Co dalej z cenami ropy? Prognoza na najbliższe 12 miesięcy.

Co dalej z cenami ropy? Prognoza na najbliższe 12 miesięcy.

Tak kompleksowego materiału z danymi o ropie myślę, że nie znajdziecie nigdzie indziej. Jednoznacznie staram się znaleźć tu odpowiedź na pytanie: „Czy to dobry czas na kupowanie ropy, czy spółek z nią powiązanych na krótki i średni termin od dziś?”. Ponad 33 strony czystego mięsa analitycznego, gdzie oczywiście powiem wam o swoich wnioskach, ale ile ludzi, tyle opinii, więc nie ukrywam, że zależy mi też na dyskusji pomiędzy nami, bo w końcu mamy tu ponad 300 aktywnych inwestorów, a ja na pewno również potrafię niektóre rzeczy zinterpretować źle. Jeśli masz w swoim portfelu spółki z ekspozycją na ropę, surowcowe ETF, albo choćby kontrakty CFD na ropę, to nie możesz pominąć tego materiału. Zaczynajmy więc.

Surowce są dziś mocno zatłoczone

Rzućmy na wstępie okiem na ankietę BoFa, z której jednoznacznie wynika, że surowce, a zwłaszcza ropa są dziś najbardziej zatłoczoną inwestycją. Pisałem o tym szerzej już w krótkim wpisie „Surowce są dziś najbardziej zatłoczoną inwestycją”. Historycznie takie „crowded trade” słabo dawały sobie radę w kolejnych okresach.

Co jest dziś najbardziej „zatłoczoną inwestycją?”

Co jest dziś najbardziej "zatłoczoną inwestycją?"
Źródło: Bank of America

Lekko dziwaczne jest granie przez inwestorów szeroko ekspozycji na rynek surowców przy jednoczesnym obstawianiu globalnego spowolnienia / recesji. Ciężko nie zaśmiać się pod nosem z tej jednoznacznej sprzeczności, ale cóż… największe problemy ma ten ktoś wyjdzie za późno. Niektórzy zaliczą na tym solidne zyski.

Procent zarządzających funduszami, który oczekuje silnejszej gospodarki w nadchodzącym czasie

Procent zarządzających funduszami, który oczekuje silniejszej gospodarki w nadchodzącym czasie
Źródło: Bank of America

Surowce jednak w okresie spowolnienia gospodarczego nie radzą sobie najlepiej. Dane gospodarcze, a zwłaszcza te wyprzedzające zawsze pikują nieco przed cenami surowca.

USA PMI (pomarańczowy) vs ceny ropy naftowej (świeczki)

Oczywiście tutaj przede wszystkim początku jest walka o krótkoterminowe momentum, a po drugie historia o tym, że to zaburzenia podażowe będą w głównej mierze cenotwórcze i trwalsze. W końcu po marcu 2020 poza silnym ożywieniem popytowym, gospodarczym, to w głównej mierze problemy podażowe zagwarantowały hossę na surowcach. Jak w takim razie wyglądają prognozy popytu i podaży dla rynku ropy naftowej?

Fundamentalna sytuacja podaży i popytu na rynku ropy

Dalsza część tej analizy jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Dołącz do nas żeby przeczytać całość.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Piotr

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
39
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz też: