Ile Master Pharm stracił już na inwestycji w CD Projekt i Mercatora?

Ile Master Pharm stracił już na inwestycji w CD Projekt i Mercatora

Co jakiś czas przypominam sobie, żeby hobbystycznie sprawdzić, jak miewa się ta patologiczna sytuacja. Szybki rys historyczny dla niewtajemniczonych jest taki, że spółka Master Pharm postanowiła w czwartym kwartale 2020 roku zamiast skupić się na swoim biznesie, pobawić się w inwestowanie na rynku firmowej gotówki kupując akcje CD Projekt oraz Mercator Medical. Nie wiadomo dokładnie, kiedy te akcje kupiła, ale wiadomo, że był to czwarty kwartał 2020.

W przypadku CD Projektu kupiono 37 tysięcy akcji po średniej cenie 383,96 zł, a w przypadku Mercator Medical 26 190 akcji po średniej cenie 602,95 zł. Łącznie daje to wartość inwestycji równą 30 mln zł (bez dwóch tysięcy). Gdy spółka dokonywała tych inwestycji, to zrobiła to za 90% wszystkich środków pieniężnych, jakie miała. Do 31 marca 2022 roku na pewno żadnej z tych pozycji nie sprzedała. W międzyczasie spółce nawet nie chciało się zapisać na skup akcji własnych, jaki robił Mercator Medical, a więc efektywnie pozbawiła się zwrotu inwestycji w wysokości ~ pół miliona zł. Do 31 marca 2022 nie uśredniła też żadnej z tych pozycji, a oficjalne stanowisko Zarządu jest następujące: „Zarząd traktuje inwestycje w papiery notowane na GPW jako inwestycję średnioterminową i o ile nie zajdą nadzwyczajne okoliczności nie zamierza jej zamykać po wartościach niższych od cen nabycia.„.

Ta ładna formułka mniej więcej znaczy według mnie tyle „Nie mamy pojęcia co zrobić i w sumie to już pogodziliśmy się ze stratą. Może kiedyś odbije”. O ile musiałoby „odbić”? Tak wygląda mniej więcej (bo nie wiem kiedy dokładnie były zakupy) wykres kształtowania się wartości pozycji na akcjach MRC oraz CDR dla Master Pharm do dziś. W międzyczasie spółka dostała pewnie 185 000 zł dywidendy z CD Projekt, więc o tyle faktycznie mniej straciła.

Wartość inwestycji Master Pharm w CDR i Mercator Medical

Wycena tych pozycji na dziś byłaby równa około 5.5 mln zł, wobec 30 mln zł na początku. Spółka straciła więc ~ 81% CAŁEGO swojego portfela inwestycyjnego. EBITDA Master Pharm za 2021 rok to 19.04 mln zł, a za 2020 10.596 mln zł. Spółka straciła więc dotychczas praktycznie całą swoją dwuletnią EBITDA. Dziwi mnie jedynie, że taka niegospodarność Zarządu pozostaje w zasadzie bez żadnych konsekwencji.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #004 – wielki spadek Snapchata, fracht z rekordowymi zyskami i wpływ EV na ropę

49
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: