Krach Na 11 Bit Studios! Co Dalej z Akcjami? | Walka o Władzę w Polsacie! | Rajd KGHM i CCC #gpw

Wszystko to działo się w ostatnich dniach na polskim rynku. Zapraszam na Giełdowy Przegląd Wydarzeń, czyli #GPW dla polskiego rynku. W tych materiałach omawiam dla was wyłącznie to co ciekawe z polskiej giełdy! Jeśli interesują Cię rynki zagraniczne i gospodarka, to koniecznie zobacz też niedzielne wydania Finweek!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Krach na 11Bit Studioshttps://dnarynkow.pl/inwestycje-ktore-moga-dac-ci-nawet-100-zysku-do-2030-roku/
Walka o władzę w Polsaciehttps://dnarynkow.pl/inwestowanie-w-etf-wcale-nie-musi-byc-lepsze-niz-w-pojedyncze-akcje/
Rajd KGHMhttps://dnarynkow.pl/chcesz-inwestowac-w-zloto-odpusc-spolki-ktore-je-wydobywaja/
Wielkie wzrosty CCChttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-trzecim-kwartale-2024-roku-zmiany-w-publicznym-portfelu-dna/
Bankructwo Rafakohttps://dnarynkow.pl/4-spolki-ktore-po-cichu-staja-sie-imperiami-nieruchomosci/

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Krach Na 11 Bit Studios! Co Dalej z Akcjami? | Walka o Władzę w Polsacie! | Rajd KGHM i CCC #gpw

Wielka gra o tron w Cyfrowym Polsacie i całym imperium Zygmunta Solorza

W ubiegłym tygodniu na naszym polskim podwórku mieliśmy własną odsłonę popularnego serialu „Sukcesja”. U nas sprawa dotyczy Cyfrowego Polsatu, ale… to również branża medialna. Jak w serialu!

Wszystko zaczęło się od listu trójki dzieci właściciela Cyfrowego Polsatu Zygmunta Solorza do zarządów spółek należących do grupy Cyfrowy Polsat. W swoim liście dzieci poinformowały kadry zarządzające Cyfrowym Polsatem, Telewizją Polsat, Polkomtelem i Netią, że od dłuższego czasu kontakt z ich ojcem jest utrudniony ze względu na jego chorobę i że nie mają pewności, gdzie obecnie przebywa właściciel całej grupy. Dalej dzieci „uczulają kadrę menedżerską, by ostrożnie przyjmowała polecenia wydawane przez osoby, których niedawno nabyte uprawnienia w tym zakresie mogą budzić wątpliwości”.

Cały list ma taki wydźwięk, jakby sugerował, że to obecna żona Zygmunta Solorza, Justyna Kulka podejmuje tutaj decyzję biznesowe za schorowanego męża i utrudnia mu kontakt z rodziną oraz współpracownikami, żeby przejąć biznes dla siebie po śmierci właściciela Cyfrowego Polsatu. Kolejnego dnia po tym ogłoszeniu kurs Cyfrowego Polsatu zawalił się o nawet 13%.

Odpowiedzią był opublikowany w trakcie sesji jeszcze list podpisany przez Zygmunta Solorza, w którym zapowiedział on odwołanie trójki swoich dzieci z rad nadzorczych spółek należących do grupy kapitałowej.

„Postanowiłem zmienić tę sytuację i podjąć działania w celu odwołania w najbliższych tygodniach moich dzieci z władz odpowiednich spółek”.

Niektórzy menadżerowie grupy nawet poddają pod wątpliwości autentyczność listu i prawdziwość jego intencji.

Pierwszy list wysłany przez dzieci Zygmunta Solorza miał być rzekomo przygotowaniem do tego, co przeczuwali, czyli próby odsunięcia ich od władzy i odebrania im prawa do objęcia sterów w grupie po śmierci ojca.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdzie obecna macocha i dzieci ewidentnie walczą ze sobą o przyszłą władzę nad medialnym imperium. Czy Solorz naprawdę chce odsuwać dzieci od władzy? Czy może chce tego macocha? No wypisz wymaluj Sukcesja w polskim wydaniu. Nawet zwroty akcji podobne. Może to wszystko też doprowadzi nas do tego, że Polsat nagra o tym wydarzeniu serial?

Pomimo że takie plemienne walki nie mają bezpośredniego wpływu na krótkoterminową działalność operacyjną firmy, to mogą mieć wpływ na to, jaki kierunek obierze ona w perspektywie długoterminowej. Po oświadczeniu Solorza o zamiarze odsunięcia dzieci od władzy, akcje Cyfrowego Polsatu zaliczyły odbicie z minus kilkunastu procent kończąc sesję na poziomie minus 7%, a w piątek odrobiły kolejne 2%. Rynek chyba więc jak na razie po prostu ucieszył się, że właściciel dalej żyje i ma coś do powiedzenia.

Krach na akcjach 11 Bit Studios. Co dalej ze spółką?

11 Bit Studios uchodziło wśród inwestorów za jedną z najbardziej jakościowych spółek gamingowych na polskiej giełdzie. Szczególnie pod kątem wypuszczanych przez nich produkcji.

Ich gry może nie były tak wysoko budżetowe, jak produkcje CD Projektu, ale zawsze trzymały poziom i gracze oraz inwestorzy żyli w przekonaniu, że to studio, które zawsze „dowozi”.

Sytuacja zmieniła się jednak w ubiegłym tygodniu, kiedy rynek brutalnie zweryfikował Bitów i wgniótł kurs ich akcji w podłogę. W piątkowy wieczór gra FrostPunk 2 trafiła do użytkowników, a na poniedziałkowej sesji kurs akcji zawalił się o 38% jednego tylko dnia. Licząc za ostatnie dwa tygodnie korekta sięgnęła ponad 50%. Czy gra jest tak fatalna? Według ocen recenzentów jest świetna.

Jednak według ocen użytkowników… recenzje są mieszane. Głównie za sprawą wielkich fanów pierwszej wersji gry, którzy chyba zapomnieli, że Frostpunk 2, to nie po prostu nowe scenariusze do Frostpunk 1, ale… inna gra.

Głównym czynnikiem determinującym spadek akcji były właśnie negatywne oceny graczy, które drugiego dnia po premierze spadły na Steam do 70% pozytywnych recenzji, co jest raczej mało satysfakcjonującym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę studio, które „zawsze dowozi”.

Z każdym kolejnym dniem jednak recenzje stawały się bardziej pochlebne i po ich głębszym przeanalizowaniu można było dojść do wniosku, że na produkcję narzekali głównie właśnie ortodoksyjni fani pierwszej odsłony gry, którym nie podobało się, że dostali nową grę, a nie lekko odświeżonego klona pierwszej części.

Gorsze oceny wpłynęły jednak szybko na rewizje biur maklerskich o możliwej sprzedaży gry, co dołożyło swoją cegiełkę do przeceny. Ja jednak uczulam, że sporo tu jeszcze może się wydarzyć.

Po pierwsze peak graczy wyniósł w premierowy weekend około 35 tysięcy, podczas gdy rynek zakładał 50 tysięcy, ALE gra miała również wydanie przedpremierowe, które naturalnie obniżyło peak.

Recenzje z każdym dniem się poprawiają i ogólnie nie wynoszą dziś już 70%, ale prawie 74.5%. Każdego dnia widać, że odsetek pozytywów do negatywów staje się coraz lepszy i bliższy temu, czego oczekiwało studio od początku.

Frostpunk 2: Wzloty, Spadki i Trendy w Ocenach

Frostpunk 2: Wzloty, Spadki i Trendy w Ocenach

Prezes w wywiadzie dla Parkietu w piątek nie wprost zasugerował, że sprzedaż już przekroczyła 400 tysięcy sztuk, sama gra doczeka się 2 DLC jeszcze w 2025 roku i specjalnych update, które mogą zbliżyć rozgrywkę w FP2 do FP1 dla chętnych fanbojów.

Czy kurs w takim razie nie przereagował? Gra jest ostatecznie dobra, a jedynie ortodoksyjni fani mają z nią (jeszcze) problem. Dodatkowo niedaleko przed nami kolejna premiera studia. Do końca roku ma ukazać się The Alters, która jest zupełnie nowym IP i może jeszcze sporo namieszać na kursie akcji spółki. Zwłaszcza, że oczekiwania co do niej na pewno łatwiej będzie pobić niż dla Frostpunk 2. Jak będzie? Przekonamy się już niedługo, ale… nie skreślałbym jeszcze 11 Bit Studios na straty.

Trwa kolejny rajd na akcjach KGHM

Polski gigant wydobycia miedzi KGHM zaliczył w ubiegłym tygodniu spektakularny rajd i zyskał ponad 11% w ciągu pięciu sesji.

Głównym motorem napędowym były oczywiście rosnące ceny miedzi na świecie, które w tym samym czasie zyskały blisko 6%. Za rosnącymi cenami tego surowca stoi stymulacja monetarna, które płynie ze strony dwóch największych mocarstw na świecie, Stanów zjednoczonych i Chin.

Niższe stopy procentowe Fed również mają zazwyczaj pozytywny wpływ na ceny miedzi. Wynika to głównie ze związku między stopami procentowymi a siłą dolara. Kiedy Fed obniża stopy, to dolar słabnie w stosunku do innych walut.

Ponieważ miedź jest wyceniana w dolarach, to słabszy dolar sprawia, że ​​metal staje się tańszy dla nabywców używających innych walut. Taka sytuacja stymuluje popyt ze strony międzynarodowych nabywców, windując ceny surowca. Ponadto obniżki stóp procentowych zasadniczo służą aktywności przemysłowej, a w konsekwencji prowadzą do wyższego popytu na samą miedź.

Jeśli chodzi o drugie supermocarstwo, to Chiny odgrywają kluczową rolę na światowym rynku miedzi jako największy konsument tego metalu na świecie. Dlatego też wszelkie znaczące środki ekonomiczne podejmowane przez chiński rząd mogą mieć istotny wpływ na ceny miedzi.

Ostatnie ogłoszenia Chin o środkach stymulujących zostały odebrane pozytywnie przez analityków. Działania obejmują potencjalne cięcie stóp w Chinach i sporą paczkę gotówki stymulującą gospodarkę. Więcej o chińskim stymulusie opowiadałem przy okazji ostatniego materiału Finweek.

Kiedy otrzymujemy taką mieszankę, która w dodatku ma w sobie wysokie prawdopodobieństwo miękkiego lądowania światowej gospodarki i uniknięcie recesji, to nic dziwnego, że ceny miedzi a wraz z nimi akcje KGHM-u odlatują na północ.

Polskie przedsiębiorstwo Rafako, którego początki działalności sięgają 1949 roku, ogłasza swoje bankructwo!

Rafako to wykonawca bloków energetycznych i producent urządzeń związanych z wytwarzaniem energii. Przedsiębiorstwo oferuje także projektowanie i produkcję różnorakich kotłów. Spółka jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie obecna już od 1994 roku, czyli 30 lat. Sytuacja jest jednak na tyle kiepska, że cena akcji Rafako znajduje się dziś ponad 90% niżej niż te 30 lat temu.

W czwartek 26 września spółka złożyła wniosek o ogłoszeniu upadłości w związku z utratą zdolności do spłacania zobowiązań. W ocenie spółki ogłoszenie bankructwa, to obecnie najlepsze rozwiązanie, żeby chronić interesy zarówno wierzycieli, akcjonariuszy i pracowników spółki.

Rafako poinformowało, że nie jest w stanie dojść do porozumienia z kluczowymi wierzycielami spółki, co zmusiło ich do ogłoszenia bankructwa. Rafako próbowało zamienić cześć zadłużenia na nowo wyemitowane akcje, którymi obdarowaliby wierzycieli, ale nie mogli oni dojść do porozumienia w sprawie ostatecznych warunków, na jakich zasadach miałoby się to odbywać.

Innym problemem spółki był spór z Tauronem, który ciągnie się od kilku lat. Rafako oddało w 2020 roku do eksploatacji blok elektrowni w Jaworznie. Niestety okazał się od wadliwy i już w 2021 roku został wyłączony oraz poddany naprawie. Ponownie wrócił do pracy w 2022 roku i od tamtej pory kolejne dwa razy był wyłączany. Rafako twierdziło, że za usterki odpowiada złej jakości węgiel dostarczany przez Tauron, ale ostatecznie i tak spółka musiała zapłacić 240 milionów złotych kary. Dla porównania całe przychody Rafako w 2023 roku wyniosły 335 milionów złotych, czyli kara stanowiła ponad 70% rocznych przychodów.

Jednak według Rafako ostatecznie gwóźdź do trumny został przybity przez JSW Koks, dla którego spółka budowała elektrociepłownie w Radlinie. Rafako miało opóźnienia w tej budowie, ale jak twierdzą, opóźnienia nie są tylko z ich winy, ale również z winy JSW, które ciągle zmieniało zakres kontraktu.

Przez opóźnienia JSW Koks pobrało pieniądze z depozytu funduszu gwarancyjnego dla tego kontraktu, a bank zwrócił się do Rafako o uzupełnienie depozytu. Niestety spółka nie miała już z czego tego zrobić i została zmuszona do ogłoszenia upadłości.

CCC zalicza kolejny wystrzał po publikacji wyników. Roczny wzrost kursu akcji przebija nawet Nvidia!

Grupa CCC odnotowała w drugim kwartale bieżącego roku obrotowego rekordowe przychody i przeszło trzykrotny wzrost wyniku operacyjnego oraz skokową poprawę rentowności EBITDA, co pozwoliło na wypracowanie zysku netto w kwocie 272 milionów złotych vs 34 miliony rok wcześniej.

Marżowość rośnie tutaj na każdym kroku, a spółki bije rekordy sprzedaży i jednocześnie redukuje koszty i nie zamierza na tym poprzestawać. Prezes spółki Dariusz Miłek podkreśla, że w planach na drugą połowę roku mają dalsze cięcie kosztów.

Jeszcze nie tak dawno temu CCC stało na skraju bankructwa. To dokładnie rok temu (twit 1) w lipcu 2023, gdy cena akcji trzymałą się około 45 złotych powiedziałem, że to czarny koń kolejnych 12 miesięcy. Dziś nie mam już pozycji w CCC. (twit 2). Tymczasowo uważam, że hype już zdyskontował poprawę biznesu i trzeba poczekać na coś więcej.

Przez ostatnie dwa lata akcje CCC urosły już o prawie ponad 400%. W środę 25 września po ogłoszeniu wyników, o których mówiłem, cena podskoczyła o kolejne 12%. Nie zdziwiłbym się więc, że kurs się lekko wychłodzi.


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments