Walec spowolnienia jedzie dalej | DNA Rynków 28/2019 - DNA Rynków
Featured Video Play Icon

Walec spowolnienia jedzie dalej | DNA Rynków 28/2019

Najnowszy odcinek DNA Rynków po raz kolejny poświęcamy na kolejne dowody światowego gospodarczego spowolnienia. Niektórzy mogą mylić nadjeżdżający gospdoarczy walec, ale Ci bardziej czujni wychwycą szereg powtarzających się zależności. O czym tym razem w odcinku?

Najważniejsze wydarzenia tego odcinka DNA Rynków:

  • Lokalne i globalne wybory – wynik wyborów parlamentarnych w Polsce jest już znany. Jednak nie tylko Polska ostatnio wybierała. Niekończące się europejskie wybory i decyzje w sprawie BREXITU również po raz kolejny mogą odciskać swoje piętno na portfelach inwestorów. Temat BREXITu szerzej omawiamy w specjalnym webinarze, który możesz obejrzeć tutaj.

  • Przegląd polskiej gospodarki – lekko słabnąca inflacja, wciąż rosnące pensje, trudna do opisania produkcja przemysłowa oraz druga runda efektu programu 500+. Kompleksowy przegląd polskiej gospodarki, czy również czeka nas spowolnienie?

  • Rekordy rynku nieruchomości – liczba i wartość nowych umów kredytowych pod nieruchomości sięgają szczytów z 2008 roku. Czy to już formująca się bańka i czeka nas powtórka sprzed dekady?

  • Interesujące problemy USA i Chin – amerykańska gospodarka słabnie w oczach, a kolejne wojny handlowe Trumpa przypominają kopanie upadającego w kolano. Tylko, że w tym przypadku to swoje własne kolano… Czy amerykański rynek akcji ma jeszcze szanse na wzrosty?

  • Coraz silniejszy hamulec w Europie – jeśli ktoś myślał, że europejskie spowolnienie to tylko chwilowa zadyszka – błąd. Europejskie spowolnienie jest faktem. Które aktywa wiążą się w tym przypadku z największym ryzykiem?

Lokalne i globalne wybory

Brexit to wydarzenie, które niezwykle trudno sklasyfikować. Może kiedyś być, a może go nie być wcale. Dwukrotnie przekładane ma dduże szanse na trzeci sezon. O tym co kolejne przełożenie lub twardy albo miękki BREXIT może znaczyć dla Twoich inwestycji i oszczędności nagraliśmy osobny specjalny webinar. Temat jest zdecydowanie zbyt obszerny żeby poruszyć go w skrócie. Dostep do webinaru możesz uzyskać na osobnej stronie o tutaj.

Nie tylko Brytyjczycy i Unia dokonuje swoich wyborów o przyszłości. Polacy również wybrali najbliższe 4 lata politycznej rzeczywistości w ostatnich wyborach parlamentarnych. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w historii polskiej demokracji różne opcje polityczne kontrolują różne izby parlamentu. PIS zyskał większość w sejmie, a w senacie króluje jak na razie opozycja. Abstrahując od politycznych sympatii, gospodarczo wniosek dla każdego powinien być taki sam. Jeżeli chcesz inwestować w akcje mniej obarczone politycznymi zawieruchami to na kolejne lata pozostaje ci wybierać spółki z indeksu mWIG40, a nawet sWIG80. Wybory to oczywiście nie jest katastrofa dla WIG20 i akcji które możesz z niego posiadać, ale nie jest to też sytuacja prowzrostowa. Można spodziewać się, że jeśli chodzi o sposób zarządzania spółkami publicznymi to niewiele się zmieni, a wybrane wcześniej zarządu pozostaną na swoim miejscu. O potencjalnym i historycznym wpływie wyborów parlamentarnych na GPW możesz więcej przeczytać tutaj.

Podział mandatów w sejmie po wyborach parlamentarnych 2019

Podział mandatów do Sejmu, wybory parlamentarne w Polsce 2019

Źródło: Newsweek

Podział mandatów w senacie po wyborach parlamentarnych 2019

Podział mandatów do Senatu, wybory parlamentarne w Polsce 2019

Źródło: RMF 24

Przegląd polskiej gospodarki

W polskiej gospodarce zmienia się jednak dużo. Przede wszystkim gwałtownie zmienia się inflacja. Obecne odczyty to 2.6%, co w skali ostatnich 5 lat jest jednym z rekordów. Czasy deflacji z 2015 i 2016 roku odeszły w zapomnienie. Na najbliższe 2-3 lata zwykła lokata bankowa już nie ochroni Twoich oszczędności. Jeżeli chcesz utrzymać realną wartość swoich pieniędzy to niestety trzeba podjąć trochę ryzyka z perspektywą wyższych zysków niż 2-3%. Takiego poziomu inflacji rocznie mniej więcej należałoby się przez ten okres spodziewać. Ci, którzy lubią ryzyko na pewno zyskali świetny argument za tym aby zainwestować. Ci, którzy za ryzykiem nie przepadają niestety będą musieli pogodzić się z coroczną utratą wartości swoich pieniędzy. Więcej o wpływie inflacji na Twoje oszczędności pisaliśmy w specjalnym odcinku Gospodarczego Szotu

Poziom inflacji w Polsce w okresie 2015-2019

Inflacja w Polsce w okresie 2015-2019

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Zmieniająca się polska gospodarka to wyzwanie również dla pracowników. Na wykresie niżej widać dynamikę zmian wynagrodzeń w Polsce. Wyraźnie widać, że jest ona coraz mniejsza. Pensje nadal w skali rok do roku rosną (i to o solidne 6,5%), ale rosną coraz wolniej. Wniosek? Najlepszy czas na zmianę pracy i wzrost wynagrodzenia już za nami. Popyt na pracę dalej jest, chętnych do zatrudniania jest sporo, ale miejsc na wyraźne podwyżki już coraz mniej.

Dynamika wynagrodzeń w Polsce w okresie 2015-2019

Zmiana poziomu wynagrodzeń w Polsce w latach 2018-2019

Źródło: tradingeconomics.com

Również przedsiębiorcy mają problemy z jednoznacznym odnalezieniem się w tej rzeczywistości. Szczególnie dotyczy to producentów. Polska produkcja przemysłowa (jak widać niżej) w ostatnim czasie uformowała się w perfekcyjny zygzak. Najpierw na minusie, później na plusie, potem znowu na minusie, a teraz ponownie na plusie. Obecny wynik to wzrost o 5,6% w skali rok do roku i jest on jak na Polskę… umiarkowanie dobry. Dla inwestycji Kowalskiego oznacza to, że zyski firm finalnie będą maleć. Szczególnie powinniśmy więc uważać na inwestowanie w obligacje korporacyjne. Akurat w tej klasie aktywów, zygzak zysków producentów negatywnie odbija się na ich możliwościach spłaty tych instrumentów. Przyszłość polskiego producenta rysuje się na razie w ciemniejszych barwach. Nie ma jeszcze mowy o recesji, ale spowolnienie zdecydowanie postepuje.

Zmiana produkcji przemysłowej w Polsce

Zmiana produkcji przemysłowej w Polsce w październiku 2019

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Nie tylko polscy producenci mają ten problem. Również przedsiębiorstwa sprzedażowe odczuwają słąbnącą koniunkturę. Dynamika sprzedaży detalicznej, czyli to ile Ty jako konsument kupujesz również solidnie spada. To, co prawda dalej wzrosty w ujęciu rocznym, ale 4.3% na plusie to dla polskiej gospodarki wynik bez większego szału. Zwłaszcza jeśli z tyłu głowy będziemy pamiętać o tym, że wspomagać powinna to druga odsłona programu 500+. Polski konsument nie jest już tak chętny do wydawania pieniędzy. To nie tyle większe ryzyko dla akcji, bo te bardziej podatne są na zawirowania światowe, ale dla obligacji korporacyjnych może nieść to konkretne konsekwencje. Oczywiście zawsze należy to analizować w ramach konkretnej spółki. Tym niemniej jednak pamiętajmy, że ryzyko polskich obligacji korporacyjnych jest dziś dużo większe niż jeszcze rok temu. Jaki interpretować dane o sprzedaży detalicznej opisywaliśmy m.in tutaj

Zmiana sprzedaży detalicznej w Polsce

Dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce, październik 2019

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Do pełnego przeglądu polskiej gospodarki brakuje nam jeszcze tylko walut. Co takiego dzieje się z polskim złotym? Dało się zauważyć, że w ostatnim casie kurs EUR/PLN czy USD/PLN był wybitnie zmienny. Jakie niesie to za sobą konsekwencje dla Ciebie? W przypadku kursu EUR/PLN mamy obecnie tak naprawdę powrót do trendu. W skali półtora rocznej nic wielkiego i ciekawego się nie wydarzyło. Sytuacja jest zupełnie inna w przypadku dolara. Tutaj w skali tego samego okresu nadal trwa intensywny trend wzrostowy. Warte rozważenie może być trzymanie części oszczędności w twardych walutach. Zarówno dolar, euro czy frank szwajcarski mogą okazać się dobrym sposobem na zdywersyfikowanie swoich inwestycji przy zachowaniu dużego poziomu bezpieczeństwa. Przypadek Turcji czy Argentyny pokazuje, że niektóre zaskoczenia walutowe mogą przyjść tak szybko, że nie uda się na nie zareagować. Około 10-15% portfela warto więc trzymać w tych walutach, które w niebezpecznych czasach pozostają bezpieczne.

Kurs EUR/PLN za ostatnie 18 miesięcy

Kurs EUR/PLN za okres kwiecień 2018 - październik 2019

Źródło: opracoto wanie własne na podstawie danych stooq.pl

Kurs USD/PLN za ostatnie 18 miesięcy

Kurs USD/PLN za okres kwiecień 2018 - październik 2019

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl

Rekordy rynku nieruchomości

Jest jednak pewna klasa aktywów, która przyciąga ostatnio gigantyczne pieniądze. Rekordowa ilość kapitału płynie w stronę nieruchomości. Na poniższym wykresie widać analizę NBP odnośnie wartości i liczby nowo podpisanych umów kredytowych. Ich wartość przekroczyła ostatnio poziom 16 miliardów złotych. Podobny poziom ostatnio był widziany w… 2008 roku. To oczywiście nie oznacza jeszcze katastrofy, ale już dynamika tej zmiany może budzić obawy. Jeśli więc dalej myślimy o nieruchomościach jako superbezpiecznych aktywach to warto pomyśleć dwa razy. Bańka nieruchomościowa zaczyna się formować i oczywiście nie sposób przewidzieć czy pęknie ona za kwartał, poł roku, 2 lata czy może 10 lat. Patrząc na ten wykres warto jednak mieć w głowie żeby inwestycje w nieruchomości nie przekraczały więcej niż 30% portfela. O trzech możliwych scenariuszach dla rynku nieruchomości pisaliśmy również w specjalnym komentarzu rynkowym tutaj.

Nowo podpisane umowy kredytowe – wartość i liczba

Wartość i liczba nowo podpisanych umów kredytowych na nieruchomości

Źródło: NBP

Interesujące problemy USA i Chin

Walec spowolnienia gospodarczego w pełni wjechał już do USA. Na plus działa fakt, że amerykańska sprzedaż detaliczna w ostatnim czasie trzyma się na w miarę umiarkowanych stabilnych poziomach. Wzrosty na poziomie 4% to w przypadku USA naprawdę dobry wynik. Jeśli jednak spojrzymy na produkcję przemysłową to już widać, że sytuacja tak wesoła nie jest. Konsumenci dalej chętnie wydają bo rynek pracy jeszcze się trzyma, ale producenci jasno dają do zrozumienia, że wojny handlowe Prezydenta Trumpa to nie jest nic dobrego. Nowe cła i nowa niepewność to nie jest coś, na co amerykański przemysł czeka. Co za tym idzie? Na amerykańskich indeksach i akcjach warto nastawić się na koniec dynamicznych wzrostów. Nie mówimy tu jeszcze o spadkach, ale brak wzrostów w sytuacji gdy liczymy na kolejne 10-15% zwyżek może być już przez niektórych traktowany niemalże jak strata. W 4 kwartale 2019 raczej nie oczekiwalibyśmy pozytywnego zaskoczenia ze strony rynków rozwiniętych. Przy odpowiedniej stymulacji ze strony banków centralnych mogą co najwużej utrzymać swoje poziomy.

Dynamika sprzedaży detalicznej w USA od 2018 roku

Dynamika sprzedaży detalicznej w USA od 2018 roku

Źródło: tradingeconomics.com

Dynamika produkcji przemysłowej w USA od 2018 roku

Dynamika produkcji przemysłowej w USA od 2018 roku

Źródło: tradingeconomics.com

A co słychać w drugiej największej gospodarce świata – Chinach? Zgadłeś! Tam również słabiej. Tam walec spowolnienia widać jeszcze wyraźniej. W skali ostatniego półtora roku trend chińskiej produkcji przemysłowej jest aż nadto widoczny. Jednorazowe wyskoki nie powinny nastrajać pozytywnie. To nie są trwałe wzrosty. Dane o chińskiej sprzedaży prezentują podobny trend. Na pierwszy rzut oka wynik może się wydawać fenomenalny. To przecież wzrosty rzędu 7.5%. Jednak to nie wystarczy żeby Chińczycy uratowali światowy wzrost gospodarczy tak jak miało to miejsce w 2015 roku gdy chińska gospodarka podatna była na stymulacje.

Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach od 2018 roku

Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach od 2018 roku

Źródło: tradingeconomics.com

Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach od 2018 roku

Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach od 2018 roku

Źródło: tradingeconomics.com

To mocno komplikuje sytuacje dla całego świata. Jeśli spojrzymy na chiński import czy eksport to zobaczymy pierwszy wpływ wojen handlowych. Jeszcze nie przyniosły one żadnej większej ofiary, ale dobrze wspomagają postępujące spowolnienie. W skali rok do roku, zarówno dynamika chińskiego importu jak i eksportu spadła. Chińska gospodarka zwalnia tak samo jak amerykańska i jak na razie nie widać nikogo kto garnąłby się do ich ratowania.

Dynamika chińskiego importu od 2018 roku

Dynamika importu w Chinach od 2018 roku

Źródło: tradingeconomics.com

Dynamika chińskiego eksportu od 2018 roku

Dynamika eksportu w Chinach od 2018 roku

Źródło: tradingeconomics.com

Coraz silniejszy hamulec w Europie

Jeśli nie USA ani Chiny to może trzeci silnik napędowy światowej gospodarki da radę? Czy w Europie kończy się spowolnienie?! Nie. Jak widać na wykresie poniżej przyszłość rysuje się w dość ciemnych barwach. Zarówno indeks sentymentu ogólnego jak i PMI dla europejskich gospodarek pozostają w trendzie spadkowym. Jaki niesie to wniosek dla Twoich inwestycji i oszczędności? W takich czasach posiadanie akcji lub funduszy akcyjnych wiąże się zazwyczaj z większym ryzykiem niż w normalnej sytuacji. Warto zadać sobie pytanie czy Twój portfel wytrzyma 15-procentową przecenę. Jeżeli tak to świetnie i nie musisz nic robić. Jeżeli po przeczytaniu tego oniemiałeś to warto żebyś coś z tym zrobił, bo taka przecena w niedługim czasie nie byłaby niczym nadzwyczajnym.

Indeks ogólnego sentymentu i PMI dla Europy

Indeks ogólnego sentymentu i PMI dla Europy

Źródło: DB Global Research

Trzy najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę do kolejnego odcinka DNA Rynków, żeby lepiej dbać o swoje oszczędności i inwestycje

  • Decyzja FED odnośnie stóp procentowych w USA
  • Odczyty z niemieckiej koniunktury gospodarczej
  • BREXIT czy BRESTAY, co zrobi Wielka Brytania?

Do zarobienia!
Paweł CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Paweł CymcykNazywam się Paweł Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2007 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy. Dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 8 [1] => 81 )

Pracownicze Plany Kapitałowe - wszystko co musisz wiedzieć o PPK (darmowy ebook)


Slider
Slider

Polecane wpisy

Czy surowce dadzą zarobić w czasie kryzysu? | DNA Rynków #292


Reakcje rynków na kryzys 2020 | DNA Rynków #291


Najgorsze dane gospodarcze w historii! | DNA Rynków #290


Jak inwestować w czasie kryzysu? | DNA Rynków #288


Czego naprawdę boją się rynki i inwestorzy?! | DNA Rynków #287


Czy na rynkach mamy krach?! | DNA Rynków #286