Jak zwiększyć zyski: optymalna strategia inwestycyjna dla inwestorów

Odkryj, jak zwiększyć zyski dzięki optymalnej strategii inwestycyjnej idealnej dla każdego inwestora, niezależnie od wieku, preferencji ryzyka czy dostępnego kapitału! Strategia Core-Satellite jest uniwersalnym podejściem, które pozwala na ograniczenie zmienności inwestycji, jednocześnie oferując szansę na przewyższenie wyników szerokich indeksów w długim terminie.

Pozwala zbudować portfel składający się z „rdzenia” (Core) – pasywnie zarządzanych funduszy ETF, zapewniających stabilność i niskie opłaty, oraz „satelit” (Satellite) – celowo wybranych inwestycji, które mają za zadanie generować wyższe zwroty.

Dobra strategia to najważniejsze, czego potrzebujesz, żeby inwestować z sukcesami. W tym materiale opowiem Ci o strategii, która sprawdzi się dla każdego inwestora! Nieważne, czy lubisz ryzyko, czy wolisz go unikać, czy masz mało pieniędzy, czy dużo i w jakim jesteś wieku.

Brzmi jak coś niemożliwego, ale strategia Core Satellite to naprawdę jeden z najciekawszych pomysłów na zarządzanie swoimi inwestycjami. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz inwestować, czy jesteś już mocno doświadczony.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Na czym polega strategia Core-Satellitehttps://dnarynkow.pl/fundament-kazdego-inwestora-czyli-na-czym-polega-strategia-core-satellite/
Jak działa najlepsza strategia inwestycyjnahttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-niepewnych-czasach-sekret-zarabiania-na-zmiennosci/
W jaki sposób walczyć z psychiką inwestorahttps://dnarynkow.pl/czy-inwestor-indywidualny-ma-szanse-wygrac-na-rynku/

Inwestuj Mądrze! Strategia Dobra Dla Każdego Inwestora!

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Strategia dobra na wszystko

Strategia Core-Satellite pozwala jednocześnie ograniczyć zmienność inwestycji, ale daje też szansę na osiąganie wyników lepszych niż szerokie indeksy w długim terminie! Jak to możliwe? Podejście to zakłada, że każdy element twojego portfela powinien składać się z dwóch segmentów. Jednym z nich, tym ważniejszym, jest tytułowy Core, czyli rdzeń a drugim jego satelity.

Element core to inwestycja podstawowa. Trochę jak fundament części portfela. Będzie składać się najczęściej z pasywnie zarządzanych funduszy ETF. Jego celem jest jak najlepsze odwzorowanie najważniejszych rynków przy bardzo niskich opłatach i bez jakiegokolwiek aktywnego zaangażowania ze strony inwestora. 

Elementy Satellite to inwestycje „satelitarne”. To właśnie nimi będziesz próbować bić w długim terminie szeroki rynek akcji. W ich przypadku masz już pewną dowolność w samodzielnym wybieraniu inwestycji i teoretycznie możesz wybrać do nich co tylko chcesz. Mogą być to pojedyncze akcje, kryptowaluty, fundusze ETF na jakiś niszowy i ryzykowny sektor czy metale szlachetne. Wszystko, co sobie wymyślisz.

Satelity to te inwestycje, które mogą być często zmieniane. Ich jedynym celem jest osiąganie w długim terminie stopy zwrotu wyższej niż szeroki rynek. To jak wiele w Twoim portfelu będzie komponentu Core, a ile Satellite, zależy już wyłącznie od Ciebie. Wpływ będzie tutaj mieć twoja tolerancja na ryzyko, horyzont inwestycyjny, czy doświadczenie rynkowe.

Ogólna reguła mówi, żeby Core nie stanowił mniej niż 70% całości. Im większy będzie bowiem udział satelit, tym większa będzie zmienność portfela, a to będzie utrudniało wielu osobom wytrwanie w swojej strategii. Zmienność to nie ryzyko, ale wciąż większość inwestorów stawia tutaj znak równości.

Jak zbudować Core Satellite?

Doświadczeni inwestorzy, którzy jednocześnie mają sporo czasu na śledzenie inwestycji mogą zmniejszyć element rdzenia do nawet 50%. Powinno to jednak dotyczyć wyłącznie doświadczonych osób. Większość stosuje podział 80% dla rdzenia i 20% dla satelit, co powinno w zupełności wystarczyć młodym inwestorom.

Pomyśl tylko jakie możliwości daje takie podejście! Większość inwestorów, którzy próbują pokonać rynek przegrywa. Dlaczego? Ponieważ naprawdę trudno jest znaleźć spółki, które będą radziły sobie lepiej, niż indeksy. 

W przypadku amerykańskiego indeksu S&P500, w ciągu ostatnich 10 lat zaledwie 187 spółek osiągnęło lepszą stopę zwrotu niż ten indeks. To jedynie 37%! Jeśli rozszerzylibyśmy tę statystykę, na wszystkie spółki na tamtejszym rynku, to odsetek radzących sobie lepiej niż indeks byłby jeszcze niższy. 

Inwestując w pojedyncze spółki masz statystycznie większą szansę na to, że przegrasz. Próby pobicia indeksu inwestując wyłącznie w indywidualne spółki wymagają wiedzy, doświadczenia, masy poświęconego czasu i naprawdę sporo szczęścia. Jeśli któregoś elementu zabraknie, to cały rynek rośnie, a twój portfel… stoi w miejscu.

Dzięki podejściu Core-Satellite masz 80% portfela ulokowane w szerokim rynku. Możesz więc mieć spokojną głowę, że w czasie swoich prób poszukiwania tej idealnej spółki, cały rynek Ci nie odjedzie, a jednocześnie dalej możesz próbować go pokonać!

Najlepsza strategia inwestycyjna w praktyce

Jak może wyglądać stosowanie takiej strategii w praktyce?  Na pewno przyda się konto maklerskie, które daje wystarczająco dużo możliwości. Szukaj takiego z bogatą ofertą funduszy ETF, które mogą stanowić twój rdzeń oraz najlepiej takiego, które umożliwia jakąś formę automatycznych zakupów.

Jeśli chodzi o rdzeń, to nie powinieneś tracić czasu na myślenie, kiedy jest dobra pora na zakupy, a po prostu robić to regularnie i automatycznie. Takie rozwiązania oferuje np. XTB (Załóż konto tutaj: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe), ale nie jest to jedyny dom maklerski z taką ofertą. Na pewno jest jednak najtańszy, bo do 100 tysięcy euro obrotu miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. W przypadku inwestycji w rdzeń, której docelowo nie ruszasz przez długi czas, raczej trudno będzie Ci zużyć ten limit obrotu.

Załóżmy, że masz już konto i np. 20 000 złotych wolnych środków. Wiesz też, że jesteś w stanie oszczędzać po tysiąc złotych miesięcznie. Podejście Core-Satellite w praktyce wyglądałoby tak, że około 70-80% swojego portfela, czyli w tym wypadku około 15 000 złotych inwestujesz w jakiś szeroki ETF, np. taki, który daje Ci ekspozycje na wszystkie globalne akcje, np. iShares Core MSCI World, albo taki, który daje ekspozycję na amerykański S&P500, np. iShares Core S&P 500.

Inne ciekawe fundusze ETF, które możesz rozważyć do swojego portfela jako element rdzenia wymieniałem w materiale pięć funduszy ETF musisz mieć w swoim portfelu!

Pozostałe środki, czyli w tym wypadku około 5 000 złotych rozkładasz np. na dwie spółki, które historycznie realizowały w długim terminie lepsze stopy zwrotu niż szeroki rynek. Mogą to być podmioty zagraniczne albo polskie. To już zależy wyłącznie od Ciebie. 

Potem co miesiąc będziesz po prostu regularnie dobierać rdzeń za 800 zł, najlepiej automatycznie, a za dodatkowe 200 możesz kupować satelity. Tu akurat wspomniane konto w XTB znowu zyskuje przewagę, bo jako jedno z nielicznych daje możliwość kupowania akcji ułamkowych. Normalnie za 200 złotych nie będzie Ci się opłacało kupować 2-3 różnych spółek. Przy akcjach ułamkowych możesz sobie na to pozwolić. 

Tak czy inaczej, musisz pamiętać, żeby nie przesadzić. Mając 5 000 złotych nie możesz ich inwestować na 10 różnych satelit po 500 złotych. Satelit co do zasady powinno być niewiele.

Nigdy nie masz pewności zwrotu

Pamiętaj, że celem jest znalezienie takich inwestycji, które będą realizować stopy zwrotu wyższe niż indeks. Sam widziałeś, że to stosunkowo trudne. Nie utrudniaj sobie tego zadania jeszcze bardziej chcąc znaleźć ich kilka. Łatwiej wyszukać spółkę, która da zarobić w długim terminie 1000%, niż 10 spółek, które dadzą zarobić po 100%.

W tym momencie pewnie pojawiło Ci się w głowie pytanie „skoro znajdę spółkę, która pobije indeks, to po co mi w ogóle ten rdzeń? Najlepiej wszystko zainwestować w nią!”. Jeśli masz 100% pewności, że akurat ta spółka pobije indeks, to tak. Niestety nie masz i nigdy nie będziesz mieć. Nie masz nawet 50% pewności. Może pobije, a może nie pobije. 

Na pewno jednak będzie od tego indeksu bardziej zmienna, a to wpłynie na trudność utrzymania przez Ciebie inwestycji. Zawsze będą okresy, gdzie nawet najlepsza spółka zaliczy ogromne spadki, o wiele większe niż indeks. Wytrzymałbyś stratę 80% wszystkich oszczędności, gdy szeroki indeks urośnie 20%? Nie zwątpiłbyś wtedy w siebie i nie sprzedał wszystkiego? Odpowiedz sobie szczerze!

Właśnie dlatego potrzebujesz rdzenia inwestycji i pewnej dywersyfikacji wśród satelit. W miarę, jak Twój kapitał będzie rosnąć, możesz też zacząć budować więcej rdzeni. Wersja, którą podałem to pewne uproszczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby większy kapitał stworzył sobie np. jeden rdzeń oparty o ETF na rynek USA i jako satelity wykorzystał kilka spółek z tamtego rynku, a dodatkowo stworzył kolejny rdzeń oparty o ETF na rynek GPW i jako satelity wykorzystał spółki z GPW.

Core Satellite to takie idealny balans pomiędzy inwestowaniem pasywnym, a aktywnym. Można dzięki niemu łatwo zmniejszyć zmienność portfela, mocno ograniczyć czas zarządzania i mieć realną szansę na pobicie szerokiego rynku w długim terminie. Potężna kombinacja. 


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments