperci obserwują obniżenie liczby nowych projektów rekrutacyjnych w IT o około 30 proc.

Liczba typowo programistycznych ofert pracy spadła aż o 51% rok do roku!

Liczba typowo programistycznych ofert pracy spadła aż o 51% rok do roku!
Ibidem

Nie tylko w Polsce programiści mają problemy

Jen-Hsun Huang, prezes firmy Nvidia sugeruje, że młode pokolenie nie powinno już uczyć się kodowania. Według jego prognoz zawód programisty wkrótce może zostać w pełni zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Cóż oczywiście ta diagnoza może być zdecydowanie zbyt pesymistyczna. Jednak rzeczywiście pozostałe dane ze świata również wskazują na to, że programiści zaczynają stawać przed coraz poważniejszymi wyzwaniami zawodowymi.

Poniższy wykres pokazuje, że również w innych dużych pozostałych krajach Europy liczba ofert pracy programistycznych spadła znacząco od szczytu z połowy 2022 roku. W USA mowa nawet o spadkach rzędu 70%.

Indeks pracy Indeed dla programistów

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments