Koniec szybkiej poprawy

opublikowano: 01 września 2020

Wrześniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków przerwał serię trzech miesięcy podczas których wskazywał on na systematyczną poprawę gospodarki. We wrześniu, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, nastąpiła kosmetyczna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma) oraz po raz pierwszy od trzech miesięcy pogorszyły się perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Pogorszenie jest, co prawda minimalne, jednak uważamy to za sygnał zwiastujący zakończenie etapu szybkiej i względnie prostej odbudowy gospodarki.

Wrześniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że polska gospodarka jest dalej w fazie ożywienia gospodarczego, ale wytraciło ono swój impet i następuje rozpoczyna się stabilizować. Wskaźnik wciąż sugeruje że stan gospodarki jest analogiczny do sytuacji z października 2012, czyli chwilę po dołku gospodarczym z okresu organizacji Euro2012. Jeżeli do grudnia nie zobaczymy dalszej poprawy Wskaźnika to założenie o kontynuacji ożywienia trwającym blisko dwa lata będzie należało odrzucić ze scenariusza bazowego.

W sierpniu największy negatywny wpływ na poziom Wskaźnika mieli zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy. W segmencie konsumpcji wszystko wskazuje, że zrealizowany został popyt odłożony na czas lockdownu, ale kolejne miesiące będą już bardziej oszczędne i z mniejszą ilością wydatków. Natomiast wśród przedsiębiorców odczucia odnośnie 2021 roku ewidentnie stabilizują się i coraz trudniej w nich dotrzeć większy entuzjazm. Zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy dostosowali się do nowej rzeczywistości, ale rośnie w nich przekonanie, że dalsza poprawa koniunktury jest istotnie mniej pewna.

Najsilniejszymi z kolei elementami Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków we wrześniu jest poprawa oceny globalnej koniunktury oraz rosnące indeksy giełdowe, które wyrażają z kolei przekonanie inwestorów, że długoterminowo świat przystosuje się do nowych warunków biznesowych.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków sugeruje, że polska gospodarka w trzecim kwartale 2020 roku zanotuje spadek PKB o 3,5% r/r i powoli będzie odrabiać część spadku z głębokiej recesji. Powrót do stanu z pierwszego kwartału 2020 potrwa do lipca 2021.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od września 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do lutego 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się spadków maksymalnie sięgających 10%. Analizując poprzednie odczyty byłoby to spójne z wystąpieniem kolejnej fali spadków koło jesieni (predykcje poprzednich odczytów) i odreagowywanie na przełomie roku.

Opracowanie: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

W sierpniu warszawska giełda zyskała 2,3% czym przedłużyła serię wzrostów do pięciu miesięcy z rzędu. Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dzięki stabilizacji we wrześniu dalej pozwala wnioskować, że maksymalny pułap spadków w ciągu 6 miesięcy to 10% od obecnych poziomów, a potencjalna skala przeceny rynkowej na WIG nie przekroczy pułapu 46.000 pkt.

Jednocześnie ostatnia zmiana Wskaźnika dla inwestorów zmniejsza potencjał wzrostów do 17% w skali roku dając perspektywę na osiągnięcie poziomów ze stycznia 2019. W takim przypadku nadal uważamy, że stosunek zysku do ryzyka dla krótkoterminowych inwestorów przy obecnych poziomach giełdy jest zatem korzystny

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, wrzesień 2020

Opracowanie: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!

  32
  3

  Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

  32
  3


  Może Cię zainteresować również:

  Ankieta

  Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

  Zobacz wynik

  Loading ... Loading ...

  Polecane wpisy: