Co wpływa na ceny akcji w krótkim i długim terminie?

Co wpływa na ceny akcji w krótkim i długim terminie?

W czasie gdy większość rynku spada, warto pamiętać o tym, czy inwestujesz, czy spekulujesz. Tu jeszcze raz po raz n-ty zaznaczę, że oba podejścia są w porządku. Na rynku potrzebni są i inwestorzy i spekulanci. Mało tego każdy może w zależności od konkretnej inwestycji zajmować pozycję z nastawieniem spekulacyjnym lub inwestycyjnym. Ważne tylko, żeby wiedzieć to na samym początku.

Kupowanie spółki z nastawieniem spekulacyjnym z założenia jest względnie krótkoterminowe. Jeśli pomysł się nie sprawdza, to nie ma sensu trzymać go w portfelu. Kupowanie spółki z nastawieniem inwestycyjny z założenia powinno być długoterminowe. Spadek ceny jakiejś spółki wywołany zmianą ogólnego sentymentu na całym rynku to jeszcze nie jest żaden powód do panicznego sprzedawania akcji. Zwłaszcza że w długim terminie, to fundamenty najbardziej wpływają na ceny akcji.

Jakiś czas temu Morgan Stanley Research razem z BCG sprawdzali, jak w przypadku spółek notowanych w indeksie S&P500 wygląda wpływ poszczególnych elementów na zachowanie kursu akcji w krótkim, średnim i długim terminie. Ten jeden wykres i to jedno badanie powinien wbić sobie do głowy każdy inwestor.

W krótkim terminie (do roku) wpływ aktualnych mnożników, a więc tego, czy spółka jest względnie droga, czy względnie tania jest najważniejszym elementem wpływającym na wycenę ważącym mniej więcej tyle, ile wszystkie inne fundamentalne elementy razem wzięte. Im dalej wprzód patrzymy jednak tym bardziej okazuje się, że to fundamenty odgrywają najistotniejszą rolę. Zwłaszcza tempo wzrostu przychodów i rentowność. Być może więc spółka, w jaką zdecydowałeś się dziś zainwestować spadła. Może nawet spadła o wiele bardziej niż szeroki rynek, ale jeśli znalazła się w twoim portfelu z nastawieniem inwestycyjnym, to pamiętaj, że dopóki jej fundamentalny biznes się rozwija – przychody rosną / marże są w porządku / przepływy pieniężne są ok / zdobywa większy udział w rynku / etc. to rynek prędzej czy później zobaczy w niej wartość.

Co najbardziej wpływa na ceny akcji w krótkim i w długim terminie

Co wpływa najbardziej wpływa na ceny akcji w krótkim i w długim terminie
Źródło: Morgan Stanley Research

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #001 – podsumowanie najciekawszych danych rynkowych za 02.05.2022 – 08.05.2022

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

49
5

Oceń materiał!

49
5


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: