Liczba nowych rynkowych jednorożców mocno spada

jednorożec

Termin „jednorożec” (unicorn) pojawił się na rynku finansowym około 2013 roku, gdy Aileen Lee, inwestor kapitału podwyższonego ryzyka, wybrał to mitologiczne zwierzę do określenia zjawiska, określającego coś niezwykle rzadkiego. Było tym osiągnięcie przez spółkę wyceny na poziomie miliarda dolarów. Mówiąc o biznesowych jednorożcach, chodzi więc o firmy, które zaczynały jako niewielki start up i osiągnęły tę miliardową wycenę. Niektóre większe firmy takie jak Meta, Amazon czy Alphabet mocno stawiają na przejęcia potencjalnych jednorożców w zarodku, zanim te zdążą jeszcze bardziej przeskalować swój biznes.

Kto dokonał najwięcej przejęć jednorożców w USA od 1997 roku?

Liczba start-upów, których wycena w ciągu ostatnich 25 lat przekroczyła miliard dolarów w samych Stanach Zjednoczonych jest już większa od tysiąca. Ilya Strebulaev, profesor finansów i private equity w Stanford Graduate School of Business, przedstawił badanie obejmujące firmy, które nabyły najwięcej jednorożców w ciągu ostatnich 25 lat. Baza danych Strebulaeva zawiera listę dziesiątek prywatnych i publicznych firm oraz firm PE, które od 1997 r. nabyły co najmniej jednego jednorożca. Składają się to w sumie na liczbę 177 przejęć. Dokładnie 27 firm nabyło 2 lub większą liczbę jednorożców, co stanowi prawie 38% wszystkich przejęć.

Spółką, która dokonała największej liczby przejęć, jest Meta (dawniej Facebook). Firma nabyła aż 5 jednorożców. Od momentu powstania w 2004 roku przejęła takich liderów wzrostu jak WhatsApp, Instagram, czy Oculus VR. Inwestycje okazały się gigantycznymi sukcesami. Instagram był przejmowany za 1 miliard dolarów, a dziś jego wartość wyceniana jest na 100 mld USD.

Jakie firmy dokonały najwięcej przejęć „jednorożców” po 1997 roku

Liczba nowych jednorożców spada

Ostatnio liczba przejęć nowych jednorożców mocno spada. Po rekordowym roku 2021 przyszło mocne ochłodzenie sentymentu inwestycyjnego. Obecnie znajduje się on najniżej od 6 lat. Do takiego stanu rzeczy na pewno w największym stopniu przyczyniło się pogorszenie warunków makroekonomicznych, do prowadzenia biznesu. Wyższa inflacja i wysokie stopy procentowe utrudniły finansowanie działalności start-upowej. Koniec ery „łatwych pieniędzy” sprawi zapewne, że jednorożce staną się rzadszym widokiem niż kiedyś.

Liczba spółek, które po raz pierwszy osiągnęły wycenę 1 miliarda dolarów (jednorożców) spadła do najniższego poziomu od 6 lat

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    55
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments