Fundusze ETF zarządzają już większymi pieniędzmi, niż wszystkie fundusze aktywnie zarządzane.
Fundusze aktywne od wielu lat przegrywają z funduszami pasywnymi, zwanymi ETF-ami. (więcej o funduszach ETF dowiesz się z wpisu „Jak działają fundusze ETF dostępne na GPW?”). O tym, że tak się właśnie dzieje świadczy spadająca ilość aktywów pod zarządzaniem funduszy aktywnych względem tych pasywnych. Jeszcze w roku 2005 ETF-y odpowiadały za zaledwie 15% całości rynku. W 2010 roku udział ten wzrósł do 25%. W roku 2015 było to już 32%. Obecnie, pod koniec roku 2023 jest to już aż 51%. Przekroczyliśmy zatem psychologiczną barierę 50%. Rozwój pasywnego inwestowania dobrze pokazuje poniższy wykres.
Kapitał pod zarządzaniem – fundusze aktywne vs pasywne
Każda akcja o wartości nawet 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Dlaczego fundusze aktywne przegrywają
Powodów, dlaczego fundusze zarządzane aktywne przegrywają z funduszami pasywnymi, jest co najmniej kilka. Jednym z kluczowych czynników, które przyczyniają się do przewagi funduszy pasywnych, są niższe opłaty i koszty z nimi związane. Fundusze zarządzane aktywnie zazwyczaj pobierają wyższe opłaty za zarządzanie. W Polsce np. średnio jest to aż 2% rocznie (niezależnie od wyniku). Koszt ETF-ów to najczęściej zaledwie 0,2 do 0,4% rocznie.
W dłuższej perspektywie te niższe koszty funduszy pasywnych znacząco poprawiają stopy zwroty inwestorów, co sprawia, że fundusze pasywne stają się atrakcyjniejszym wyborem dla inwestorów. Drugim kluczowym powodem dla którego fundusze pasywne wygrywają, jest fakt iż naprawdę spora część menadżerów aktywnie inwestująca pieniądze swoich klientów, jest bardzo przeciętna w swojej pracy.
Nie potrafią oni dobierać do portfela odpowiednich akcji, a w długim terminie rynek brutalnie weryfikuje ich umiejętności. Badania pokazują, że zdolność do dokładnego przewidywania rynku jest bardzo trudna. Nawet doświadczeni zarządcy często nie są w stanie uzyskać lepszych wyników niż rynek jako całość. Fundusze pasywne, które śledzą indeksy rynkowe, eliminują to ryzyko, ponieważ nie wymagają ciągłego dokonywania decyzji inwestycyjnych. Niestety, ale nie każdy może zostać drugim Warrenem Buffettem.
Fundusze ETF dla każdego inwestora
Każdy inwestor jest inny. Różnią nas takie aspekty, jak horyzont inwestycyjny, wiedza, psychologia, awersja/skłonność do ryzyka, czy prywatna sytuacja finansowa, a świat funduszy ETF jest niebywale rozbudowany. Jakie wybrać właściwy ETF dla siebie? Istnieją poszczególne fundusze, które są na tyle według nas uniwersalne, że mogą znaleźć miejsce w portfelu każdego inwestora. Pięć z nich znajdziesz we wpisie „Lubisz inwestowanie pasywne? Te pięć funduszy ETF musisz mieć w swoim portfelu!”
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.