Będziesz pracować tak, jak twoi rodzice! Pod warunkiem, że są lekarzami, rolnikami lub prawnikami.

Pewien czas temu ukazało się bardzo ciekawe badanie Marii Ventura, które pokazało zależności między tym, jaki zawód wykonują rodzice, a tym co potem robią ich dzieci. Okazuje się, że w niektórych branżach dzieci niezwykle często idą w ślady swoich rodziców. W innych z kolei prawie w ogóle. Wiele zależy od tego, jakie są średnie zarobki w danym zawodzie. Czym wyższe, tym większe prawdopodobieństwo kontynuowania kariery rodziców przez ich dzieci.

Z badania wynika, że dzieci są średnio dwa razy bardziej skłonne do wyboru określonej dziedziny, gdy przynajmniej jedno z ich rodziców w niej pracuje. Może to wynikać np. z faktu, że dziecko było świadkiem bardzo wielu rozmów swoich rodziców w domu, którzy dyskutowali o tematach zawodowych. Już od małego oswajali się ze specyficznymi pojęciami i tematyką.

Mieli także wyjątkową możliwość od razu dopytywać rodziców o nurtujące ich kwestie. Zamiast poświęcać wiele godzin na research danej kwestii, mogli właściwie od razu uzyskiwać konkretną odpowiedź od swoich najbliższych.

Rodzice pomagają dzieciom w przyszłej karierze

Autorka badania podkreśla, że znacznie w kontynuowaniu kariery rodziców ma również… zwykły nepotyzm. Członkowie rodziny zwyczajnie bardziej promują swoich podopiecznych. Ten efekt jest jeszcze silniejszy w zawodach, gdzie jest bardzo duży próg wejścia, który wynika z konieczności zrobienia pewnego certyfikatu lub specjalistycznych studiów.

Bardzo dobrym przykładem profesji, gdzie dzieci rodziców mają bardzo ułatwiony start w życiu, jest medycyna. Liczby pokazują, że osoby z rodzin, gdzie przynajmniej jeden rodzic był lekarzem w okresie od 15 do 20 lat po zakończeniu studiów zarabiają średnio o aż 23% więcej niż ich rówieśnicy ze studiów z niemedycznych rodzin.

Osoby z rodzin, gdzie przynajmniej jeden rodzic był lekarzem w okresie od 15 do 20 lat po zakończeniu studiów zarabiają średnio o aż 23% więcej niż ich rówieśnicy ze studiów z niemedycznych rodzin.

Pozostałe uprzywilejowane zawody

Nie tylko dzieci z rodzin medycznych są na uprzywilejowanej pozycji. Okazuje się, że pozostałymi bardzo uprzywilejowanymi zawodami są również prace w sektorze rolniczym, prawo, ekonomia czy sztuka. Z kolei zawodami gdzie najmniej dzieci idzie w ślady rodziców (bo pewnie relatywnie najmniej im się to opłaca) jest zawód informatyka, finansisty czy żołnierza.

Można powiedzieć, że to właśnie w tych trzech ostatnich profesjach najwięcej ludzi pracuje z prawdziwej pasji, a nie dla pieniędzy. Z kolei w zawodzie prawnika, rolnika czy lekarza jest sporo osób, które znalazły się tam tylko dla pieniędzy. Tak przynajmniej wynika z wniosków płynących z pracy Marii Ventury. Szczegóły można zobaczyć na poniższym wykresie.

Czarna linia na wykresie pokazuje szansę na to, że dana osoba wybierze zawód taki sam jaki wykonywał jej rodzic. Wartość 1 oznacza, że szansa na to iż osoba bez członków rodziny zajmujących się daną profesją wybierze dany zawód jest taka sama jak to, że wybierze go również osoba z „koneksjami”

Czarna linia na wykresie pokazuje szansę na to, że dana osoba wybierze zawód taki sam jaki wykonywał jej rodzic. Wartość 1 oznacza, że szansa na to iż osoba bez członków rodziny zajmujących się daną profesją wybierze dany zawód jest taka sama jak to, że wybierze go również osoba z „koneksjami”
ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments