Alphabet (Google) – gigant dla każdego portfela
Charlie Munger na corocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway w 2009 roku najlepiej podsumował siłę Google. Powiedział wtedy „Google has a huge new moat. In fact I’ve probably never seen such a wide moat. Their moat is filled with sharks and I don’t know how you to take it away from them„. Od tamtego czasu akcje Google urosły na rynku o ponad 1000%, ale sytuacja Google wcale nie wydaje się gorsza, a spółka ma coraz to większą „fosę” przez, którą nie da się przedrzeć.
Alphabet, bo tak dziś nazywa się cała korporacja jest amerykańskim międzynarodowym koncernem technologicznym z siedzibą w Mountain View w Kalifornii. Została utworzona poprzez restrukturyzację Google, która odbyła się 2 października 2015 r. i stała się spółką macierzystą Google i kilku byłych spółek zależnych Google.
Google zaczynało jako firma zajmująca się wyszukiwaniem online, ale obecnie oferuje ponad 250 usług i produktów internetowych, od poczty elektronicznej i tworzenia dokumentów online po oprogramowanie dla telefonów komórkowych i tabletów. Ponadto przejęcie firmy Motorola Mobility w 2012 r. umożliwiło jej sprzedaż sprzętu w postaci telefonów komórkowych.
Google w większości przypadków nie tworzy wszystkiego od podstaw. Począwszy od 2010 r. Google nabywa średnio co najmniej jedną firmę tygodniowo. To znacznie wpływa na zwiększenie przychodów oraz na różnorodność oferowanych produktów. Posiadanie różnych spółek zależnych i produktów to wyjątkowa strategia biznesowa, w którą firma z powodzeniem inwestuje.
Najpopularniejszymi produktami spółki jest wyszukiwarka Google.com oraz YouTube.com. Spółka, jak można się domyślić osiąga przychody głównie z reklam. Na pierwszy rzut oka rynek ten nie wydaję się zmonopolizowany, jednak kiedy przyjrzymy mu się bliżej możemy zobaczyć, jak dominującą pozycję na tym rynku ma Alphabet.
Najchętniej odwiedzane strony na świecie (listopad 2021) wejścia w mld
W listopadzie 2021 roku Google.com zajmował wiodącą pozycję jako najpopularniejsza witryna na świecie z 45,41 mld miesięcznych odwiedzin. Platforma internetowa zajmuje pierwsze miejsce jako najpopularniejsza strona internetowa od czerwca 2010 roku, kiedy wyprzedziła Yahoo na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajęło YouTube, które wygenerowało w badanym okresie ponad 14,34 miliarda odwiedzin. Przejdźmy sobie przez wszystkie elementy, które tworzą najważniejsze elementy biznesu Google.
Google Search
Pierwszym i do tej pory najważniejszym produktem, który przynosi spółce najwięcej przychodów, jest wyszukiwarka Google. Przy takiej liczbie aktywnych użytkowników każdego dnia nie jest niespodzianką, że liczba wyszukiwań haseł jest wysoka. W sumie to ponad 3,5 miliarda wyszukiwań dziennie i aż 1,2 biliona wyszukiwań rocznie. Kolejność wyników wyszukiwania zwracanych przez Google opiera się częściowo na systemie priorytetów o nazwie PageRank. Głównym celem wyszukiwarki Google jest wyszukiwanie tekstu w publicznie dostępnych dokumentach oferowanych przez serwery internetowe i oferowanie najlepszych wyników swoim użytkownikom. Pomimo ogromnego indeksu wyszukiwarki Google, źródła ogólnie zakładają, że Google indeksuje tylko mniej niż 5% całego Internetu, a reszta należy do głębokiej sieci, niedostępnej za pośrednictwem jej narzędzi wyszukiwania.
Wyszukiwarka Google nie ma praktycznie żadnej konkurencji, co pokazuję nam, iż spółka jest monopolem w segmencie rynku wyszukiwarek internetowych. Czy jednak na pewno?
Udział wyszukiwarek w światowym rynku
Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności ze spółką.
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Już od 49 zł miesięcznie!
Kurs akcji Alphabet
Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.