Sell in may and go away - czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”? - DNA Rynków

Sell in may and go away – czy można zarobić dzięki „wakacjom od giełdy”?

Mówi się, że przysłowia są mądrością narodów, ale czy również mogą być użyteczne dla inwestorów? Jednym z nich jest powszechnie znane „sell in may and go away”. Zgodnie z nim należałoby w maju sprzedać posiadane aktywa i odkupić je we wrześniu lub październiku, gdy będą znacznie tańsze, licząc na nadchodzące wzrosty. Postanowiłem sprawdzić, czy w powyższym przysłowiu znajduje się choć ziarnko prawdy.

Mroźni ogrodnicy straszą na Książęcej

Na samym początku przebadałem miesięczne stopy zwrotu dla indeksu WIG począwszy od pierwszej sesji na GPW. Okazuje się, że majowi „mroźni ogrodnicy” mogą przysporzyć problemów nie tylko rodzimym sadownikom, ale również inwestorom.

Liczba miesięcy z dodatnią stopą zwrotu dla indeksu WIG
Źródło: Opracowanie własne na podstawie www.stooq.pl

Zobacz ostatni odcinek DNA Rynków

Statystycznie mediana stóp zwrotu w maju dla indeksu szerokiego rynku WIG należy do najniższych w całorocznym okresie, obok marca i września. Po miesiącu będącym zmorą maturzystów i sadowników przychodzi czerwiec, który wypada jako najgorszy miesiąc pod względem osiąganych stóp zwrotu w roku. Wydaje się, że jest to okres sprzyjający w większym stopniu planowaniu wakacji niż inwestowaniu. Z kolei w październiku, wraz z powrotem do obowiązków uczelnianych i zakończeniem sezonu urlopowego, na GPW odnotowuje się wzrost optymizmu wśród inwestorów. Wygląda więc na to, że inwestorzy powinni stronić od lokowania swoich oszczędności w marcu, maju, czerwcu i wrześniu. Jednak jak często dane miesiące kończyły się „pod kreską”?

Które miesiace w roku są na GPW najbardziej wzrostowe?

Miesiąc Liczba lat, w których dany miesiąc odnotował wzrost % lat z dodatnią stopą zwrotu
styczeń 17 60,71%
luty 16 57,14%
marzec 12 42,86%
kwiecień 18 64,29%
maj 13 46,43%
czerwiec 13 46,43%
lipiec 16 57,14%
sierpień 17 60,71%
wrzesień 12 42,86%
październik 18 64,29%
listopad 16 57,14%
grudzień 18 64,29%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie www.stooq.pl

Okazuje się, że historycznie marzec, maj, czerwiec i wrzesień częściej kończyły się stratami niż zyskami. Marzec i wrzesień kończyły „nad kreską” w blisko 43% przypadków, maj i czerwiec w niemal 46% przypadków. Z kolei miesiącami, które najczęściej przynosiły zyski były kwiecień, październik i grudzień, które kończyły „na zielono” w 18 przypadkach na 28 lat (64%).

Inwestowanie niczym rok akademicki na Oxfordzie?

Czy zatem inwestowanie powinno przypominać rok akademicki na Uniwersytecie w Oxfordzie – 6 miesięcy pracy i 6 miesięcy „odpoczynku”? By się o tym przekonać, warto przeanalizować wykres prezentujący historyczne mediany stóp zwrotu dla 6-miesięcznych okresów indeksu szerokiego rynku WIG w podziale na miesiące, w których rozpoczynał się dany okres.

Liczba półroczy z dodatnią stopą zwrotu dla indeksu WIG
Źródło: Opracowanie własne na podstawie www.stooq.pl

W zestawieniu półrocznym inwestycje, które rozpoczęły się w maju/czerwcu i zakończyły się w listopadzie/grudniu również wypadają blado. Mediana stóp zwrotu dla okresu rozpoczynającego się w maju wynosi 3,57%, w czerwcu 1,94% i stanowią najgorsze wyniki dla wszystkich półrocznych okresów. Z kolei najlepszymi miesiącami na zajęcie długich pozycji był sierpień, wrzesień i listopad, dające medianę stóp zwrotu na poziomie odpowiednio 10,52%, 10,71%, 10,34%. Statystycznie największe zyski odnotowywali inwestorzy, którzy decydując się na półroczny okres inwestycyjny, zajmowali długie pozycje w III i IV kwartale roku. Jak często powtarzał się ten schemat w trakcie historii GPW?

Które półroczne okresy na GPW są najbardziej wzrostowe?

Miesiąc rozpoczęcia półrocza Liczba przebadanych półroczy Liczba półroczy z dodatnią stopą zwrotu % półroczy z dodatnią stopą zwrotu
styczeń 27 19 70%
luty 27 16 59%
marzec 27 15 56%
kwiecień 27 18 67%
maj 28 15 54%
czerwiec 28 16 57%
lipiec 28 17 61%
sierpień 28 20 71%
wrzesień 28 20 71%
październik 28 20 71%
listopad 28 21 75%
grudzień 27 19 70%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie www.stooq.pl

Statystycznie inwestycje rozpoczęte w marcu, maju lub czerwcu przynosiły zwrot w półrocznym horyzoncie czasowym nieco częściej niż w 50% przypadków. Ponadto, biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wzrostowych półroczy, inwestorzy powinni wrócić z giełdowych wakacji już w sierpniu, nie czekając na rozpoczęcie roku akademickiego i upłynięcie pełnego 6 miesięcznego „go away.”

Zobacz również
  • Wpisów nie znaleziono

Ile prawdy w ziarnku?

Jak pokazują powyższe dane, powiedzenie „sell in may and go away” ma dość spore oparcie w danych historycznych. Czy zatem można je traktować jako pełnoprawną strategię inwestycyjną o mocnych podstawach? Niestety trudno dopatrzeć się w niej twardych przesłanek fundamentalnych. Raczej można doszukać się przyczyn rodem z finansów behawioralnych – wraz z nadejściem lata większość z nas skupia swoją uwagę na planowaniu wakacji, częściej krążąc myślami po tropikalnych wyspach niż po parkiecie GPW. To częściowo może przekładać się na gorsze wyniki w maju i czerwcu. Z kolei powroty z wakacji wypoczętych głów pełnych nowych pomysłów mogą mieć pewne przełożenie na wzrosty na przełomie III i IV kwartału.

Warto jednak mieć na uwadze, że powyższe liczby są jedynie danymi statystycznymi. A ze statystyką – cytując prof. Aarona Levensteina – jest jak z bikini. Sugestywne jest to, co pokazuje, ale kluczowe jest to, co zasłania. Warto pamiętać, by jakiekolwiek statystyki nigdy nie przesłoniły rzetelnej analizy rynku i krytycznej oceny strategii inwestycyjnej. Niezależnie od tego, jak atrakcyjna wydawałaby się na pierwszy rzut oka. I jak dobrze prezentowałaby się na kolorowych grafikach.

Do zarobienia!

Maciej Kietliński  Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Maciej KietlińskiMaciej Kietliński - makler papierów wartościowych lic. nr 3261, doktorant SGH. Od ponad 10 lat aktywny inwestor giełdowy.
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden z tematów Inwestycyjnego Ringu!

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 90 [1] => 91 )

Czy warto zostać w PPK? Inwestycyjny Ring


10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać


10 subiektywnych NAJ ze świata finansów!


Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?


Ile warta jest szara i czarna strefa dla gospodarki?


Rekomendacje giełdowe - na co zwracać uwagę?!


Slider
Slider

Polecane wpisy

10 rad dla początkującego inwestora


Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?


10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać


Historia europejskiej waluty


Rezerwy walutowe – żołnierz doskonały gospodarki


Ile warta jest szara i czarna strefa dla gospodarki?