Serie Lego, które mają największy potencjał do inwestowania!

klocki LEGO

W grudniu 2021 r. brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował artykuł o treści „Inwestowanie w LEGO może być bardziej lukratywne, niż złoto”. Znalazły się w nim wnioski z pracy naukowej Wiktorii Dobryńskiej, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Nauk Ekonomicznych HSE. Badanie wykazało, że średnioroczny zwrot z inwestycji w LEGO wyniósł ponad 11% rocznie (zobacz również nasz osobny wpis o LEGO „Klocki LEGO lepszą inwestycją niż złoto?”), na podstawie próby 2322 zestawów LEGO w okresie od 1987 do 2015 roku. Imponujący zwrot, który okazał się nawet lepszy nie tylko od złota, ale również od rynku akcyjnego.

Średnioroczne stopy zwrotu z poszczególnych klas aktywów

Niestety, ale tak wysoka stopa zwrotu podawana przez Wiktorię Dobryńską jest prawdziwa tylko w krótszym terminie. Średni badany okres przez nią nie przekraczał 5 lat. W związku z tym może wprowadzać inwestorów długoterminowych Lego w błąd. Osoby, które chcą trzymać swoje zestawy po 10 lat i dłużej potrzebują bardziej szczegółowych danych. Można je jednak zdobyć. Portal BrickEconomy agreguje dane ze wszystkich serii Lego, jakie kiedykolwiek powstały. Wnioski, które można wysnuć po analizie tych danych są bardzo interesujące.

Okazuje się, że osoby trzymające swoje zestawy Lego w okresie 10 lat i dłuższym są w stanie zarobić nawet 10% rocznie. Jeżeli jednak wybiorą najlepsze zestawy, z odpowiednich serii, tuż przed ich wycofaniem to średnioroczna stopa zwrotu rośnie nawet do 15%. Takich wyników nie zapewnia w zasadzie żadna klasyczna klasa aktywów. Problem z takimi inwestycjami jest jednak taki, że nie sposób na nich dorobić się fortuny. Można raczej dorobić jedynie do pensji. Zestawy drożejące nawet ze 100 złotych do tysiąca złotych istnieją, ale nie jesteśmy w stanie sprzedać ich wiele, bo automatycznie zaburzy to unikalność produktu i obniży stopę zwrotu.

Wspólna cecha najlepszych zestawów lego do inwestowania

Żeby osiągnąć wspomniane 15% średniorocznej stopy zwrotu, trzeba wybrać jednak najlepsze zestawy. Co je wyróżnia? Okazuje się, że cechą wspólną są… filmy. Na pięciu pierwszych miejscach serii, które były najbardziej zyskowne, znajdują się aż cztery serie filmowe: Hobbit, Władca Pierścieni, Piraci z Karaibów i Indiana Jones.

Ważne również, aby serie nie były często wznawiane. Okazuje się, że zestawy z uniwersum Władcy Pierścieni i Piratów z Karaibów były ostatnimi czasy wznawiane bardzo rzadko, a to bardzo dobrze wpływa na wzrost wartości. Poniżej widać statystycznie najbardziej wartościowe zestawy LEGO do inwestycji długoterminowej.

Średnioroczna stopa zwrotu poszczególnych serii tematycznych lego. (Warunek co najmniej 10 letnia historia trwania na rynku danej serii)

Powyższy wykres pokazuje jednak średnią stopę zwrotu dla całej serii, a przecież w każdej serii są lepsze i gorsze zestawy. W związku z tym, wiedząc czego szukać jesteśmy w stanie bogacić się szybciej. Poniżej możecie zobaczyć najbardziej zyskowne zestawy z poszczególnych serii.

Seria Władca Pierścieni i Hobbit

Z serii Władcy Pierścieni i Hobbit, zestawem, który dałby nam największą stopę zwroty był ten o numerze 79007 – „Bitwa u czarnych wrót”.  19,7% średniorocznej stopy zwrotu to kosmos. Na drugim miejscu jest „Przybycie Gandalfa” z 18,8%, a na trzecim „Wieża Orthanc” z 18,1%. Na poniższej grafice widać, że najbardziej zyskowną inwestycją mogło się okazać „Przybycie Gandalfa”. Pod względem wzrostu wartości, pomimo niższej średniorocznej stopy zwrotu pokonuje „Bitwę u czarnych wrót”.

Najbardziej zyskowne zestawy z serii Władca Pierścieni i Hobbit

Seria Piraci z Karaibów

Kolejną najbardziej zyskowną serią są Piraci z Karaibów. Król mógł być tutaj tylko jeden, a właściwie królowa – Czarna Perła z 2011 roku. Przez ponad 10 lat pozwalała zarabiać po 16,7 % rocznie. Na drugim miejscu jest „wyspa umarłych”, która dała zarobić po 13,3 % rocznie. Na trzecim natomiast zestaw „Ucieczka przed ludożercami” ze stopą procentową na poziomie 12,4%.

Najbardziej zyskowne zestawy z serii Piraci z Karaibów

Seria LEGO Architecture

Bardzo dużo zarobić dała także seria Architecture. Tutaj liderem wzrostów był zestaw 21003 – „Seattle Space Needle” z 17,3% średniorocznej stopy zwrotu. Wiceliderem serii została „Krzywa wieża w Pizie” z 15,9% stopy zwrotu, a zestawienie zamyka „Sungnyemun” z 13,6%.

Najbardziej zyskowne zestawy z serii Architecture

Seria Indiana Jones

Bardzo dochodowe są również zestawy z serii Indiana Jones. Tutaj średnioroczne stopy zwrotu okazały się być wyjątkowo zbliżone do siebie i oscylowały wokół 13% średniorocznej stopy zwrotu. Każdy, kto zainwestował w te 3 poniższe zestawy, powiększył zainwestowaną kwotę dziesięciokrotnie. Wszystko to w ciągu zaledwie 15 lat, nic nie robiąc i trzymając swoje zestawy w czasie. Jak widać, kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór zestawów. Warto skupić się na wyżej wymienionych seriach LEGO. Dzięki temu zwiększymy nasze szanse na inwestycyjny sukces.

Najbardziej zyskowne zestawy z serii Indiana Jones

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments