Fundusze Cyklu Życia | Inwestycyjny Ring DNA Rynków - DNA Rynków
Featured Video Play Icon

Fundusze Cyklu Życia | Inwestycyjny Ring DNA Rynków

Przewidywanie przyszłości podobno jest rzeczą trudną. Są jednak tacy, którzy twierdzą że potrafią przewidzieć nie tylko to co wydarzy się za tydzień czy miesiąc ale nawet za 20 lat! Czy faktyczne możliwe jest prognozować na tak długo i zarabiać? O tym między innymi dopytywaliśmy w tym odcinku Inwestycyjnego Ringu Radosława Sosnę, który współtworzy fundusze cyklu zycia NN Perspektywa w NN Investment Partners TFI. Staraliśmy się jak najgłębiej dociekać i odnajdywać wszystkie potencjalne problemy i ryzyka, które możecie spotkać na swojej drodze przy inwestycji w fundusze cyklu życia NN Perspektywa. Zanim jednak posłuchacie naszego wywiadu i podejmiecie własną decyzję czy faktycznie warto zainwestować w nie swoje środki, kilka słów o tym czym w ogóle są fundusze cyklu życia?

Czym są fundusze cyklu życia?

Przede wszystkim to zwykłe fundusze inwestycyjne otwarte. Od tych klasycznych, takich jak fundusze akcji czy obligacji różnią się przede wszystkim założeniami. Obecnie ta forma inwestycji dostępna jest w większości TFI. Oferują ją zarówno PKO TFI, PZU TFI jak i wspomniany NN Investment Partners TFI Wybór konkretnych funduszy do swojego inwestycyjnego portfela wymaga z reguły sporo pracy i wysiłku. Ponadto gdy nawet uda nam się dopasować produkty do naszych potrzeb to dalej aktualne będą inne problemy. Ile oszczędności powinno się zainwestować w dany fundusze akcji, a ile w fundusze obligacji? Czy wybrać bardziej fundusz akcji polskich czy może akcji zagranicznych? Kiedy zmienić strukturę swojego portfela? I tak dalej, i tak dalej. Fundusze cyklu życia jako rozwiązanie inwestycyjne trochę adresują te problemy. Opierają się bowiem na założeniu, że jeśli ktoś nie ma czasu, wiedzy ani ochoty na bieżące zajmowanie się własnymi inwestycjami to one mają zrobić to za niego.

Sprawdź także najnowszy odcinek DNA Rynków:

Rację będą mieli Ci, którzy teraz krzykną, że przecież tak zdefiniować można każdy fundusz inwestycyjny. Jest jednak kilka istotnych różnic. Przede wszystkim wybierając fundusz cyklu życia konkretnej daty docelowej np. taki, który w nazwie ma „2030” lub „2040” zyskamy zmienną alokację portfela. Oznacza to, że w miarę zbliżania się do daty wygaśnięcia funduszu będzie on inwestował w coraz to bezpieczniejse klasy aktywów. Modelowa ścieżka alokacji aktywów w przypadku wspominanego NN Perspektywa wygląda następująco.

Modelowa ścieżka alokacji dla funduszy cyklu życia NN Perspektywa

Źródło: Prospekt emisyjny NN Perspektywa SFIO

Z wykresu powyżej widać, że w miarę jak czas upływa, udział ryzykownych inwestycji (tutaj fundusze udziałowe, np. akcji) w porównaniu z inwestycjami bezpieczniejszymi (tutaj fundusze dłużne, np. obligacji) mocno spada.

Koncepcyjnie ma to sens. Będąc na początku inwestycyjnej drogi możemy sobie pozwolić na o wiele większe ryzyko. Gdy jednak horyzont inwestycyjny się skraca, a nasz kapitał rośnie to już nie jesteśmy tak skorzy do akceptowania dużych rynkwoych wahań. Wtedy to rośnie dla nas wartość bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że naturalną konsekwencją takiej struktury jest nastawienie na długoterminowe inwestycje. Czasem nawet bardzo długoterminowe bo w przypadku NN Perspektywa 2045… co najmniej 25-letnie.

Podczas tego wywiadu dowiesz się:

 • Czym są fundusze cyklu życia?
 • Jak działa strategia inwestycyjna stosowana przez fundusze cyklu życia?
 • W co i jak inwestują fundusze cyklu życia?
 • Jakie są koszty tej formy inwestowania?
 • Jakie problemy i ryzyka mogą spotkać inwestora?
 • Czy można samemu realizować strategię funduszy cyklu życia?
 • Ile w swoje fundusze zainwestował ich zarządzający?

Może Cię zainteresować również:


Komentarze

 1. Echhh, kolejni wizjonerzy. Iluż ich już było i czegóż to nie obiecywali. A fundusze funduszy, to nic innego jak generowanie kolejnych kosztów dla inwestora i kolejnych zysków dla zarządzających ;)), a pod koniec roku bez względu na wyniki widows dressing. Fundusze aktywnie zarządzane z relokacją akcji na bondy i na odwrót ?? ŚCIEMA panie i panowie inwestorzy. Kiedyś(przed 2007) to miało jakiś sens – akcje spadały, rosły obligacje(rentowność) lub na odwrót i to była jakaś prawidłowość. Teraz ona NIE istnieje, tak jak nie istnieje już prawidłowa wycena/ocena gospodarek poprzez rynki akcji, totalnie zaburzona przez czynniki polityczne i drukarnie …
  Ps. Brawo p. Pawle za niewygodne pytania ;).

 2. Plus za niewygodne pytania! 🙂
  jeśli małżonka posiada IKZE od początku to wpłaciła tam 38 539,20 (łącznie z 2019 rokiem) – tylko tyle środków ma Pan zainwestowane? no nie przekonuje mnie to.
  Kolejny fundusz z pięknymi folderami, obietnicami, a jak zarobisz to fajnie bo i my zarobimy, a jak nie zarobisz to trudno, bo my i tak zarobiliśmy swoje :-):-):-)

  1. Dziękuję. Starałem się pytać o kluczowe elementy wpływające na działanie NN Perspektywy dla uczestników. Poproszę Radka aby odniósł się do pytania o „tylko tyle środków”. Choć tylko tyle to dla każdego pojęcie względne 😉 A jeszcze pracując w samym TFI ma się spore korporacyjne ograniczenia co do mówienia o swoich inwestycjach, więc być może odpowiedź Cię nie usatysfakcjonuje.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Paweł CymcykNazywam się Paweł Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2007 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy. Dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

A co gdybyś mógł uczestniczyć w szkoleniach DNA Rynków?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

O funduszach ETF słów kilka. Czy "nic nierobienie" faktycznie może być w cenie?


Dark Pools - ciemniejsza strona giełdy


Automat do zarabiania na giełdzie? Czym jest HFT


10 pytań, które zadaje sobie każdy inwestor, cz. 1


Podróże po światowych giełdach | Paryż


Rynkowa teoria cyklu prezydenckiego - czy to dobra strategia?


Slider
Slider

Polecane wpisy

O funduszach ETF słów kilka. Czy "nic nierobienie" faktycznie może być w cenie?


DNA Funduszy ETF - cykl 6 artykułów, po których będziesz wiedział wszystko o funduszach ETF


10 pytań, które zadaje sobie każdy inwestor, cz. 2


Rynkowa teoria cyklu prezydenckiego - czy to dobra strategia?


10 pytań, które zadaje sobie każdy inwestor, cz. 1


Podróże po światowych giełdach | Paryż