Chcesz inwestować w złoto? Odpuść spółki, które je wydobywają.

złoto

Zdaniem Warrena Buffeta o wiele lepiej jest kupić akcje spółek wydobywających złoto niż same złoto. Tłumaczy on, że przecież kruszec sam w sobie nie płaci żadnej dywidendy, a firmy już tak. W tym aspekcie ma na pewno rację, ale czy na pewno bardziej opłaca się kupić akcje spółek wydobywczych niż fizyczny kruszec? Co w długim terminie przyniesie nam wyższą stopę zwrotu ?

Złoża złota kończą się

Firmy zajmujące się wydobyciem złota, działają na bardzo specyficznym rynku, którego wartość jest znana i łatwa do oszacowania. Przedsiębiorstwa nawet jakby chciały zwiększyć wydobycie kruszcu, to nie bardzo mogą to zrobić. Ogranicza ich coraz mniejsza dostępność nowych złóż.

W 2021 roku na przykład nie znaleziono żadnego nowego, dużego złoża złota. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 20 lat. Ogółem w ciągu ostatnich 10 lat liczba odkryć nowych, dużych złóż złota spadła o aż 70%. Na poniższym wykresie widać, że między rokiem 2018, a 2021 roczne wydobycie złota spadło z 3300 ton metrycznych, do 3000 ton. Spadek nie wynikał wcale z mniejszego popytu na złoto, ale z ograniczeń podażowych, związanych właśnie z coraz mniejszymi złożami.

Wydobycie złota w tonach metrycznych – dane za lata 2010 – 2021

Szacuje się, że do tej pory ludzkość wydobyła mniej więcej 200 tys. ton złota. W tej chwili wydobywamy około 3 tys. ton rocznie. Cały rynek rośnie więc w żółwim tempie 1,5 % rocznie. Przedsiębiorstwa działające na wolno rozwijających się rynkach, w długim terminie nie zwiększają istotnie swoich przychodów.

Popyt na złoto w poszczególnych pierwszych kwartałach lat 2013-2022. Z podziałem na poszczególne zastosowania.

Przychody rosną powoli i tak samo powoli rosną zyski. Przedsiębiorstwa wiedząc, że nie da się za bardzo rosnąć organicznie, zaczynają przejmować konkurentów i zaniżać marże. Licząc, że przejmą większą część rynku. Niestety, ale takie działania zwykle obniżają zyski wszystkich firm z branży i cały sektor jest mniej atrakcyjny inwestycyjnie.

Złoto bardziej opłacalne niż akcje firm górniczych

Na poniższym wykresie widać porównanie stóp zwrotu z inwestycji w fizyczne złoto vs inwestycji w ETF amerykańskich spółek wydobywający złoty kruszec. Osoba która kupiła by 17 lat temu złoto fizyczne, zarobiłaby prawie 200%. Taka sama osoba, która zainwestowała w akcje spółek wydobywczych, wyszłaby na zero. W zasadzie wyłącznie dzięki temu, że firmy górnicze płacą niewielką dywidendę. Sam kurs posiadanych akcji spadłby od 2006 roku o ponad 14%.

W tym konkretnym wypadku Warrena Buffet chyba nie ma racji. Kupno akcji firm wydobywających złoto wydaje się gorszym wyborem niż zakup samego złota. Zwłaszcza w przypadku inwestycji długoterminowej. W krótszych interwałach czasowych akcje firm mogą oczywiście przynosić lepsze wyniki.

Stopa zwrotu z inwestycji w złoto – górny wykres i inwestycji w akcje amerykańskich spółek je wydobywające – Dane za okres od 2006 roku, aż do teraz

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    Do zarobienia,
    Karol Badowski

    54
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Przeczytaj również: