Neuca – analiza dywidendowego cesarza GPW

analiza neuca

Neuca to spółka notowana na giełdzie od 17 lat, której podstawową działalnością jest hurtowa dystrybucja farmaceutyków. Coraz większą rolę w działalności odgrywa również segment badań klinicznych, czy produkcja własnych leków. To również prawdziwy dywidendowy arystokrata z GPW, który tylko raz od 2006 roku nie wypłacił części swoich zysków inwestorom. Stopa zwrotu od momentu startu notowań w 2004 roku również robi wrażenie sięgając prawie 1900% . Czy kolejne lata mogą przynieść powtórkę tych wzrostów? Neuca działa na stabilnie rosnącym rynku (kilka procent rocznie) hurtu farmaceutycznego, co przy coraz wydłużającym się średnim wieku społeczeństwa powinno zapewnić bezpieczne perspektywy rozwoju.

Neuca na tle sektora

Spółka jest zdecydowanym liderem sektora farmaceutycznego w Polsce. Jej udział w rynku od wielu lat rośnie. Poniższy wykres pokazuje, że Neuca najwięcej współpracuje z aptekami niezależnymi, ale dostarcza także towar do co czwartej sieci w kraju. Aktualnie spółka posiada 31,1% udziału w całym rynku aptecznym w Polsce.

Udziały rynkowe Neuca w poszczególnych segmentach rynku

Tempo wzrostu całego rynku

Rynek hurtu aptecznego nie rośnie szybko i dynamicznie. Rośnie jednak stabilnie. Mowa tu o wartościach rzędu 4-5% rocznie. Demografia w Polsce jest słaba. Udział seniorów w społeczeństwie z każdym rokiem wzrasta. Wraz z wiekiem ludzie zażywają coraz więcej leków oraz częściej korzystać z opieki lekarskiej. Demografia zatem nie będzie sprzyjać wyłącznie samej Neuce, ale każdej firmie z branży medycznej. W kolejnych latach tempo może delikatnie przyśpieszyć, ale nie należy oczekiwałbym przebicia bariery 10%.

Rynek hurtu aptecznego, jego dynamika i wartość w mld PLN

Dalsza analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia!
Karol Badowski

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
41
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: