Jak inwestować w niepewnych czasach? Sekret zarabiania na zmienności!

Jak zarabiać na giełdzie? Recepta jest bardzo prosta: „Kupuj dobre spółki. Nie przepłacaj. Nic nie rób”. Pierwsze jest łatwe, drugie trudniejsze, a trzecie najtrudniejsze. „Nic nie rób…” brzmi co prawda prosto, ale ludzka psychika sprawia, że to właśnie z trzecim elementem najwięcej osób nie jest sobie w stanie poradzić. 

Nie jest łatwo przetrwać wzrosty i spadki na rynku. Wiele badań psychologicznych potwierdziło, że obserwowanie, jak zmienia się wartość twoich inwestycji może wywołać poczucie mocnego niepokoju lub euforii. Dotyczy to zarówno nowych, jak i doświadczonych inwestorów. W tym wpisie opowiem Ci, dlaczego musisz przestać bać się giełdowej zmienności i jakie strategie możesz zastosować, żeby wykorzystać ją na swoją korzyść!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Czym jest zmienność na rynku?https://dnarynkow.pl/jak-dziala-kontrarianskie-podejscie-do-inwestowania/
Czy zmienność to ryzyko?https://dnarynkow.pl/dlaczego-jestes-tak-niechetny-do-zmiany-inwestycji/
Jak można ograniczyć zmienność w inwestycjach?https://dnarynkow.pl/vix-ma-wielkie-oczy-czym-jest-indeks-strachu/

Jak Inwestować W Niepewnych Czasach? Sekret Zarabiania Na Zmienności!

Pobierz bezpłatny ebook „7 sposobów na większe zyski i lepsza kontrolę portfela!

Kliknij i pobierz ebook

Tracisz na giełdzie przez emocje

Niestety emocje to najgorszy rynkowy doradca. Firma JP Morgan Asset Management sprawdziła, jaki był średnio wynik inwestora indywidualnego w latach 2002 – 2021. Wyniki nie wyglądają optymistycznie. Okazało się bowiem, że średniorocznie taki typowy inwestor indywidualny zarabiał po 3.6%.

Inwestor indywidualny na rynku osiąga kiepskie wyniki

Inwestor indywidualny na rynku osiąga kiepskie wyniki

Dla porównania, indeks S&P500 zarabiał średnio po 9.5%. Badanie dotyczyło co prawda Amerykanów, ale w Polsce podobna statystyka wcale nie będzie wyglądać lepiej. Skąd taka wielka rozbieżność? 

Powód jest prosty. Za dużo emocjonalnych decyzji. Indywidualni inwestorzy sprzedają, gdy akcje za bardzo według nich spadają i sprzedają, gdy za bardzo według nich rosną. Niestety później najczęściej wracają na rynek w gorszym momencie odkupując drożej. Nawet jeśli kilka razy wyjdzie, to w długim terminie jest to strategia skazana na porażkę i dane to potwierdzają. 

Co jest najtrudniejsze? „Nic nie rób…”. Ponownie brzmi bardzo prosto, ale żeby faktycznie nic nie robić, trzeba pamiętać, że zmienność na rynku jest zjawiskiem kompletnie normalnym i należy ją zaakceptować. Fakt, że akcje codziennie pokazują inną cenę to ich wielka zaleta i wielkie przekleństwo. Zyskujesz codzienną informację o wycenie, ale płacisz za to swoimi emocjami. 

Zmienność to cena, jaką musisz zapłacić

Zmienność to po prostu cena, jaką twoja psychika musi zapłacić za możliwość uzyskania wyższego zwrotu w miarę upływu czas i może być ona twoim wielkim pomocnikiem do zarabiania na rynku. Trzeba tylko wiedzieć, jak sprawić, żeby działała na twoją korzyść!

W rzeczywistości, to właśnie w niestabilnym otoczeniu inwestorzy z sukcesami zarabiali w swojej historii najwięcej. 

 • Peter Lynch
 • Warren Buffett
 • Jeremy Grantham
 • Terry Smith

Każdy z nich powie Ci dokładnie to samo: „zmienność to twoja szansa i okazja”. Inwestorzy skupiają się na negatywnej stronie zmienności i błędnie traktują ją jak ryzyko. To sprawia, że gdy rynek akcji jest niestabilny, to wolą czekać z boku. 

Niektórzy są nawet skłonni likwidować swoje inwestycja „aż sytuacja się uspokoi”. Kolosalny błąd, który w twoim całym inwestycyjnym życiu będzie Cię kosztować fortunę. 

Pomyślmy nad następującym przykładem na bazie danych od Puntam Investments. Wyobraź sobie, że 31 grudnia 2007 r. zainwestowałeś 10 000 dolarów w tani fundusz indeksowy na S&P 500. Od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2022 r. indeks S&P 500 wygenerował roczny całkowity zwrot na poziomie 8,81%.

Jeśli inwestowałeś przez całe 15 lat, to na koniec 2022 r. będziesz mieć około 35 461 USD. Jeśli przegapiłbyś zaledwie 10 najlepszych dni przez całe te 15 lat, to… zakończysz ten sam okres z kwotą 16 246 dolarów na rachunku. 

Kontroluj swój portfel!

Wszystko sprowadza się do odpowiedniej kontroli portfela. Kilka świetnych sztuczek w tym zakresie możesz znaleźć w bezpłatnym ebooku „7 sposobów na większe zyski i lepsza kontrolę portfela!. To kilkadziesiąt stron naprawdę ciekawy wskazówek o siedmiu sposobach na większe zyski i lepszą kontrolę portfela. Naprawdę ciekawie zrobiony materiał, który warto przeczytać.

Zmienność może być bardzo trudna do zniesienia, ale nie jest ona twoim wrogiem. To dzięki niej jesteś w stanie zarabiać na akcjach w długim terminie więcej niż na jakichkolwiek innych aktywach. Większość inwestorów nie potrafi tego zrobić, bo strach (a w niektórych przypadkach chciwość) powstrzymuje ich przed utrzymaniem swoich decyzji.

Dobry plan może pomóc w unikaniu tych błędów. Strategia może pomóc wykorzystać zmienność na swoją korzyść, to Dollar-Cost Averaging, czyli uśrednianie ceny!  To podejście oznacza, że inwestujesz określoną kwotę w regularnych odstępach czasu. Niezależnie od ceny akcji. Gdy ceny są niskie, będziesz mógł kupić więcej, a gdy ceny będą wysokie, mniej.

Strategia do zapanowania nad zmiennością

Narosło bardzo wiele mitów o uśrednianiu ceny. Wielu inwestorów mówi, że to prosta droga do utraty pieniędzy. W końcu to, że coś spadło, wcale nie oznacza, że następnie wzrośnie. To prawda, w inwestowaniu nigdy nie ma gwarancji, że „coś wzrośnie”. 

Historia pokazuje jednak, że jeśli patrzymy na główne indeksy akcyjne, to mają one tendencje do wzrostu razem z rozwojem gospodarczym. Zwłaszcza jeśli mówimy o krajach rozwiniętych, jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Kanada czy Australia.

Jeśli więc spodziewasz się dalszego rozwoju wybranego kraju, to powinieneś się też spodziewać dalszych wzrostów jego głównego indeksu akcji. Strategia DCA najlepiej zadziała, jeśli będzie stosowana do całych indeksów. Uśrednianie ceny „na ślepo” w przypadku takich indeksów, jak amerykański S&P500, technologiczny Nasdaq, czy ogólnoświatowy MSCI World nie doprowadzi Cię do bankructwa w długim terminie. 

Uśredniając ceny indywidualnych spółek, musisz wykazać trochę większym zaangażowaniem i zrozumieniem. Jeśli jakaś spółka będzie radzić sobie coraz gorzej w biznesie, to zostanie po prostu usunięta z głównych indeksów, a jej miejsce zajmie ktoś lepszy. To właśnie dzięki m.in. temu, indeksom w długim terminie łatwiej rosnąć. Składają się tylko z tych najlepszych podmiotów.

Ślepe uśrednianie w dół ceny indywidualnej spółki to nie jest najlepszy pomysł. W tym przypadku musisz najpierw zrozumieć, czy spadki wynikają z rynkowej zmienności, czy jednak stoi za tym coś więcej. Jeśli jednak chodzi o szeroki rynek, to ma on ogólną tendencję do wzrostu w długich okresach. Nawet jeśli w międzyczasie będzie podlegać wahaniom.

Skazani na uśrednianie ceny

Poniekąd każdy z nas jest skazany na uśrednianie. Faktycznie statystyki pokazują, że w długim terminie więcej zarobisz, jeśli zdecydujesz się zainwestować wszystko od razu. To jednak nierealne.

Dziś masz jakąś kwotę na inwestowanie, a za miesiąc będziesz mieć nową z nowych oszczędności. Za kolejny również i tak dalej. Skoro każdy jest poniekąd skazany na uśrednianie, to jedyne o czym warto pamiętać jest bycie konsekwentnym. Zamiast próbować monitorować rynek na bieżąco, po prostu kupujesz, gdy dostajesz nowe środki, które chcesz przeznaczyć na inwestowanie. Bez zbędnego czekania na „odpowiednie ceny”.

Firma Charles Schwab zrobiła bardzo ciekawe badanie, z którego widać, że nawet jeśli będziesz trafiał konsekwentnie na najgorsze możliwe dni do kupienia akcji przez całe życie, to i tak wyjdziesz na tym lepiej, niż ktoś, kto czeka z boku. 

Gdyby każdy z pięciu inwestorów dostawał 2000 dolarów rocznie przez 20 lat i inwestował je perfekcyjnie w indeks S&P500 na każdym rocznym dołku, to po 20 latach miałby 151 tysięcy dolarów. Gdyby inwestował je fatalnie na każdej rocznej górce, to miałby 121 tysięcy dolarów. Nie będziesz ani takim szczęściarzem ani takim pechowcem. Inwestorzy, którzy kupowali regularnie co miesiąc albo od razu za wszystko na początku każdego roku… mieli bardzo porównywalne wyniki wynoszące około 135 tysięcy dolarów po latach. Najgorzej wypadli tacy, którzy czekali z boku. Skończyli mając niewiele ponad 44 tysiące dolarów.

Strategia uśredniania nie pozwoli na osiągnięcie perfekcyjnych wyników, ale powinna sprawić, że przestaniesz obawiać się zmienności. Jeśli spojrzeć w te badania jeszcze głębiej, to zobaczymy, że wahania całego portfela, który stosuje regularne uśrednianie są istotnie niższe niż u portfela, który kupuje za wszystko od razu lub wyczekuje górek i dołków.  Uśrednianie ułatwi Ci więc zachowanie zimnej głowy w trudnych sytuacjach i pozwoli lepiej panować nad emocjami. 

Zanim więc kolejny raz pomyślisz, że inwestowanie nie jest dla Ciebie, bo nie możesz poradzić sobie z ciągłymi zmianami wyceny, to przypomnij sobie, że zmienność to nic złego i to dzięki niej właśnie możesz zarabiać na akcjach. Spróbuj zacząć od strategii uśredniania i zobacz, czy pomoże Ci wytrwać na rynku.

Pobierz bezpłatny ebook „7 sposobów na większe zyski i lepsza kontrolę portfela!

Kliknij i pobierz ebook

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments