Książki, Które Odmienią Twoje Myślenie o Inwestowaniu i Świecie
Jeśli chcesz zrewolucjonizować swoje podejście do inwestowania i zyskać głębsze zrozumienie otaczającego nas świata finansów, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym wpisie przedstawiamy książki, które nie tylko poszerzą Twoją wiedzę, ale także odmienią sposób myślenia o ekonomii, rynku i globalnych trendach.
Gdy zaczynasz interesować się inwestowaniem, to większość radzi Ci, jakie książki przeczytać, żeby lepiej poradzić sobie na rynku. Problem w tym, że jest ich cała masa i w sumie większość nawet nie jest za ciekawie napisana.
Po przeczytaniu SETEK podobnych książek i byciu obecnym na rynku finansowym od kilkunastu lat, doszedłem do wniosku, że ważniejsze od książek stricte inwestycyjnych czy finansowych są takie, które pomagają zrozumieć różne zależności i otaczający nas świat. Takie, które poszerzają horyzont na tyle, że pomagają Ci zrozumieć, jak działa biznes i współczesna gospodarka.
Skuteczne inwestowanie to tylko pochodna tego zrozumienia, dlatego uważam, że często to zupełnie inne książki mogą okazać się bardziej pomocne, niż takie wyłącznie o inwestowaniu czy finansach.
Top Książki, Które Pomogą Ci Lepiej Zrozumieć Świat i Zostać Lepszym Inwestorem
Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 USD każda!
Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom
Technologiczna dominacja: „Wielka Wojna o Chipy”
Na przykład taka: Wielka Wojna o Chipy: Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem. To chyba najważniejsza książka 2023 roku. Książka, która kompletnie zmieniła moje nastawienie do rynkowej wyceny Nvidia i sektora półprzewodników.
Jeszcze w kwietniu 2023 miałem przeświadczenie, że taka wycena Nvidia to przesada. Książkę przeczytałem w maju 2023 i od tamtego czasu moje nastawienie zmieniło się o 180 stopni. Zarówno do Nvidia jak i do całego sektora. Zainwestowałem wtedy jeszcze silniej w całą branżę i całkiem dobrze na tym wyszedłem.
Myślę, że masa osób kompletnie nie rozumie istoty półprzewodników i patrzą na całą branżę wyłącznie przez pryzmat tego, że „mocno urosła” na rynku. Ta książka otwiera całkiem inne spojrzenie i pozwala zrozumieć, dlaczego półprzewodniki są tak krytycznie ważne i dlaczego obstawianie przeciwko nim nie ma sensu.
Pozycja militarna, ekonomiczna i geopolityczna każdego kraju jest dziś w zasadzie uzależniona od chipów. Przeczytaj i zrozumiesz, dlaczego te mikro elementy są tak ważne dla świata, jak kierują całą światową geopolityką o wiele bardziej niż ropa naftowa, jak wpływają na całe gospodarki i które sektory i firmy mogą dzięki nim dominować w przyszłości na listach największych spółek świata. Absolutnie najważniejsza dla mnie książka z 2023 roku!
Geografia a polityka: „Więźniowie Geografii”
Na takiej liście nie mogło też zabraknąć Daniela Kahnemana i Pułapek Myślenia. Z perspektywy inwestowania, to w zasadzie paradoksalnie jedna z najważniejszych pozycji, przez jakie można przebrnąć.
Niektórych może lekko odstraszać i zrażać początek, bo pisana jest specyficznym językiem, ale mimo wszystko – warto się „przemęczyć”. To nie analiza finansowa, analiza biznesu czy makroekonomii jest kluczem do inwestowania z sukcesami. Kluczem jest głowa i psychologia. Inwestowanie to 10% szczęścia, 40% wiedzy i 50% emocji. Powtarzało to wielu najlepszych inwestorów. Niestety poradzenie sobie z psychologią nie jest łatwe.
Twój mózg będzie często szukał uproszczeń, będzie chciał unikać ryzyka i będzie popełniał błędy. Autor Kahneman to laureat Nobla w dziedzinie ekonomii i prawdziwy ojciec ekonomii behawioralnej.
Pułapki myślenia wyjaśnią Ci jak działa twój umysł i w jakie pułapki Cię wpuszcza. Czy nauczysz się dzięki temu unikać tych błędów? Nie. Sam autor twierdzi, że dalej je popełnia. Co się w takim razie zmieni? Będziesz wiedzieć, że je popełniasz, a to już sporo. Świadomość tego, że robisz błąd, nawet gdy i tak go robisz sporo zmienia. Może wtedy np. nie będziesz aż tak niechętny do zmiany swojego poglądu albo dotychczasowego zachowania?
Innowacyjność i startupy: „Zero to One”
Kolejna naprawdę dobra książka – Zero to One. Autorstwa jednego z założycieli amerykańskiej firmy Palantir i znanego inwestora Ventuce Capital Petera Thiela. To prawdziwa perełka dla każdego, kto marzy o własnym biznesie. Thiel tłumaczy, że w biznesie nie chodzi o to, by być lepszym w tym, co już istnieje. Chodzi o to, by stworzyć coś zupełnie nowego, coś, czego nikt wcześniej nie zrobił – „od zera do jedynki”.
To książka, która zmienia podejście do innowacji i przedsiębiorczości. Jeśli marzysz o stworzeniu własnego startup’u, to nie konkuruj, tylko stwórz nową kategorię. Thiel uczy w niej, jak myśleć niestandardowo i strategicznie budować przyszłość. Po lekturze zaczynasz rozumieć, że najlepsze startupy to te, które nie walczą o kawałek istniejącego tortu, lecz pieką własny i uczysz się jak wynajdować takie spółki na rynku, które mogą spełniać te wymagania.
„Zero to One” to lektura, która zmienia myślenie o przyszłości biznesu i pokazuje, jak kluczowe jest wychodzenie poza utarte schematy.
Technologia i przyszłość: „Homo Deus”
A teraz coś z innej beczki, chociaż w świetle obecnej rewolucji AI bardzi aktualne. „Homo Deus” od Harrari. Jeśli myślałeś, że technologia służy głównie do ułatwiania życia, to Homo Deus pokazuje, że technologia – zwłaszcza sztuczna inteligencja – nie tylko zwiększa nasze możliwości i efektywność pracy, ale może całkowicie zastąpić człowieka w wielu dziedzinach.
AI nie jest tylko maszyną – to coś, co w przyszłości może przejąć kontrolę nad wieloma decyzjami. Po tej książce zaczniesz zdecydowanie inaczej patrzeć na przyszłość technologii. Nie tylko unaoczni ona jeszcze bardziej jej sam potencjał rozwoju i dalszego wzrostu, ale pokaże także jej złe strony – czyli ryzyka i dylematy.
Jeśli myślałeś np, że rozwój genetyki ogranicza się do leczenia chorób, to „Homo Deus” pokaże ci coś o wiele bardziej radykalnego. Autor sugeruje, że dzięki modyfikacjom genetycznym będziemy mogli dosłownie projektować ludzi – lepszych, inteligentniejszych, silniejszych.
„Homo Deus” to książka, która nie daje łatwych odpowiedzi, ale na pewno skłania do zadawania pytań i wielu refleksji. Jeśli myślisz, że przyszłość będzie po prostu kontynuacją teraźniejszości, to raczej jesteś w błędzie. To lektura, która zmienia sposób, w jaki patrzysz na świat i przyszłość – a w końcu to, jak przyszłość postrzegamy, ma wpływ na to, jak myślimy o inwestycjach.
Rywalizacja na rynku: „Wojny Biznesowe”
Na zakończenie jeszcze dwie pozycje, chyba najbardziej związane bezpośrednio z rynkiem. Wojny biznesowe Davida Browna, które opowiadają historię rywalizacji największych marek na świecie. Adidas kontra Puma, gitarowy Fender kontra Gibson, H&M kontra Zara, iPhone vs BlackBerry.
Co to ma wspólnego z rynkiem i giełdą? Ojej… no wszystko! Kluczem do dobrego inwestowania jest znalezienie takich spółek, które wygrają na rynku. Z opisu walki pomiędzy różnymi markami poznajemy przeróżne podejścia, pomysły i taktykę stosowaną przez przegranych oraz tych, którzy potem okazali się zwycięzcami.
Poznając ich podejście, jesteś potem łatwiej w stanie odróżnić firmę, która ma szansę na zdobywanie udziałów w rynku od tej, która te udziału może raczej tracić. To spora wartość, gdy mówimy o inwestowaniu w najlepsze spółki na świecie.
Klasyka inwestowania: „On Up On Wall Street”
A na sam koniec pozycja stricte giełdowa od mojego ulubionego inwestora wszechczasów – On Up On Wall Street od Petera Lyncha. Lynch od zawsze wierzył, że inwestor indywidualny ma sporą przewagę nad Wall Street, po prostu nie potrafi jej wykorzystywać.
W swoim czasie Lynch był najlepszym zarządzającym funduszami, który po około 15 latach na rynku odszedł na emeryturę. Od tamtego czasu dzieli się swoimi przemyśleniami i dla mnie są one najbardziej trafne ze wszystkich filozofii inwestycyjnych. Lynch tłumaczy, jak znaleźć dobre spółki, jak oddzielić te perspektywiczne od słabych i co najważniejsze, jak wytrzymywać w swoich inwestycjach.
Sam też od dawna powtarzam, że dla inwestorów o wiele bardziej tragiczna jest długa hossa, a nie bessa. Ta pierwsza może trwać bez końca i blokuje nas mentalnie przed inwestowaniem. Ta druga w końcu zawsze się kończy.
Jedna z lepszych pozycji o podejściu do rynku i inwestowania, jakie znam. Podzielcie się w komentarzu, jakie książki wy macie do polecenia i którą z tych chcielibyście przeczytać najbardziej. Może nawet rozplanujemy sobie jakiś konkurs, gdzie do wygrania będą jakieś z tutaj polecanych.
Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 USD każda!
Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.