PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - za i przeciw - DNA Rynków

on

„W sumie się opłaca!” – to hasło pod jakim promowane są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Czy rzeczywiście PPK się opłaca? Może to tylko odgrzewane OFE, jak twierdzi wielu? Czy PPK ma szanse rozbujać polski rynek i zapewnić godziwe emerytury? Czy pieniądze alokowane w funduszach zdefiniowanej daty należą absolutnie do nas? Aż chce się zaśpiewać fragment piosenki… „mądre pytania i głupie odpowiedzi otrzyma metalowiec, który pójdzie do spowiedzi”. Dlaczego? Bo pytania owszem są dobre, ale nie można na nie jednoznacznie odpowiedzieć ex ante. Wyniki poznamy dopiero za kilka lat, kiedy wyobraźnię Premiera Morawieckiego zweryfikuje rynek. Ale od początku.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program emerytalny, do którego będziemy mogli przystąpić już od lipca 2019 roku, jeśli nasza firma zatrudnia powyżej 250 pracowników. W kolejnych latach ulegnie to zmianie, tak aby docelowo każdy pracodawca dawał możliwość uczestnictwa w programie, niezależnie od ilości osób, które zatrudnia. Co ważne, uczestnikiem programu stajemy się automatycznie, jeśli tylko nie wyrazimy sprzeciwu. Skądś to znacie, prawda? Jeśli nie złożycie wypowiedzenia u operatora sieci komórkowej czy kablówki na miesiąc przed końcem umowy, to umowa zostanie przedłużona automatycznie. Tylko, że jest pewna różnica, innym nie trzeba o rezygnacji przypominać co 4 lata, a naszemu Państwu już tak.

Zobacz także specjalny Webinar DNA Rynków: Wszystko co powinieneś wiedzieć o PPK:

Gdzie się podziały moje pieniądze, czyli skąd w PPK środki?

Wpłaty będą pochodzić z trzech źródeł. Od pracownika, pracodawcy i od Państwa. W wariancie podstawowym na indywidualne konto w PPK trafi 2% naszego wynagrodzenia brutto (w wersji maksymalnej = 4%), szef przekaże kwotę równą 1,5% wynagrodzenia (w wersji maksymalnej = 4%), natomiast Państwo dopłaci 240 zł w każdym roku. Ponadto otrzymamy jednorazowo 250 zł od Państwa w formie bonusu na start, gdy tylko rozpoczniemy oszczędzanie w PPK. Polski Fundusz Rozwoju udostępnił kalkulator PPK, gdzie dokładnie można wyliczyć, ile teoretycznie wyniesie dodatkowa emerytura. Przykładowo – załóżmy, że zacznę oszczędzać mając 25 lat, przy zarobkach 7000 brutto i minimalnych składkach. Ile wtedy wyniesie moja emerytura, jeśli zdecyduję, że od 60 roku życia będę pobierać świadczenie przez 10 lat?

Czy warto przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK
Źródło: https://ppkkalkulator.pfr.pl/

Kto i jak będzie zarządzał moimi pieniędzmi?

Instytucja finansowa, która będzie zarządzała i alokowała nasze pieniądze, zostanie wybrana przez pracodawcę. Ten może posiłkować się opinią związków zawodowych bądź samych pracowników, ale oczywiście nie musi. Następnie, gdy pracodawca dokona wyboru takiego podmiotu, nasze wpłaty zostaną zaksięgowane na indywidualnym koncie PPK i skonwertowane na jednostki uczestnictwa funduszu. Wszelkie informacje będą dla nas dostępne na oficjalnym portalu PPK.

Ty masz 20 lat, ja mam 20 lat przed nami… fundusze zdefiniowanej daty. Powstaną specjalne fundusze, które będą miały ograniczenia inwestycyjne podyktowane przez nasze Ministerstwo w Ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zarządzający tymi funduszami ulokują nasze pieniądze w różnych instrumentach finansowych. Młodzi ludzie mogą inwestować bardziej ryzykownie, bo mają dużo czasu do emerytury i dużo czasu, aby odrobić nieprzewidziane straty. Natomiast pieniądze starszych osób zostaną głównie zdeponowane w obligacjach skarbowych, czyli najbezpieczniejszej grupie aktywów. Ustawa przewiduje szereg limitów związanych z dywersyfikacją, jednak obiektywnie trzeba przyznać, że dopuszcza znacznie większy wachlarz dozwolonych inwestycji, niż było w OFE.

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków:

Jeżeli jesteś zatrudniony w kilku przedsiębiorstwach, to musisz pamiętać, że możesz mieć kilka PPK, gdy każdy Twój pracodawca otworzy dla Ciebie odrębne konto u innej instytucji finansowej. Natomiast przy zmianie pracy środki są transferowane do innej instytucji finansowej, która świadczy usługę dla nowego pracodawcy. Ustawodawca zadbał o to, żeby nie otwierać zbyt wielu kont PPK, kiedy dosyć często zmieniamy profesję. W Ustawie istnieje zapis, że stanie się to dopiero po 3 miesiącach pracy. Młodzi ludzie zastanawiają się, czy niechlubnie nazwane, umowy śmieciowe również dają podstawę do otwarcia konta na tych samych zasadach. Odpowiedź brzmi: tak. Mając umowę zlecenie, również można wziąć udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych, po prostu trzeba ją mieć minimum 3 miesiące.

Czy PPK obniży moją pensję?

Wiele osób obawia się, że w związku z wprowadzeniem PPK pracodawca może obniżyć wynagrodzenie. Tutaj swobodnie można rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ odpowiednie przepisy w tym zakresie zawiera Kodeks Pracy. Ponadto obiegowa opinia, jakoby PPK miało zwiększyć koszty dla firm nie jest dość trafna, ponieważ wpłaty te pomniejszą dochód do opodatkowania. Jeszcze jedna ważna kwestia, która budzi zainteresowanie. Czy jest możliwość, że z PPK wypłacimy mniej niż wpłacimy? Polityka inwestycyjna PPK daje możliwości inwestycji w różne instrumenty, zaczynając od super bezpiecznych, jak obligacje skarbowe, a kończąc na wysoce ryzykownych akcjach i udziałach w Private Equity. Jednak w miarę upływu czasu nasze inwestycje będą coraz bardziej bezpieczne. Zatem ryzyko, że uzyskamy z PPK mniej niż do niego wpłaciliśmy jest niewielkie, ale oczywiście istnieje. Dopłaty od pracodawcy i Skarbu Państwa mocno je ograniczają. Żeby być w pełni obiektywną, pieniądze będą jednak w rękach instytucji finansowej, a nie w naszym portfelu. Nie jest to zachęta do trzymania ich w skarpecie, a jedynie próba zobrazowania, że na rynku finansowym nie istnieją gwarantowane zyski.

Co różni PPK od OFE?

Ciężko zgodzić się z opinią, jakoby PPK było tylko ulepszonym OFE. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że rząd wyciągnął wnioski z poprzednich błędów. Zniwelował opłatę za zarządzanie funduszami, jaką mogą pobierać zarządzający. Inwestowanie w OFE było obowiązkowe i niezależne od wieku. Do OFE nie dopłacaliśmy nic sami, nie zauważaliśmy, że jesteśmy obciążani jakimikolwiek dodatkowymi składkami na emeryturę. W OFE właścicielem naszych pieniędzy było Państwo, z PPK możemy w każdej chwili zrezygnować. Więcej o pojedynku OFE vs PPK w webinarze.

OFE PPK
Wysoka opłata za zarządzanie. Opłata maksymalnie w wysokości 0,5% aktywów.
Inwestowanie początkowo obowiązkowe, a inwestycje niezależne od wieku. Inwestowanie dobrowolne i zależne od wieku.
Brak dopłat własnych. Dopłaty pracownika, pracodawcy i Państwa.
Właścicielem środków jest Państwo. Pieniądze zgromadzone w PPK należą do nas (a przynajmniej tak napisano w Ustawie).

Zarówno OFE, jak i PPK mają być lekiem na niskie emerytury. Ustawa pozostawia wiele do życzenia, ale nie można być takim sceptykiem. Wiele aspektów nie zostało doprecyzowanych, jak choćby wachlarz dozwolonych lokat. Niezbyt jasno została też opisana kwestia wypłat emerytur. Nie wiadomo, czy będą one wypłacane przez ZUS, czy może przez instytucje rynkowe. Jednak pamiętajmy, że do startu w lipcu jeszcze mnóstwo czasu (a do pierwszych istotnych wypłat w zasadzie ponad 15 lat). To powinno wystarczyć do tego aby wszystkie instytucje odpowiednio się przygotowały i rozwikłały pozostałe niejasności.

Szanse i zagrożenia dla PPK

Mocne strony:

 • Stosunkowo bezpieczna, niewymagająca Twojej interwencji inwestycja, aż do emerytury.
 • Pieniądze, jak literalnie głosi ustawa należą do nas.
 • Dopłata ze strony pracodawcy i Państwa.
 • Niskie prowizje pobierane przez zarządzających.
 • Utworzenie funduszy zdefiniowanej daty pozwoli na dostosowanie poziomu ryzyka inwestycji do wieku uczestnika programu.

Słabe strony:

 • Brak swobody w wyborze TFI lub PTE dla uczestnika. Kwestia leży tylko po stronie pracodawcy.
 • Dopłaty od Państwa pochodzą od…nas samych. Państwo nie ma swoich pieniędzy, ma je z naszych podatków.
 • Samozatrudnieni nie mają możliwości uczestnictwa w programie.
 • Czteroletnie okresy decyzyjne. W przypadku braku zgody na uczestnictwo w PPK, trzeba tą deklarację powtarzać co cztery lata.
 • Brak sprecyzowanych zasad, co do wypłat emerytur.

Szanse:

 • Możliwość wyższej emerytury wraz z ukończeniem 60 roku życia.
 • Szansa na choćby minimalne usprawnienie całego systemu emerytalnego.
 • Perspektywa rozwoju rynku kapitałowego w Polsce.
 • Pomysł na podniesienie poziomu oszczędności Polaków i poniekąd ich edukację finansową.
 • Szerokie spektrum dozwolonych inwestycji pozwoli uzyskać przez zarządzających wyższe stopy zwrotu dla uczestników.

Zagrożenia:

 • Każdą ustawę można zmienić. Początkowo OFE również było dobrym pomysłem, jednak zostało mocno skorygowane przez organy ustawodawcze. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Ustawa o PPK także będzie ewoluowała.
 • Z racji narzuconych limitów ustawowych, duża część pieniędzy uczestników zostanie zainwestowana w spółki z WIG20, a jak wiadomo są to w większości spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Tym samym znów nieco łamana jest zasada dywersyfikacji. Uzależnienie dużej części portfela od niepewnego rynku wschodzącego, jakim jest Polska oznacza świadome obciążenie przyszłych emerytów ryzykiem.
 • Pieniądze może i należą zgodnie z Ustawą do nas, ale w końcu każdą ustawę można zmienić.

Czy warto przystąpić do PPK?

Bazując na dostępnych faktach śmiało można stwierdzić, że PPK w obecnym stanie, nie jest tym samym co OFE. Czy jest lepsze? To się okaże. Czy warto ulokować swoje 2% w PPK? Tak, ale bez ślepej wiary w to, że wystarczy mi na emeryturę pod palmami. Czas jest największym aktywem, dlatego dla większości Polaków lepszym rozwiązaniem jest odkładanie 2% niż nieoszczędzanie wcale. Nie wiadomo czy za 10 lat przystąpienie do PPK okaże się słuszne. Rynek kapitałowy nie daje gwarancji na zysk, ale to nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoją emeryturę.

Do zarobienia!
Agata Paluch


Komentarze

 1. Wreszcie i mnie coś skapnie. DO tej pory jako urodzona singielka moglam jedynie machac wszystkim dodatkom zwlaszcza tym dla rodzin. A tak przynajmniej dostane tyle ile sie nalezy. Procent wplaty podstawowej od pracodawcy jest uzalezniony od wysokosci zarobkow, wiec tyle ile komu pisane

 2. Najbardziej to się oplaci prezesom i zarzadom PPK

  O.5% od calosci za zarzadzanie?

  Do tego inwestycja w panstwowe spolki – taki Tauron zjechal z 5zl do 1.7zl

 3. Jeśli ktokolwiek myśli poważnie o emeryturze powinien zapoznać się z zasadami ppk, bo bez ppk emerytury nie będzie. Program jest super opcją dla ludzi młodych i dla tych najmniej zarabiających, aby zgromadzić pieniążki o których teraz nie myślą a powinni. Im wcześniej się zacznie tym więcej kasy uda się zgromadzić.

  1. Niestety napisała Pani nieprawdę. Mam 27 lat i od deski do deski przeczytałam całą Ustawę o PPK. To się kompletnie nie opłaca z wielu powodów! Po pierwsze po 60 r. życia jednorazowo będzie można wypłacić tylko 25% wkładów własnych, 75% będzie podzielona na 120 rat (około 10 lat). Niby miały to być pieniądze pracownika, ale jak widać mają służyć do wypłacania emeryturom innym! PPK to łatanie dziury budżetowej po 500+, 300+ itp. Czy Państwo daje nam 100% pewność, że za x lat nie zrobi się z PPK to samo co z OFE? No składki przeciętnemu Polakowi nie polepszą to statusu na emeryturze. Dodatkowo nasze składki do PPK będą opodatkowane, czy wpłacając np. 100 zł dodatkowo trzeba zapłacić podatek 14 zł z naszej wypłaty! Już lepiej samemu odkładać i inwestować.

   1. tez jestem tego zdania, dla mnie to zabieranie moich pieniedzy – bee chciala bede odkladala – proste. Tak jak napisane latanie dziur z 500+

   2. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeśli tylko jest Pani w stanie sama wypracować lepszą stopę zwrotu, niż ta oferowana w PPK to proszę już dziś zacząć inwestować. 🙂

 4. Cześć,

  Zadałem pytanie oficjalne do PPK i poczytajcie co otrzymałem.

  pomijająć fakt czy chcemy trzymać to do 60roku życia i nie mieć żadnych potrąceń

  ale najgorszy przypadek, czyli rezygnujemy z tego w dowolnym momencie, czyli na po roku

  Moje pytanie:


  Witam, Generalnie zamierzam pozostać w PPK ale mam takie zasadnicze pytanie, które zadaje mi wielu znajomych którzy zamierzaja zrezygnowac z PPK. Jak wygląda rezygnacja z PPK przed 60tym rokiem życia np po roku składkowania,
  np przy pensji brutto 5000zl,
  ja oddaje ze swojej pensji 12 x 100zl,
  pracodawca daje 12 x 75,
  + od Państwa dostaje 250 + 240,
  czyli na swoim koncie w PPK mam 2590zl.

  I teraz chcialbym zrezygnowac. Z tego co wyczytałem to trace to co Panstwo mi dało czyli te 250+240 i 30% z tego co dał pracodawca czyli 12 x 75 *30% czyli 270,
  czyli zostaje mi wypłacone 2590 – 760 czyli 1830zl tak? podatek od zyskow kapitałowych płace tylko od ewentualnego wypracowanego zysku ale zakładam że nie bedzie zysku. Czy od 1830 jeszcze jakis podatek płace? I kolejne pytanie Czy jak zerwe PPK aby wypłacic pieniadze moge od razu ponownie do PPK sie wlaczyc? I czy moge tak np co roku robic? Bede bardzo bardzo wdzieczny za pomoc i wyjasnienie
  Pozdrawiam Ronald Widera .

  a oto co otrzymałem:

  Szanowny Panie,
  Dziękujemy za przesłaną wiadomość.
  Odpowiadając na pytanie, uprzejmie informuję, że w przypadku złożenia przez uczestnika PPK wniosku o zwrot środków (wypłata zgromadzonych oszczędności przed 60 r.ż.) instytucja finansowa dokonuje potrącenia 30% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający i przekazuje je na rachunek wskazany przez ZUS. Informacja o tej kwocie jest ewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana do ZUS. Środki pochodzące z dopłat od Państwa są zwracane w całości do Funduszu Pracy.
  Uczestnik natomiast otrzymuje:
  • 70% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych;
  • 100% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez tego uczestnika po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych
  Podatek od zysków kapitałowych jest pobierany w przypadku uzyskania zysków kapitałowych. To oznacza, że jest pobierany tylko i wyłącznie od kwoty uzyskanego zysku.
  Dokonanie zwrotu lub wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie stanowi przeszkody do dalszego oszczędzania w tym samym PPK. Rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu lub wypłaty transferowej nadal jest dla uczestnika PPK prowadzony i wpłaty są wznawiane co 4 lata.
  Uczestnik PPK, który złożył deklarację rezygnacji, może w każdym czasie złożyć podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, z zastrzeżeniem ust. 8. Złożenie tego wniosku i ponowne dokonywanie wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK. 11. W przypadku, o którym mowa w ust. 10, wpłat do PPK dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.
  Uprzejmie informujemy, iż przekazane informacje nie stanowią porady prawnej ani finansowej oraz nie zastępują obowiązujących przepisów prawa i każdorazowo powinny być interpretowane oraz stosowane z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów prawa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, w tym co do praw lub obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów prawa należy skorzystać z pomocy podmiotów świadczących zawodowo pomoc prawną.
  Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.mojeppk.pl 

  czyli podsumowując: (tutaj dodałem jeszcze zadatek na podatek od pieniedzy pracodawcy, o ktorym wczesniej zapomnialem)

  głupotą jest chyba rezygnacja z PPK
  można co roku wypłącać kase i i tak jest sie min 50% do przodu,
  przykład z tymi 5000zł pensji, Tobie z pensji pobieraja rocznie 12 x 100zł + 12 x 24zł zadatku na podatek od pieniedzy pracowcy – czyli Ty wpłatacasz 1464
  pracowaca wpłaca 12 x 75zl = 900zł

  jeśli po roku zrezygnujesz to dostajesz do wypłaty
  12 x 100 = 1200
  + 70% z 12 * 75 = 630zł
  a te 270zł czyli 30% od pracodawcy trafia na Twoje konto w ZUS czyli tez tego sie nie traci

  reasumujac

  Ty wplacasz 1468zł
  a po roku wypłacasz 1930zł i dodatkowo na Twoim ZUSIE ksieguja Ci + 270zł

  1930 – 1468zł = 472zł zysku

  Poprawcie mnie jesli sie myle, ale tak to wygląda i tak mi potwierdzili w PPK

  tutaj przykładowy link

  https://www.infor.pl/ppk/2867948,Wyplata-srodkow-z-PPK-w-dowolnym-momencie-i-po-60-roku-zycia.html

  i co Wy na to?

 5. „Samozatrudnieni nie mają możliwości uczestnictwa w programie.”

  Czyli prawie 2 mln osób, czyli pewnie z 10%-15% osób pracujących w Polsce, nie ma możliwości uczestniczenia w PPK…

  Przecież to jakaś porażka.

  @Roman, możesz to może być prawda. Ja liczyłem wg kalkulatora https://ppk.info/strefa-pracownika/kalkulator/ – wychodzi podobnie.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Agata PaluchAgata Paluch - doświadczona inwestorka indywidualna działająca głównie na rynku instrumentów pochodnych, obecnie pracuje w bankowości.
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden z tematów Inwestycyjnego Ringu!

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 90 [1] => 91 )

Czy warto zostać w PPK? Inwestycyjny Ring


10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać


10 subiektywnych NAJ ze świata finansów!


Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?


Ile warta jest szara i czarna strefa dla gospodarki?


Rekomendacje giełdowe - na co zwracać uwagę?!


Slider
Slider

Polecane wpisy

10 rad dla początkującego inwestora


Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?


10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać


Historia europejskiej waluty


Rezerwy walutowe – żołnierz doskonały gospodarki


Ile warta jest szara i czarna strefa dla gospodarki?