Co się stanie z polską gospodarką, gdy miliony Ukraińców wrócą do domu

ukraińcy

Nie trzeba znać szczegółowych danych, żeby zdawać sobie sprawę z masowego napływu Ukraińców do Polski. Jednak najnowsze opracowania ekonomistów pozwalają wyciągnąć pewne dodatkowe wnioski. Potencjalny odpływ Ukraińców może spowodować poważne problemy dla wybranych branż gospodarki.

Kim jest przeciętny imigrant z Ukrainy

Na tę chwilę, aż 64% pracujących uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją przed rokiem, planuje powrót na Ukrainę po wojnie. W momencie, gdy konflikt się skończy szacuje się, że ponad połowa ze wszystkich imigrantów wróci do swojego kraju. O jakiej liczbie mówimy? Większość źródeł szacuje, że po 24 lutego do Polski uciekło od 1,2 do 1,7 milionów Ukraińców. Czyli gdy konflikt się zakończy, Polska straci około miliona tymczasowych mieszkańców.

Liczba uchodźców z Ukrainy do poszczególnych krajów po 24 lutego

Gdy kraj traci taką część populacji, to zawsze ma to pewne konsekwencje. Ukraińcy mocno podratowali nasze PKB w 2022 roku. Bez nich trzeba liczyć się z niższym wzrostem PKB.

Negatywne skutki potencjalnego wyjazdu Ukraińców

Po ewentualnym wyjeździe dużej grupy Ukraińców z Polski odczuje to również ZUS. Na koniec marca w ZUS było zarejestrowanych już 1073 tys. Ukraińców. Trend jest zatem nieustająco rosnący. W marcu 2022 było to nieco ponad 600 tys.

Liczba zarejestrowanych Ukraińców i uchodźców ogółem w ZUS

Niższy wzrost PKB to kolejny negatywny skutek wyjazdu z Polski miliona ludzi. Gospodarka z pewnością złapie chwilową zadyszkę. Najważniejszym powodem będzie brak pracowników. Zgodnie z badaniem Narodowego Banku Polskiego roku z grudnia 2022 roku ponad 30% przedsiębiorstw zatrudniało przynajmniej jednego Ukraińca. Nie wszystkie przedsiębiorstwa jednak odczują odpływ rąk do pracy w równym stopniu. Najwięcej straci przemysł, gdzie aż co piąty pracownik jest uchodźcą po 24 lutego.  

Struktura pracujących migrantów według sektora zatrudnienia

Przejściowe zalety wyjazdu imigrantów

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest zdecydowanie więcej negatywów związanych z wyjazdem miliona mieszkańców niż zalet. Przejściowym pozytywem będzie zapewne dalsze spadanie inflacji. Gdy z rynku zniknie 2% konsumentów, to prawo podaży i popytu pozostanie bezlitosne. Ceny wówczas spadną.

Dotyczyć będzie to również cen najmu. Obecny problem wzrostu cen najmu szerzej opisaliśmy w tekście „Ceny najmu w Polsce wzrosły w 2022 o ponad 50 procent”. Przy tak masowym odpływie imigrantów jednak nie ma szans, żeby ceny najmu mieszkań utrzymały się na podobnych poziomach.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    55
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments