Jak zmniejszyć koszty inwestowania?

Za wysokie koszty potrafią też zabić sens każdej inwestycji. Jeśli inwestujesz na giełdzie, to również na takie wysokie koszty jesteś narażony. Jak można ich unikać i cieszyć się większym zyskiem ze swoich inwestycji? Oto kilka naprawdę łatwych sposobów na ograniczenie kosztów inwestowania.

Koszty w inwestowaniu to element, o którym zwłaszcza początkujący inwestor często zapomina. Wiele osób uważa koszty za mało istotne i możliwe do pominięcia. W końcu inwestuje się, żeby zarabiać 10, 20, 50, 100 procent. Każdy chce być, jak Warren Buffett! Tylko bardziej jak Buffett i szybciej niż Buffett. W końcu „nikt nie chce bogacić się wolno”.

Nikt nie chce bogacić się wolno. Tylko dlaczego już nikt nie ma problemu z tym, żeby bogacić się drogo?! Przecież lepiej bogacić się tanio! Masa znanych mi inwestorów kompletnie olewa najprostszy sposób na poprawienie swoich wyników na inwestycjach przez rozsądne zarządzanie kosztami!

Nie zapominaj i nie bagatelizuj tego, że inwestowanie na rynku kapitałowym NIE jest darmowe. Trzy najważniejsze koszty, jakie na Ciebie czekają to:

  1. Podatki
  2. Opłaty za utrzymanie danej inwestycji
  3. Prowizje maklerskie

Każdy z nich można zmniejszyć! Jak?

Koszty zjadają Ci zyski z inwestycji! Proste sposoby na ich ograniczenie.

Otwórz konto w XTB i inwestuj bez prowizji w akcje spółek i fundusze ETF!
Załóż konto za pomocą linka: https://link-pso.xtb.com/pso/EKcJt.

Ogranicz podatek Belki!

Najpierw podatki. Czy masz już konto IKE i IKZE? Jeśli nie, to wyłącz ten wpis, otwórz nową zakładkę w przeglądarce i załóż je w pierwszej kolejności. IKE oraz IKZE to najprostszy sposób na optymalizację podatkową. Mimo to wciąż tak niewiele osób korzysta z tego rozwiązania. Według danych na wrzesień 2023 łącznie IKE posiada 811 245, a IKZE 483 181 osób. Wartość aktywów przechowywanych na tych kontach łącznie to 23,4 mld złotych.

To miliony osób za mało. Jedno i drugie konto pozwala Ci na to, żeby albo mocno odroczyć 19-procentowy podatek Belki, albo nawet nie zapłacić go wcale. To w zasadzie legalny sposób na niepłacenie podatków! Więcej o szczegółach kont IKE oraz IKZE pisaliśmy w osobnym materiale. Link do niego znajdziesz w opisie filmu.

Liczba kont IKE

Liczba kont IKZE

W skali lat oszczędzania i inwestowania różnica dla twojego portfela będzie gigantyczna i liczona w dziesiątkach procent zysku. Zapomnij o teoriach spiskowych, że pieniądze na IKE czy IKZE nie są bezpieczne. Są tak samo bezpieczne, jak twoje konto w banku.

Co, jeśli masz już i IKE i IKZE? Czy można jakoś optymalizować podatek również na standardowym rachunku maklerskim? Oczywiście! Inwestorzy często zapominają, że czasem warto zrealizować jakąś stratę na inwestycji, żeby pomniejszyć sobie podatek od tych zyskownych. Jak zrobić to z głową, żeby następnie nie ścigał nas Urząd Skarbowy? Przeprowadziliśmy na temat optymalizacji podatkowej na giełdzie rozmowę z ekspertem od podatków, który w szczegółach opowiada, jak to zrobić.

Pamiętaj o kosztach utrzymania inwestycji

Podatki zoptymalizowane, ale są jeszcze koszty utrzymania danej inwestycji. W przypadku inwestowania w akcje czy obligacje to niewielki problem, bo ich utrzymanie nic Cię nie kosztuje, ale w przypadku funduszy nie jest już tak różowo. Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i fundusze ETF, czy usługi robodoradców kosztują. Czy to coś złego? Nie. Ktoś robi za Ciebie robotę. Daj mu z tego tytułu wynagrodzenie!

Im więcej roboty ma do zrobienia, tym opłaty będą większe. Stąd też najwięcej zapłacisz za zarządzanie w klasycznym funduszu inwestycyjnym, mniej u robodoradców, a najmniej za fundusz ETF. Nie chcę jednak dawać Ci banalnej porady w stylu „rób wszystko sam i kupuj tylko fundusze ETF”.

Czy ogólnie ETF są tańsze? Oczywiście, ale nie łudzę się, że raptem wszyscy odważą się na zakładanie kont maklerskich i samodzielne inwestowanie. Skupmy się więc na bardziej praktycznych poradach.

Jeśli już inwestujesz za pomocą funduszy inwestycyjnych, to szukaj takich, które funkcjonują jako tzw. fundusze parasolowe. W funduszu parasolowym pojedynczy subfundusz nie jest odrębną osobą prawną, ale częścią funduszu. Co to daje? Zmiana subfunduszu przez uczestnika dokonana w ramach funduszu parasolowego jest wolna od podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki). Jeśli więc zachce Ci się zmienić fundusz akcji na obligacji i zrobisz to w ramach subfunduszy parasolowych, to po drodze (o ile miałeś zysk) nie zapłacisz podatku.  

Co jeszcze? Porównując koszty wszelakich funduszy zwracaj uwagę na tzw. TER, czyli Total Expense Ratio. Opłaty to nie tylko tzw. management fee, czyli płatność za zarządzanie środkami. To czasem również trochę poukrywane koszty, które związane są np. działalnością operacyjną funduszu. Co z tego, że np. opłata za zarządzanie wynosić będzie 1% rocznie, gdy dodatkowe 3% rocznie zapłacisz, bo np. fundusz będzie przerzucał na Ciebie wszystkie koszty transakcyjne? Patrząc na TER zyskasz lepszy obraz pełnych realnych kosztów, jakie będziesz ponosić w  związku ze swoją inwestycją.

Zmniejsz swoje maklerskie maklerskie

Każde kupno to koszt. Każda sprzedaż to koszt. Najczęściej spotykana stawka za prowizje maklerskie to 0.39%. Jeśli nie jesteś inwestorem, który handluje akcjami jak opętany robiąc codziennie po kilka transakcji, to te 0.39% niestety trzeba będzie zapłacić. Można jednak postarać się je obniżyć. Sposobów jest kilka:

Po pierwsze – zmień konto maklerskie na takie, gdzie prowizje są mniejsze. Czasem najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Realnie stawki prowizji maklerskich możesz negocjować od miesięcznego obrotu rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Możliwe jest znegocjowanie prowizji z 0.39% do 0.29% przy obrocie rzędu około 500 tysięcy złotych miesięcznie. Nie masz takiego obrotu? Płać! Jest jednak na polskim rynku Dom Maklerski, gdzie inwestując w akcje oraz fundusze ETF do kwoty 100 000 EUR obrotu miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji za transakcje. Konto w XTB sam posiadam i aktywnie z niego korzystam. Konto założyć możesz przez link: https://link-pso.xtb.com/pso/EKcJt

Po drugie, jak wspomniałem, stawki prowizyjne w każdym Domu Maklerskim mogą być negocjowane. Niewielu inwestorów się tym interesuje, a często to kwestia jednego telefonu. Aktywni gracze to skarb dla Domów Maklerskich. Jeśli masz sensowny obrót miesięczny, to po prostu zadzwoń i ponegocjuj. Przy obrocie rzędu miliona złotych miesięcznie jeśli płacisz więcej niż 0.19% prowizji, to ostro przepłacasz.

Po trzecie, naucz się korzystać z kontraktów terminowych! Instrumenty pochodne to nie jest jakiś mityczny instrument, który mogą dotykać wyłącznie profesjonaliści. Kontrakty terminowe (nie są dostępne w XTB) możesz wykorzystać do efektywnego obniżenia kosztów prowizji. Przykład? Jeśli chcesz pospekulować na akcjach LPP, to jedna kosztuje dziś ponad 13000 zł. Kupno + sprzedaż to 0.39% od łącznie 26 000 złotych. Koszt? Ponad 100 złotych. Sto złotych samej prowizji! Jeden kontrakt terminowy na akcje LPP również daje ekspozycję na jedną akcję LPP. Tylko że kupno i sprzedaż jednego kontraktu to prowizja łącznie 6 złotych. Jeśli kontrakty na jakiś instrument są płynne, a Twoim celem jest krótkoterminowa spekulacja – to korzystaj z kontraktów!

Otwórz konto w XTB i inwestuj bez prowizji w akcje spółek, które mogą zyskać na budowie CPK!
Zakładając konto za pomocą linka: https://link-pso.xtb.com/pso/EKcJt wspierasz nasz portal.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments