Gdzie inwestor może szukać wiedzy poza raportami finansowymi?

Gdzie inwestor może szukać wiedzy poza raportami finansowymi?

Kwiecień i maj to prawdopodobnie najbardziej intensywny okres pod względem raportowania spółek notowanych na GPW. W tym czasie inwestorzy otrzymują zarówno raporty okresowe za 1 kwartał bieżącego roku obrotowego, jak również raporty roczne „spóźnialskich” podmiotów za rok miniony. Ba, wiele spółek giełdowych czeka z publikacją raportu za 2021 rok na ostatnią chwilę, co też przypomniałem na początku tego tygodnia na twitterze.

Napływ raportów okresowych to oczywiście doskonały moment na to, aby sprawdzić spółki będące w kręgu naszych zainteresowań, a tym bardziej zweryfikować jak radzą sobie w obecnym otoczeniu makroekonomicznym. Końcówka maja to niemalże szczyt momentum wynikowego, po czym przechodzimy do spokojnego (w terminologii piłkarskiej do „ogórkowego”) czasu wakacyjnego, kiedy to ze świecą można szukać interesujących wydarzeń w kalendarium wydarzeń korporacyjnych. Dlatego też w tym krótkim wpisie zasugeruję Wam jak dobrze wykorzystać okres wakacyjny na rynku i gdzie szukać informacji na temat spółek, gdy główne i najważniejsze źródło tych informacji wyschło.

Relacje inwestorskie

Spokój na rynku kapitałowym ma przełożenie na dyspozycyjność oraz czas osób odpowiedzialnych za relacje inwestorskie spółek. Uważam, że to doskonała okazja, aby nawiązać kontakt i postarać się znaleźć odpowiedź frapujące zagadnienia. Oczywiście, nie na każde pytanie możemy uzyskać informacje zwrotną (kwestie prawne / poufne), ale jeżeli ktoś nie rozumie poszczególnych pozycji w sprawozdaniu spółki, czy chce dowiedzieć się coś więcej na temat biznesu i perspektyw to właśnie jest to doskonała okazja, aby zaadresować kilka pytań. Co więcej, spółki są naprawdę otwarte na to, aby dopisywać inwestorów indywidualnych do list dystrybucyjnych czy nawet umówić się z nimi na krótkie spotkanie lub calla. Z mojego przykładu mogę Wam powiedzieć, że od czasu do czasu adresuje listę pytań do podmiotów, u których jestem akcjonariuszem i praktycznie zawsze dostaję odpowiedź.

Dzień inwestora / Wydarzenia inwestorskie

Pomimo faktu, że w ostatnich latach wygląda to coraz lepiej, to jednak wciąż uważam, że jedną z niedoskonałości naszego rynku jest dość hermetyczne środowisko inwestorskie. Ma to przełożenie na kontakt ze spółkami czy ilość publicznych wydarzeń, na których moglibyśmy lepiej poznać specyfikę biznesu (choć zaznaczam, że jest coraz lepiej). Pewną korzyścią jest mnogość czatów inwestorskich, chociaż z mojej perspektywy jeszcze większą wartość dodaną mają tzw. dni inwestora (przykładowo Datawalk na początku czerwca) czy ogólnodostępne wydarzenia (GPW Innovation Day czy Gaming na Giełdzie)

Walne zgromadzenia spółek – eVoting

Zaryzykuje stwierdzenie, że uczestnictwo w walnych zgromadzeniach nieszczególnie znajduje się w obrębie zainteresowań inwestorów indywidualnych. Po pierwsze to koszty, po drugie formalności i wreszcie niekoniecznie efektywna aktywność czasowa. Tu warto wspomnieć o aplikacji eVoting, która pozwala akcjonariuszowi zdalnie uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, przeglądać informacje czy też oddawać głosy.

Niestety, nie jest to narzędzie obowiązkowe do stosowania przez emitentów, ale informacja o tym, czy podmiot stosuje aplikacje powinna być zamieszczona w ogłoszeniu o walnym zgromadzeniu. Po zarejestrowaniu się na wydarzenie poprzez dedykowaną aplikację dla inwestora można sprawdzić dostępne funkcjonalności (https://mojeglosowanie.pl/evotinglogin/). Co ciekawe, uczestnicząc na takim wydarzeniu, można sprawdzić obecność innych akcjonariuszy, o których w normalnych warunkach nie mielibyśmy świadomości.

Wykorzystaj inwestorskie wakacje

Spokojny okres na rynku kapitałowym to doskonały czas na edukacje i uzupełnienie pewnych braków, czy zapoznanie się z zagadnieniami, których do tej pory unikaliśmy. Wiedza jest kapitałem, a w moim odczuciu warto utrzymać koncentracje na rynku i chłonąc informacje. Wyjdę przed szereg i przyznam się, że w te wakacje mam zamiar szczegółowo zgłębić tematykę obligacji korporacyjnych na naszym rynku, które w moim odczuciu są pominięte przez szerokie grono inwestorów. O ile pod kątem teoretycznym temat jest mi bliski, o tyle praktyka nie bardzo, a jednak na naszym rynku może być ona dość specyficzna i… niekoniecznie gwarantująca płynność 😉. Gdy sam zdobędę trochę więcej wiedzy w tym temacie, to spróbuję się nią z wami podzielić.

Do zarobienia,
Kamil Sochanek

74
0

Oceń materiał!

74
0


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: