Europejskie firmy zmniejszają inwestycje

europa

Gospodarcza potęga Europy powoli odchodzi w niepamięć. Ostatnie lata to dalsze pogłębienie problemu. Problemy z gazem i wysoką inflacją mocno zmniejszyły apetyt firm na inwestycje. Przedsiębiorcy czują się niepewnie w nowym otoczeniu i wyczekują dalszego rozwoju wydarzeń.

Realne nakłady inwestycyjne europejskich przedsiębiorstw

Zmniejszone inwestycje i to szczególnie te sektora prywatnego muszą przełożyć się na wolniejszy wzrost w przyszłości. Wzrost PKB państw Europy Zachodniej już wcześniej był jednym z wolniejszych na świecie. Teraz możliwe, że zwolni jeszcze bardziej. Nawet zwiększone wydatki państwowe nie pomogą, bo te są mocno nieefektywne (temat bardziej szczegółowo opisany w tekście „Sprawdź krzywą Rahna”).

Szukając najbardziej perspektywicznych rynków, warto rozglądać się za państwami z bardzo dobrą demografią i dynamiką wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza, że te dwa elementy zazwyczaj idą ze sobą w parze. Tak wygląda prognozowany średnioroczny wzrost gospodarczy do 2050 roku w zestawieniu z demografią poszczególnych krajów.

Przewidywane tempo rocznego wzrostu PKB w latach 2016-2050 (pionowo) vs przewidywany wskaźnik zależności na 2050 rok (poziomo)

Przewidywane tempo rocznego wzrostu PKB w latach 2016-2050 (pionowo) vs przewidywany wskaźnik zależności na 2050 rok (poziomo)
Źródło: pwcresearch.com

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  55
  3
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments