Najszybciej rosnące firmy z Europy według Financial Times

ranking financial times

Financial Times każdego roku przygotowuje ranking najszybciej rozwijających się spółek z Europy. FT1000 to wspólna inicjatywa dziennika Financial Times i serwisu Statista.com, która obejmuje analizę tysięcy europejskich firm. Spośród setek tysięcy przedsiębiorstw, wyłaniany jest tysiąc tych, które rosną najszybciej. Kryterium, które ranking bierze pod uwagę, jest tempo wzrostu przychodów. Obecna edycja brała pod uwagę wzrost przychodów w latach 2019 – 2022.

Na 1000 firm z całej Europy, znalazło się 39 firm z Polski. To spadek względem edycji ubiegłorocznej, w której ranking objął aż 48 przedsiębiorstw z naszego kraju. Część z tych 39 polskich spółek obecnych w rankingu to firmy notowane na polskiej giełdzie. Niektóre z nich są bardzo dobrze znane polskim inwestorom jak np. XTB, inne nieco mniej jak Legimi.

Zdecydowana większość to jednak firmy niepubliczne i nienotowane na żadnym rynku kapitałowym. Warto jeszcze powiedzieć, że średnioroczne tempo wzrostu 1000 najszybciej rosnących firm europejskich w latach 2019 – 2022 wyniosło aż 36,3%. To naprawdę świetny wynik. Jako, że okres referencyjny przypadł na lata pandemiczne to nie trudno się domyślić, że zdecydowana większość firm z zestawienia stanowią spółki technologiczne.

Najszybciej rozwijające się firmy w Europie według rankingu Financial Times – edycja 2024

Trzy najszybciej rosnące firmy z Europy

W całej Europie najszybciej w latach 2019 – 2022 rozwijała się jeszcze do niedawna bardzo niewielka firma z Czech. Mowa o Raylyst Solar. W ciągu tych 3 lat jej przychody rosły po 824% rocznie! Daje to całościowy wzrost na poziomie 79 000%. Drugie miejsce przypadło francuskiej spółce Adagio, której przychody średniorocznie rosły po 586%. Ostatnie miejsce na podium zdobyła włoska agencja reklamowa Bidberry, której przychody rok do roku rosły po 424%.

Raylyst Solar

Raylyst Solar to czeski dystrybutor paneli słonecznych i innych produktów fotowoltaicznych. Firma powstała zaledwie w 2018 roku. W roku 2019 osiągała jeszcze 134 tys. euro przychodów, trzy lata później urosły one do ponad 111 milionów euro. Raylyst Solar jest naturalnym beneficjentem zielonej transformacji Europy. Na swoich stronach chwali się, że dostarcza tylko panele fotowoltaiczne o najwyższym wskaźniku sprawności, czyli te najdroższe, ale zarazem najbardziej wydajne.

W jej ofercie można znaleźć także instalacje niezbędne do magazynowania już wytworzonej energii elektrycznej. Można powiedzieć, że na pewno po części Raylyst Solar swój sukces zawdzięcza temu, że jest w stanie zapewnić klientom cały zakres usług potrzebnych do zainstalowania panelu na dachach ich domów. Od samych paneli zaczynając, przez magazyny energii aż po samą usługę montażu, a nawet finansowania całego procesu.

Adagio

Na drugim miejscu w rankingu ft1000 edycji 2024 znalazł się Adagio, który jest francuskim dostawcą technologii reklamowych. Mając zaledwie 134 tys. euro przychodów w roku 2019, był w stanie w ciągu 3 lat dojść do 42 milionów euro przychodów. Adagio specjalizuje się w odpowiednim badaniu grupy docelowej danego produktu bądź usług poszczególnych firm.

Dzięki takim szczegółowym badaniom spółka jest w stanie później dawać swoim klientom rady odnośnie tego jak powinni przeprowadzać swoje kampanie marketingowe bądź jak dostosować lepiej produkt, bądź usługę pod konkretną grupę docelową klientów. Jednym zdaniem Adagio zwiększa przychody innych firm dzięki szczegółowym badaniom rynku.

Bidberry

Podium zamyka Bidberry. W 2019 miała zaledwie 100 tys. euro przychodów. W 2022 było to już 14,5 miliona. Bidberry jest agencją reklamową. Posiada biura w Londynie i Rzymie. Obecnie firma zdobyła już pewną renomę i zarządza kampaniami reklamowymi w ponad 50 krajach. Można więc powiedzieć, że pomimo swoich małych rozmiarów działa w pełni globalnie.

„Dziękuję wszystkim za zaufanie i uznanie, jakie okazują każdego dnia” – stwierdził Marcello Ventura, CRO firmy BidBerry. „Nieustannie motywujemy się do odkrywania trendów, które prowadzą nas do nowych wyzwań i celów do osiągnięcia.” Tutaj jeszcze warto zauważyć, że samo pojawienie się firmy w rankingu Financial Times, jest dla każdego przedsiębiorstwa czymś pożądanym. Od razu takimi spółkami zaczyna interesować się prasa. Szczególnie ta lokalna. Zwiększone, pozytywne zainteresowanie mediów jest zawsze czymś pożądanym, co w długim terminie zwiększa sprzedaż.

Najszybciej rosnące polskie firmy – Surfer SEO

Chociaż żadna z naszych firm nie znalazła się w top 10 rankingu Financial Times (kiedyś ta sztuka udała się Spyrosoftowi), to mamy swoich przedstawicieli w top 100 najszybciej rosnących firm w Europie. Na pierwszym miejscu pośród firm z Polski jest Surfer SEO. Twórcy Surfera bez wsparcia funduszy, po cichu i w ciągu zaledwie kilku lat zbudowali firmę technologiczną przynoszącą kilkadziesiąt milionów złotych rocznego zysku. Przepis na sukces? Wybrać odpowiednią niszę, trafić w potrzeby klientów i od początku działać globalnie. Surfer SEO oferuje swoim klientom lepsze pozycjonowanie ich stron internetowych oraz pomoc w dodawaniu treści na bloga.  

Oto bardziej szczegółowy opis funkcji usług jakie Surfer SEO oferuje swoim klientom:

 • Analiza treści: Surfer SEO analizuje treść na stronie i porównuje ją z treścią na stronach konkurencji. Dzięki temu, można zidentyfikować, które elementy treści są najbardziej efektywne w przyciąganiu ruchu na stronę.
 • Optymalizacja słów kluczowych: Narzędzie pomaga w identyfikacji i optymalizacji słów kluczowych, które są najbardziej istotne dla Twojej strony. Można również monitorować pozycję tych słów kluczowych w wynikach wyszukiwania.
 • Analiza linków: Surfer SEO analizuje linki na stronie i pomaga w identyfikacji tych, które są najbardziej wartościowe. Można również zidentyfikować i usunąć linki, które mogą szkodzić pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Najszybciej rosnące polskie firmy – Noo.ma

Drugie miejsce przypadło w udziale Noo.ma. Firm jeszcze w 2019 roku zatrudniała zaledwie 2 osoby i przynosiła 271 tys. euro przychodów. Po trzech latach liczba pracowników urosła do 30, a przychody wzrosły do niemal 7 milionów euro. Noo.ma oferuje oryginalne, designerskie meble i akcesoria stworzone z myślą o kreatywnych odbiorcach, m.in. komody, pufy, łóżka i stoły. Jej przełomowe podejście polega na systemach łatwego montażu.

Od początku swojego istnienia, noo.ma sprzedaje produkty w całej Europie za pośrednictwem e-commerce i jest jedną z najprężniej rozwijających się marek w tej branży. Brand stworzyli w 2017 roku Damian Goliński i Cyprian Bieniarz. Dotychczas noo.ma dostarczyła produkty do ponad 40 tyś. klientów detalicznych oraz biznesowych w 20 krajach (w tym: Oysho, Nike, Isabel Marant, Hilton, Gymshark, Santander, COS, BMW, Allianz).

Najszybciej rosnące polskie firmy – Just join IT

Trzeciej najszybciej rosnącej firmy w Polsce z pewnością nie trzeba przedstawiać programistom. Mowa rzecz jasna o spółce Just Join IT. Firma oferuje ogłoszenia pracy dedykowane specjalnie pracownikom z branży IT. Została stworzona w lutym 2017 roku przez Piotra Nowosielskiego oraz Tomasza Gańskiego. W momencie rozpoczęcia ogłoszeń na Polskim rynku pracy dla branży komputerowej było bardzo niewiele, a żadnej strony czy też firmy zbierającej takiego typu zgłoszenia nie było. Stąd pomysł na JustJoin.IT, który chciał tą lukę wykorzystać.

Po założeniu JustJoin.it w lutym 2017 roku przez 10 miesięcy współwłaściciele firmy pracowali tylko we dwójkę w małej kawalerce na dzielnicy Żabianka w Gdańsku. Przez ten czas Tomasz Gański pracował nad stroną techniczną i deweloperską ich projektu, podczas gdy Piotr Nowosielski zajmował się promowaniem produktu. Zachęcał pracodawców do darmowego wstawienia ogłoszenia na ich stronę. Zajmował się wywiadami na żywo poprzez transmisje internetową, gdzie poruszał zagadnienia pracy IT.

Po około 10 miesiącach zdecydowali się przenieść swoją firmę ze swojej obecnej „siedziby” w kawalerce na prawdziwe biuro w Gdańskim Starterze. Wtedy zatrudnili też pierwszego pracownika, jakim był specjalista od marketingu Łukasz Żuk. Wówczas na stronie JustJoin.IT darmowych ogłoszeń w poszukiwaniu o pracowników było około tysiąca. Założyciele postanowili, że można wreszcie zacząć monetyzować ich produkt.

Aby umieścić ogłoszenie na stronie, trzeba było zapłacić 150 zł. Było to zaledwie 20% tego, co pobierały wówczas konkurencyjne serwisy. Firma cały czas z miesiąca na miesiąc rozwijała się w niesamowitym tempie. Po 14 miesiącach od rozpoczęcia pracy nad firmą JustJoin.IT zostało ogłoszone największą stroną z ofertami pracy dla programistów w Polsce. Za 2022 rok firma zaraportowała aż 14,5 miliona przychodów euro, a zatrudnienie między rokiem 2019 a 2022 wzrosło z 47 do 220 pracowników.

Najszybciej rozwijające się firmy w Polsce według rankingu Financial Times – edycja 2024

Najszybciej rozwijające się firmy w Polsce według rankingu Financial Times – edycja 2024
https://www.ft.com/ft1000-2024

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments