Podstawy inwestowania w akcje. Co wpływa na cenę spółki?

Co jest najważniejsze przy inwestowaniu w akcje

Gdy rozmawiam ze znajomymi o inwestowaniu, to każdy ma własne pomysły, na co trzeba zwracać uwagę analizując inwestycję. Prawda jest jednak taka, że każdy powinien zwracać uwagę na dokładnie te same rzeczy. W tym wpisie powiem Ci co jest najważniejsze przy inwestowaniu w akcje i podam konkretne elementy, na które musisz zwracać uwagę w zależności od tego, na jak długo chcesz zainwestować.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Na co zwracać uwagę podczas inwestowania w akcje?https://dnarynkow.pl/jak-zbudowac-super-portfel-inwestycyjny/
Dlaczego zmienia się cena akcji?https://dnarynkow.pl/najwieksze-bledy-w-inwestowaniu-w-etf-moga-cie-kosztowac-fortune/
Co jest najważniejsze podczas inwestowania w akcje?https://dnarynkow.pl/polacy-nie-lubia-inwestowac-w-akcje-skad-nasza-niechec-do-gieldy/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Musisz to wiedzieć ZANIM kupisz akcje!

Wiarygodna wycena zależy od horyzontu

Sam na pewno wiele razy słyszałeś, że coś jest za drogie, więc tym samym nie warte kupowania. Czasem z kolei ktoś powtarzał Ci, że jakaś spółka jest niewiarygodna i nie można ufać jej deklaracjom. Inni twierdzili, że to po prostu nie jest dziś czas na inwestowanie np. w akcje paliwowe, bo nie wiadomo, co będzie dalej.

Tak naprawdę analizowanie najważniejszych rzeczy, które wpływają na ceny akcji powinno być uzależnione od tego, na jak długo planujesz swoją inwestycję. Horyzont, który sobie założyłeś to kluczowy element do odpowiedzenia sobie na pytanie „Czy to jest spółka warta kupowania?”. O tym, że to właśnie horyzont inwestycyjny powinien w największym stopniu determinować także całą swoją strategię inwestycyjną pisałem też w innych wpisach.

Nie istnieje jeden uniwersalny element, na który zerkniesz i będziesz w stanie regularnie zarabiać na akcjach. Inwestowanie jest bardziej sztuką niż nauką ścisłą.

Nie będę w tym wpisie obiecywać Ci wielkich zysków. Chcę tylko przekazać trochę ponadczasowej wiedzy, która pomoże określić pewien plan działania. Dzięki temu będziesz w stanie sam ocenić, co powinno być twoim priorytetem i właściwie należy zacząć? Istnieją pewne czynniki wpływające na ceny akcji, które są uniwersalne dla wszystkich notowanych na rynku spółek. Wszystko zależy jednak od zakładanego horyzontu!

Najważniejsze pytanie dla inwestora

Odpowiedz sobie szczerze na jedno pytanie na początku inwestowania: Ile czasu zamierzam trzymać inwestycje w swoim portfelu? Z czystym sumieniem mogę zagwarantować, że jeśli przeanalizujesz odpowiednio jakąś firmę, wyciągniesz trafne wnioski i kupisz akcje po dobrej cenie, to w końcu rynek się z tobą zgodzi i zarobisz. Nie wiem tylko, kiedy to nastąpi.

Może za tydzień, może za miesiąc, a może za 3 lata, ale w końcu nastąpi. Wynika to prostego faktu, że rynki finansowe są nieefektywne w krótkim terminie. Są jednak efektywne w długim.

Akcje nie są losami na loterii ani cyferkami, które po prostu latają w górę i w dół na ekranie komputera. To rzeczywiste udziały upoważniające do jakiegoś ułamka zysków danej firmy. Jeśli biznes będzie się w długim terminie rozwijał, to kurs akcji również. Jeśli jednak nie interesuje Cię inwestowanie „na lata”, to faktycznie biznes i jego fundamenty mogą mieć o wiele mniejsze znaczenie.

Na co zwracać uwagę w krótkim terminie?

Jakie elementy są najważniejsze w danym horyzoncie? Jako minimalny okres inwestowania przyjmijmy sobie czas od 6 do 12 miesięcy. Nie będę odnosił się do jeszcze krótszego, bo kupowanie akcji na tydzień czy miesiąc jest już w 100% spekulowaniem i udowadnia to prosta statystyka.

Prawdopodobieństwo dodatniej stopy zwrotu na indeksie S&P500 w tak krótkim horyzoncie, jak dzień czy kwartał oscyluje w granicach nawet 54%. To niewiele więcej niż rzut monetą. Im dłuższy horyzont, tym spokojniejszy możesz być jednak o zyski.

Stopa zwrotu na indeksie S&P500

Stopa zwrotu na indeksie S&P500

Nawet jednak w horyzoncie 6-12 miesięcy w dużym stopniu spekulujesz. W tak krótkim okresie najważniejszy jest rynkowy sentyment. Możesz go mierzyć analizą techniczną, ankietami oceniającymi nastroje wśród inwestorów, wskaźnikami strachu i chciwości lub nadchodzącymi wynikami spółek.

Możesz też sugerować się publikacjami danych makroekonomicznych i próbować je przewidywać. Do tej kategorii pasuje zasadniczo każdy element, który wpływa na impulsywne, krótkowzroczne oraz emocjonalne myślenie inwestorów. Jeśli wiec planujesz trzymać akcje tylko przez 6-12 miesięcy, to te aspekty powinny być twoimi priorytetami. Fundamenty biznesu nie mają w takim horyzoncie w zasadzie żadnego znaczenia poza skrajnymi wypadkami, jak np. Nvidia, której przypadek omawiałem we wpisie tłumaczącym czy Nvidia to bańka spekulacyjna?

Kiedy znaczenie zyskuje wycena akcji?

Zwiększmy trochę horyzont. Zainwestujmy na minimum 1-2 lata. W takim okresie sentyment rynkowy schodzi na dalszy plan. Znaczenie zyskuje jednak zmiana wskaźników wyceny. Gdy inwestorzy będą przewidywać potencjalne nadejście recesji (jak np. w 2022 roku), to spadki na giełdach będą wynikać w dużej mierze z niższych wskaźników wycen (np. pod kątem wskaźnika C/Z), a nie z gorszych wyników. Te jeszcze by się bowiem nie pojawiły.

Jeśli z kolei inwestorzy byliby zbyt optymistyczni w krótkim terminie odnośnie do wyników finansowych danej firmy, to wskaźnik wyceny mógłby ulec lekkiemu spadkowi wywołując w konsekwencji spadek akcji. Wycena wskaźnikowa traci na znaczeniu wraz z upływem czasu, lecz nie oznacza to bynajmniej, że należy ją kompletnie ignorować.

Jeśli jednak planujesz inwestycje na pół roku, bo coś jest „nisko wycenione”, to absolutnie nic to nie znaczy. To zdecydowanie za krótki okres, żeby wycena mogła się zmienić na bazie czystej zmiany wskaźników.

Co jest najważniejsze dla inwestora długoterminowego?

Jeśli planujemy inwestować jeszcze dłużej, na przykład od 2 do 5 lat, to wchodzimy w okres, gdzie cała gospodarka zyskuje na znaczeniu. Jeśli analizujesz firmę z cyklicznego sektora, to inwestycja w horyzoncie 2-5 lat powinna uwzględniać, w jakim momencie cyklu znajduje się dany sektor. Jeśli zainwestowałbyś w spółkę na szczycie koniunktury, to kilka lat mogłoby nie wystarczyć na to, aby twój pomysł inwestycyjny się zmaterializował.

W takich horyzontach warto zwracać uwagę na cykliczne biznesy, np. sektory półprzewodników czy surowców. To już okres, w którym nie powinno zwracać się aż takiej uwagi na bieżące wyceny. Podobnie jak, gdy inwestujemy w założeniu na ponad 5 lat.

Wówczas liczy się już praktycznie wyłącznie perspektywa wzrostu samego biznesu. Znaczenie ma kultura i jakość zarządu oraz przewagi konkurencyjne firmy. W naprawdę długim horyzoncie trudno znaleźć akcje spółek, którym udało się wygenerować wartość dla akcjonariuszy bez kompetentnego zarządu.

Niezbędna jest ekonomiczna fosa, która zabezpiecza spółkę przed konkurencją. Niezbędny jest wzrost przychodów i generowanie gotówki. Bez tego nie da się w długim terminie generować wysokiego zwrotu na kapitale. Udało się to przez lata tylko jednej osobie na Wall Street. Nazywała się Bernie Madoff i nie chcesz brać z niego przykładu.

Rola fundamentów dla długoterminowego inwestora

Fundamenty to najważniejszy aspekt długoterminowego inwestora i to na nich powinien się on skupiać. W krótkim terminie „rynek akcji służy do liczenia głosów, ale w długim służy do ważenia”.

Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, to posiadanie udziałów w jakościowej spółce jest znacznie większym czynnikiem wpływającym na Twoje wyniki niż to, czy kupiłeś je po niskiej cenie.

Wyobraź sobie dwa biznesy. Dla uproszczenia przyjmijmy, że jeden jest dobry (biznes F (Fine) generuje średnioroczną stopę zwrotu na kapitale (ROC) rzędu 6%), a drugi biznes jest lepszy (biznes W (Wonderful) generuje średnioroczną stopę zwrotu na kapitale (ROC) rzędu 18%).

Średnioroczne stopy zwrotu przy 30-letniej, a więc naprawdę długiej, inwestycji w przypadku różnych wskaźników C/Z dla momentu wejścia i momentu wyjścia z inwestycji dla spółki F oraz spółki W.

Okazuje się, że w przypadku spółki W czas wejścia i wyjścia ma drugorzędne znaczenie. Nawet trafiając w fatalne momenty i kupując spółkę przy C/Z równym 50, a sprzedając przy C/Z równym 5 osiągniemy lepszą średnioroczną stopę zwrotu niż w przypadku wejścia w biznes F przy C/Z równym 5 i sprzedaży przy C/Z równym 10.

Porównanie 30-letniej stopy zwrotu dla inwestora w biznesach F oraz W

Porównanie 30-letniej stopy zwrotu dla inwestora w biznesach F oraz W

Im dłuższy więc horyzont, tym bardziej wszystko jedno, po ile kupisz spółkę. Pamiętaj jednak, że każdy z omówionych czynników wpływa na końcową stopę zwrotu. Zawsze swój udział w ostatecznym wyniku będzie mieć zarówno sentyment, jak i poziom wskaźników wyceny oraz miejsce w cyklu w gospodarce i jakość biznesu. Zmienia się po prostu waga znaczenia tych czynników w czasie.

Nie bój się kupować „drogo”

Większość inwestorów błędnie podchodzi do kwestii analiz inwestycji skupiając się przede wszystkim na tym, czy coś jest drogie, czy tanie nawet, gdy inwestują w długim terminie. Inni z kolei inwestują w dobre spółki i panikują, gdy tracą one na wartości po roku czy dwóch.

Z czasem wycena traci jednak na znaczeniu, co świetnie obrazują dane z książki Investing for Growth autorstwa Terrego Smitha. Autor przeprowadził analizę wielu zdrowych fundamentalnie biznesów i przedstawił bardzo ciekawe wnioski.

Jak myślisz, jaki poziom wskaźnika C/Z można było zapłacić w 1973 roku za akcje Heinekena, Pepsi, Colgate, L’oreal czy Lindta, aby pobić szeroki rynek akcji? Większość odpowiedzi znalazłoby się zapewne w okolicy 20, może 30-krotności tego wskaźnika. Mało kto odważyłby się zapłacić więcej.

Gdybym zaoferował wam w 1973 akcje Colgate, Heineken czy Pepsi po wycenie 50 C/Z, to większość najpierw zaśmiałaby mi się w twarz, a potem spytała, jak można zagrać na spadki. Wszystkie te spółki jednak od 1973 roku stabilnie i regularnie zwiększały swoje przychody oraz zyski. Magia procentu składanego zrobiła swoje, a efekty okazały się imponujące.

Inwestorzy mogli zapłacić za L’oreal i Lindta aż 200 C/Z, za Colgate ponad 120 C/Z, a za Heinekena ponad 115 C.Z. Nawet gdybyś zapłacił dawno temu tak drogi wskaźnik dla tych spółek, to i tak pobiłbyś szeroki rynek.

Inwestowanie nie kończy się na ocenie wskaźnika C/Z i wyciągania wniosków bazując tylko na nim. To naiwne. Patrz na fundamenty biznesu, ale pamiętaj, że w krótkim okresie mogą one nie mieć żadnego znaczenia.

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments