Możliwości portfela gdy masz 10 tysięcy, 100 tysięcy lub milion złotych

Możliwości portfela gdy masz 10 tysięcy, 100 tysięcy lub milion złotych

Na rynkach dostępnych jest naprawdę wiele instrumentów. Nie wszystkie z nich jednak pasują do każdego portfela. Bardzo duże znacznie ma to, jaki kapitał ma dany portfel, bo to częściowo warunkuje jego możliwości. Przeanalizowaliśmy trzy portfele. Taki składający się z 10 tysięcy, 100 tysięcy i miliona złotych. Każdy ma swoje wady i każdy ma swoje zalety. Każdy ma specyficzne możliwości i każdy musi mierzyć się z innymi wyzwaniami. W tym odcinku DNA Rynków omawiamy specyfikę każdego z takich portfeli i zastanawiamy się, jak najlepiej postępować powinien inwestor w zależności od posiadanego kapitału.

Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Poznaj też nasze dedykowane Strategie Inwestycyjne DNA prowadzone na własnym kapitale:

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #339

Im wyższa stopa zwrotu TYM WYŻSZE ryzyko

Zacznijmy od tego, że stopa zwrotu z każdego portfela jest ZAWSZE powiązana z poziomem przyjmowanego ryzyka. Im bardziej ryzykowne instrumenty dokładasz do portfela, tym większy możliwy zarobek ale, tym większa potencjalna strata. To się nigdy nie zmieni i naprawdę warto o tym pamiętać. Patrząc przez pryzmat głównych klas aktywów, za najbardziej bezpieczne można by uznać gotówkę i różne waluty.

Trochę bardziej od nich ryzykowne są obligacje skarbowe i nieruchomości (które jednak często mają tzw. zmienność ukrytą). Jeszcze bardziej od nich ryzykowne są akcje i obligacje korporacyjne, później surowce, a na samym końcu skali znajdziemy instrumenty pochodne oraz inwestycje typu prive equity.

Im większe ryzyko, tym większy możliwy zysk i jednocześnie im większe ryzyko jesteś w stanie wziąć na klatę, tym większy powinieneś mieć portfel.

Podstawowe klasy aktywów w podziale na możliwy zysk oraz ryzyko niezbędne do poniesienia.

Podstawowe klasy aktywów w podziale na możliwy zysk oraz ryzyko niezbędne do poniesienia.
Opracowanie: DNA Rynków

Przeanalizowaliśmy trzy różne typy portfeli, które powinny z grubsza wyczerpywać możliwości inwestycyjne większości osób. Pierwszy z nich nazwaliśmy „Portfelem na Start”. Niezależnie od tego, czy startujesz z inwestycjami, mając 20 lat i 50 złotych, czy 50 lat i 100 tysięcy złotych, to wskazówki Portfela na Start będą dla Ciebie. Na kolejnej skali umieściliśmy portfel „Młody Byk”, dla kapitału do 100 tysięcy złotych do miliona oraz portfel „Milion+” dla kapitału powyżej miliona złotych.

Oczywiście te progi są graniczne i bardzo orientacyjne. Jeśli nawet masz milion złotych, ale kompletny brak doświadczenia w inwestowaniu, to rzucanie się na instrumenty pochodne również NIE BĘDZIE dla Ciebie dobrą strategią! Z kolei ktoś mocno doświadczony lub posiadający wsparcie kogoś doświadczonego, nawet posiadając 80 tysięcy złotych, może pozwolić sobie na rozsądne inwestowanie w akcje. Mam nadzieję, że rozumiesz subiektywność tych założeń. Każdy inwestor jest inny.

Portfel od 50 złotych do 100 tysięcy

Twoją podstawową strategią powinny być przede wszystkim regularne zakupy. Dzięki temu Twój portfel będzie miał szansę sukcesywnie rosnąć. Zakładam, że jeśli twoje oszczędności inwestycyjne nie przekraczają 100 tysięcy, to jednak większość kapitału czerpiesz z obecnych źródeł dochodu i nie planujesz (jeszcze) żyć z inwestycji. Tak niski kapitał na to nie pozwoli, ale regularne zakupy pozwolą zwiększyć ten portfel na przyszłość.

Twoją główną amunicją powinny być tutaj fundusze inwestycyjne i fundusze ETF oraz waluty i lokaty bankowe. Tak, tak, te ostatnie obecnie są nic nie warte, ale zdarzają się okresy w świecie finansów, że lokaty dają rozsądne stopy zwrotu. Przy tak niewielkim kapitale samodzielna dywersyfikacja w postaci kupna 30 różnych spółek z rynku nie ma najmniejszego sensu, bo zjedzą cię prowizje maklerskie. Powinieneś więc zainteresować się przede wszystkim zbiorowymi formami oszczędzania przez wspomniane fundusze inwestycyjne lub fundusze ETF zmieniając ewentualną ekspozycję na całe rynki. Inwestycje w poszczególne spółki w portfelach mniejszych niż 50 tysięcy złotych już kompletnie mija się z celem.

W przypadku takiego portfela, twoim największym wrogiem będzie szybka chęć dojścia do milionów i dźwignia finansowa. Wielu inwestorów z takim kapitałem strasznie kusi wizja bardzo agresywnej inwestycji na dużym lewarze i szybie dojście dzięki temu do milionów. Niestety zdecydowana większość takich inwestycji kończy się po prostu wyzerowaniem rachunku i utratą wszystkich oszczędności. Sam tego doświadczyłem na swoich początkowych finansach. Naprawdę nie musisz tego odkrywać na nowo. Wystarczająco dużo ludzi już potraciło w ten sposób pieniądze i to, że istnieje jakaś jedna osoba, której się udało, absolutnie nic nie znaczy. Codziennie ktoś wygrywa też w kasynie, a jednak nie biegniesz postawić 50 tysięcy na czerwone w ruletce, modląc się o sukces. Skup się lepiej na powiększaniu kapitału.

Niewielkie portfele mają po swojej stronie silnego sprzymierzeńca – płynność. Nieważne co kupisz, to nie powinieneś mieć problemu z szybkim wyjściem ze swojej inwestycji po rynkowej cenie. To naprawdę ogromna wartość, którą docenisz dopiero wtedy, gdy twój portfel trochę urośnie.

Taktyka Portfela na Start:

 • Koniecznie wykorzystuj przewagę kont IKE oraz IKZE, dzięki czemu oszczędzisz na podatkach, a w przypadku takiego kapitału ma to ogromne znaczenie.
 • Koncentruj się na funduszach inwestycyjnych i ETF-ach.
 • Zakładaj średnioroczne zyski na MAKSYMALNYM poziomie rzędu 8-12%. Takie wyniki średnioroczne utrzymane w długim terminie naprawdę będą fenomenalne. Przy małych portfelach jest to realne.
 • Bardzo, ale to bardzo uważaj na koszty i prowizje, które mogą solidnie zjeść twój kapitał.
 • Pod żadnym pozorem nie korzystaj z dźwigni finansowej. To szybka droga do utraty całego kapitału.
 • Pamiętaj, że w przypadku mniejszych portfel, wiele inwestycji po prostu nie ma sensu. Dotyczy to niekiedy zwłaszcza pojedynczych spółek. Posiadając 10 tysięcy złotych inwestycja w 10 różnych spółek (bo dywersyfikacja) zabije Twój portfel kosztami, a inwestycja 10 tysięcy w jedną spółką (bo prowizje nie zabiją) nie będzie zdywersyfikowana.

Portfel od 100 tysięcy złotych miliona

Przejdźmy do kolejnej fazy i załóżmy, że zebrałeś już większy kapitał. Jeszcze raz zaznaczę, żebyś nie traktował tych wartości granicznych portfela, jak wyrytych w kamieniu. Te wskazówki będą równie dobre dla kogoś, kto ma 60 tysięcy złotych, ale jest doświadczony, jak i dla kogoś, kto ma 10 milionów, ale dopiero zaczyna. Granice w rzeczywistości są dość płynne.

W przypadku takiego większego już portfela twoją podstawową strategią powinno być nierobienie nerwowych ruchów i trzymanie się założonego celu. W tym portfelu spędzisz najprawdopodobniej o wiele więcej czasu, niż przechodząc do niego z Portfela na Start. Będzie kusiło Cię, żeby mielić inwestycjami na lewo i prawo albo żeby próbować łapać lokalne dołki i lokalne górki, ale z reguły to naprawdę nie ma sensu. Trzymanie się wyznaczonej strategii z reguły przyniesie w długim terminie o wiele lepszy wynik.

Wchodząc na wyższy kapitał, otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Amunicją dla portfela będzie tu oczywiście wszystko, to co w poprzednim etapie, ale przy takim kapitale dokładanie do portfela indywidualnych akcji krajowych lub zagranicznych spółek czy obligacji ma już dużo większy sens. Masz więc zdecydowanie większe spektrum możliwości.

Niestety jednocześnie masz też dużą pokusę do tego, aby nie zapewnić sobie odpowiedniej dywersyfikacji oraz posługiwać się nominałem, a nie procentem. To twoi dwaj najwięksi wrogowie. Zwłaszcza ten drugi. Patrząc na nominalne wartości, możesz mieć wrażenie, że dużo zarobiłeś albo dużo straciłeś. To jednak procenty pozwolą Ci patrzeć na portfel w bardziej trzeźwy sposób. Wartość portfela waha się każdego dnia i jeśli zaczniesz myśleć o tym, że „dzisiaj straciłeś 1800 złotych”, to faktycznie możesz iść spać w fatalnym nastroju. Jeśli jednak te 1800 złotych to tak naprawdę 0,4% wartości twojego kapitału, to naprawdę nie ma w tym nic niesamowitego. Myślisz, że Warrenn Buffett codziennie przelicza ile to dziesiątek milionów „stracił” jego fundusz, bo rynek obsunął się o 0,3%? Wątpię.

Dotyczy to również sytuacji, gdy portfel zarabia. To, że zarobiłeś jednego dnia na giełdzie 1800 złotych, co będzie odpowiadało 0,4% wartości twojego portfela, naprawdę nie czyni z Ciebie Boga Inwestycji.

Pomimo tego, że Twój kapitał jest już pokaźny, to również nie powinieneś mieć na tym etapie problemów z płynnością (w większości przypadków). Oczywiście abstrahuję tu od ekstremum, gdzie kupiłeś za 30 tysięcy akcje mini spółki z NewConnect. Zakładam, że nie robisz takich dziwactw. Twoim sporym sprzymierzeńcem jest też dostępność inwestycji, bo posiadając 200-300 tysięcy już naprawdę każdy instrument finansowy jest dla Ciebie w pełni dostępny i sensowny do zainteresowania się.

Taktyka portfela Młody Byk:

 • Regularny monitoring, ustalenie planu i celu każdej inwestycji oraz ścisłe trzymanie się go, albo racjonalny argument pod to, żeby się go nie trzymać. Racjonalnym argumentem nie jest „bo spadło”, ani „bo wzrosło”.
 • Zakładaj średnioroczne zyski na MAKSYMALNYM poziomie rzędu 8-10%. Takie wyniki średnioroczne utrzymane w długim terminie naprawdę będą fenomenalne. To mniejsze oczekiwania niż w przypadki Portfela na Start, ale o wiele realniejsze.
 • Wciąż unikaj dużej dźwigni finansowej. Możesz już co prawda pozwolić sobie na lewarowane ETF-y, czy niekiedy hedging kontraktami, ale powinno to być mocno przemyślane.
 • Zapomnij o nominale inwestycji. Od teraz liczą się tylko procenty! Przynajmniej częściowo pozwoli Ci to na zdjęcie z siebie stresu.
 • Dywersyfikacja na co najmniej trzy KLASY aktywów to absolutny obowiązek. Akcje polskie, akcje amerykańskie i akcje europejskie, to nie jest dywersyfikacja na różne klasy aktywów.

Portfel od miliona złotych

Awansowałeś do finansowej ekstraklasy, a Twój portfel inwestycyjny wynosi ponad milion złotych. Twoja podstawowa strategia. Najważniejsza ze wszystkich. Twój Święty Graal inwestowania powinien brzmieć „Łyżeczką, a nie chochlą”. Nie inwestuj wszystkiego na hurra, bo może spotkać Cię duże rozczarowanie. Inwestujemy powoli, sukcesywnie zwiększając swoją ekspozycję. Nawet jeśli jakaś inwestycja albo rynek mocno się nam podoba.

Twoja amunicja to praktycznie każde aktywo i każda klasa aktywów. Nic Cię w tym zakresie nie ogranicza. Możesz nowe uzyskać specjalnie szyte na miarę Twoich potrzeb produkty. Niestety twoim wrogiem zaczyna być płynność. Mocno przekonasz się kilka razy, że tak samo, jak trudno jest czasem zainwestować, tak samo trudno jest czasem z inwestycji wyjść, bo musi być jeszcze ktoś, kto chce od nas odkupić, to co posiadamy. Inwestowanie coraz większych kwot jest sukcesywnie coraz trudniejsze, a one efektywnie zarabiają procentowo coraz mniej. Pamiętaj też o tym, oceniając fundusze inwestycyjne w porównaniu ze swoimi inwestycjami prywatnymi. Rozsmarowanie po rynku 10 milionów złotych jest o wiele, wiele, wiele trudniejsze niż 10 tysięcy.

Taktyka portfela Milion+:

 • Regularny monitoring, ustalenie planu i celu każdej inwestycji oraz ścisłe trzymanie się go, albo racjonalny argument pod to, żeby się go nie trzymać. Racjonalnym argumentem nie jest „bo spadło”, ani „bo wzrosło”.
 • Zakładaj średnioroczne zyski na MAKSYMALNYM poziomie rzędu 5-7%. Nie spodziewaj się, że w długim terminie będzie on istotnie wyższy. Inwestowanie dużych kwot jest o wiele trudniejsze.
 • Unikaj nowości niesamowitych okazji. Przy tak bogatym portfelu obsiądzie Cię wielu dobrych sprzedawców, którzy będą chcieli podsunąć Ci świetną okazję. Najczęściej to bubel.
 • Pomyśl o oddanie części gotówki pod zarządzanie. Przy takim kapitale robienie tego samodzielnie zabiera bardzo dużo czasu.
 • Szeroka dywersyfikacja jest absolutnie niezbędna. Wiele inwestycji okaże się niepłynnych, więc potrzebujesz wielu miejsc, gdzie rozlokujesz swoje pieniądze.

Trzy zasady dla każdego portfela

Niezależnie od tego, jakim portfelem dysponujesz, są trzy uniwersalne zasady, które pasują do każdego niezależnie od tego, jak duży jest twój portfel.

Po pierwsze: „Co za dużo to niezdrowo”. Zbyt wiele rodzajów inwestycji to problem z wyborem i problem z rozpoczęciem inwestowania, a później problem z zarządzaniem pozycjami. Dasz radę monitorować 50 spółek, jeśli nie zajmujesz się tym na co dzień? Raczej nie. Ogranicz wybór, jeśli robisz to sam.

Po drugie: „Tłum często NIE MA racji”. Trzyma się swojego planu. Zawsze można go zmienić, ale jeśli twoja inwestycja to efekt rozmowy, że „znajomy powiedział”, to niestety zazwyczaj w swojej masie doprowadzi to do kłopotów, a nie zysków.

Po trzecie: „Brak planowania, to planowanie porażki”. Zawsze potrzebna Ci jest strategia inwestycyjna. Dobierz ją do swojego stosunku do ryzyka. Takiego, z którym będziesz czuł się dobrze.


Jeśli interesują Cię aktywnie prowadzone strategie inwestycyjne, gdzie dokonujemy również alokacji w poszczególne akcje na rynku polskim i zagranicznych, to zachęcam Cię do dołączenia do naszej Strefy Premium DNA. Znajdziesz tam wgląd w dedykowane strategie inwestycyjne, które prowadzimy na własnych oszczędnościach, sporo zamkniętych analiz poszczególnych spółek oraz regularne spotkania na żywo, gdzie omawiamy sytuację na rynkach.

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
34
1
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: