Jak przetrwać na rynku? Dlaczego tylko 30% firm działających 10 lat odnosi sukces?

firmy

Statystyki obejmujące dane gospodarcze jasno pokazują, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest łatwe. Nie ma tutaj znaczenia o jakim państwie mówimy. Naprawdę niewiele biznesów przechodzi próbę czasu. Radzenie sobie z konkurencją, biurokracją i własnymi problemami życiowymi w tym samym czasie, dla większości okazuje się barierą nie do pokonania. Dane za ostatnie 10 lat pokazują, że w przypadku Stanów Zjednoczonych tylko 34,7% firm założonych w 2013 roku nadal funkcjonuje. Innymi słowy tylko jedna trzecia firm utworzonych w marcu 2013 roku przetrwała dekadę.

Statystyki odnośnie przeżywalności amerykańskich przedsiębiorstw

Najbardziej odporne są firmy z sektora rolniczego

Najwyższy wskaźnik przetrwania odnotowano w rolnictwie, leśnictwie, rybołówstwie i łowiectwie (50,5 proc. nadal działało w 2023 r.), a następnie w usługach i użyteczności publicznej (45,7 proc.) i przemyśle wytwórczym (43,6 proc.). Najniższy wskaźnik przeżycia odnotowano w górnictwie, wydobywaniu oraz wydobyciu ropy i gazu (24,5%). Inne branże o niskim wskaźniku przeżycia 10-letniego to informacja (29,1 proc.) i handel hurtowy (32,1 proc.).

Dlaczego tak wysoką odpornością na niekorzystne warunki biznesowe cechują się przedsiębiorstwa z sektora rolniczego? Jednak pamiętajmy, że w przypadku Stanów Zjednoczonych gospodarstwa rolne są naprawdę bardzo duże. To właśnie duża skala działalności może pomagać przedsiębiorcom przetrwać chwilowe niekorzystne warunki biznesowe.

Statystyki odnośnie przeżywalności amerykańskich przedsiębiorstw

Statystyki odnośnie przeżywalności amerykańskich przedsiębiorstw
Ibidem

Jak radzą sobie polskie firmy ?

Jak na tle przedsiębiorstw amerykańskich radzą sobie polskie firmy ? Wyniki są bardzo podobne. Wskaźnik przeżywalności firm po pierwszym roku działalności wynosi ponad 70 proc., a po trzech latach – ok. 50 proc. Wskaźnik przeżycia po czwartym i piątym roku wyniósł odpowiednio 47 i 44 proc. W perspektywie 10 lat już tylko co trzecia firma, co jest wynikiem bardzo zbliżonym do firm amerykańskich.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments