Analiza Branży z Wykorzystaniem 5 Sił Portera: Skuteczny Sposób na Zrozumienie Rynku
Kiedy myślimy nad inwestycją w jakąś spółkę, to dobrze przyjrzeć się całej branży. Czym się charakteryzuje, jakie ma przed sobą perspektywy i ryzyka, czy jest burzliwa, czy stabilna, procykliczna czy antycykliczna i tak dalej. To jest podejście, które staramy się stosować jeszcze zanim zaczniemy rozpatrywać poszczególne spółki do zainwestowania.
Zrozumienie sektora, w którym się poruszamy , jest niezbędne do zrozumienia samej firmy i znalezienia potencjalnych punktów zapalnych, które trzeba mieć na radarze w czasie trwania inwestycji. Znajomość cech charakterystycznych całej branży pozwala nam filtrować informacje, które mogą spółce realnie zaszkodzić spośród tych, które nie wywrą na niej większego wpływu.
Jak podejść do analizy branżowej i czym się wspomóc w trakcie badania całego akwarium, a nie pojedynczej ryby? Tu z pomocą przychodzi podejście analityczne 5 sił Portera.
Michael E. Porter, światowej sławy ekspert w dziedzinie strategii organizacji i konkurencji oraz autor książki „Strategia konkurencji. Metody analizy sektorów i konkurentów” zasłynął ze swojej metody analizowania całych sektorów gospodarczych. Zgodnie z tym, co przedstawia Michael E. Porter na każdą gałąź gospodarki działa pięć głównych sił, które determinują, czy dany sektor jest atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym i operacyjnym.
Najistotniejszą informacją, od której trzeba wyjść w czasie prowadzenia analizy, jest zdefiniowanie fazy cyklu życia branży. Czy mamy do czynienia z branżą stabilną i dojrzałą, czy raczej dynamiczną i wzrostową? Czemu to ważne? Ponieważ określenie fazy cyku życia może nas już nakierować na odpowiedzi w kwestii oddziaływania poszczególnych sił.
Czy firma jest młoda, czy stara?
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 49 zł miesięcznie!
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.