Gospodarczy restart szybszy niż myślano

opublikowano: 01 lipca 2020

Lipcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków utrzymał zwrot i tempo wskazujące na dynamiczne zmiany w kierunku ożywienia gospodarczego. Podobnie jak w czerwcu, nastąpiła poprawa zarówno bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jak i perspektyw na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Dzięki tym ostatnim dynamicznym odbiciom w drugim kwartale od marcowego załamania odrobiono już połowę spadku.

Ten odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że dno koniunktury zostało osiągnięte w kwietniu i od tego czasu trwa odbudowywanie gospodarki. Drugi kwartał 2020 roku przejdzie do historii jako największy gospodarczy rollercoaster w Polsce od czasów transformacji ustrojowej w 1989 roku.

Najsilniejsze elementy odbudowujące gospodarkę widać w działaniach konsumentów i ich wydatkach wpływających pozytywnie na sprzedaż detaliczną. Składowe Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków opisujące sytuację konsumentów pokazują, że zaskakująco duża część zakupów została jedynie odłożona w czasie, a nie anulowana. Trend ten odnotowywany jest zarówno w Polsce, jak i w pozostałych większych gospodarkach zachodu. Dodatkowo krajowe elementy wskaźnika sugerują niespodziewaną odporność rynku pracy oraz niewielką skalę redukcji etatów jak na wielkość gospodarczej recesji.

Przestrzegamy przed huraoptymizmem i oczekiwaniem utrzymania takiej dynamiki poprawy sytuacji gospodarczej w kolejnych miesiącach. Dalsze etapy odbudowy będą słabsze i będą trwały dłużej.

Na taki stan dalszych perspektyw wskazują jednoznacznie najsłabsze elementy Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, do których należą: nadal rekordowo niski poziomo inwestycji, utrzymująca się wysoka inflacja oraz osłabiony sektor bankowy. Wszystkie one w krótkim terminie są niezauważalne, przy czym w średnim i długim terminie znacznie osłabiają potencjał wzrostu.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków sugeruje, że polska gospodarka w drugim kwartale 2020 roku zanotuje spadek PKB o 8% i będzie w głębokiej recesji. Jednak już trzeci kwartał przyniesie dynamiczne odbicie. Powrót do stanu z pierwszego kwartału 2020 zajmie co najmniej kolejnej 4-5 kwartałów.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od lipca 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do grudnia 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się jeszcze spadków szerokiego rynku o zasięgu nawet 15-18%.

Opracowanie: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

W czerwcu warszawska giełda zyskała 3% i wróciła do poziomów bardzo bliskich początku marcowego krachu. Zgodnie z oczekiwaniami, lipcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wrócił do poziomów na którym oczekiwaliśmy go od 3 miesięcy.

W tym czasie przestrzegaliśmy, że ekstremalna zmienność sprawiła, że wskaźnik straszył wizją 30-40% przeceny. Obecnie zgodnie ze wskazaniami modelu maksymalny pułap spadków w ciągu 6 miesięcy to 15% od obecnych poziomów, dlatego też utrzymujemy rynkową prognozę, że potencjalna skala przeceny rynkowej nie powinna przekroczyć szczytu rynkowej paniki z połowy marca, co dla indeksu WIG oznacza pułap 40.000 punktów .

Dla krótkoterminowych inwestorów taka interpretacja oznacza, że stosunek zysku do ryzyka przy obecnych poziomach rynku jest niekorzystny. Inwestor średnio i długoterminowy powinien jednak spać spokojnie.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, lipiec 2020

Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Koniec szybkiej poprawy
    Wrześniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków przerwał serię trzech miesięcy podczas których wskazywał on na systematyczną poprawę gospodarki. We wrześniu, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, […]

22
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

22
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy w 2020 roku odczułeś na sobie skutki inflacji?

  • Tak, czuję że jest drożej
  • Nie, nie dotknęło mnie to
  • Nie zwracałem na to uwagi

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: