Surowce są dziś najbardziej zatłoczoną inwestycją

inflacja

Surowce mogą zaliczyć ostatnie 12 miesięcy do najbardziej udanych. Gwałtowne ożywienie gospodarcze po zdejmowaniu lockdownów, a potem wojna wywindowała ceny niektórych na nowe szczyty. ropa WTI w swoim tegorocznym maksimum sięgnęła ponad 130 dolarów za baryłkę, a Brent prawie 140 dolarów. Na historyczne szczyty podskoczyła też miedź, nikiel czy lit. Spore wzrosty ma za sobą większość surowców.

Inwestorzy mają jedna od zawsze tendencję do gonienia momentum kupując przeszłe wyniki. Tak samo było też z funduszami obligacji w Polsce na koniec 2020 roku i tak samo będzie zawsze. Natura inwestora się nie zmienia. Niestety takie gonienie momentum najczęściej oznacza, przynajmniej w krótkim okresie, straty. Historycznie, takie najbardziej zatłoczone w danym okresie inwestycje, w kolejnych okresach dawały sobie radę dość słabo i nie ma tu znaczenia, czy jesteś inwestorem indywidualnym, czy instytucjonalnym. Ci instytucjonalni również często skaczą z kwiatka na kwiatek goniąc chwilę, co najczęściej przekłada się na to, że większość aktywnie zarządzanych funduszy nigdy nie bije szerokiego rynku. Zmiany strategii mogą czasem działać w krótkim okresie, ale w długim są skazane na porażkę, chyba że jesteś prawdziwym Bogiem inwestycji.

Dziś taką najbardziej zatłoczoną inwestycją są właśnie surowce, co potwierdza szybki rzut oka na ostatnią ankietę Bank of America wśród zarządzających funduszami, a więc mówimy tutaj o inwestorach instytucjonalnych, gdzie już rekordowa ich ilość przyznaje się do ekspozycji na surowce. Tak byczo nastawieni do tego rynku nie byli nawet w 2011 roku, gdy surowce również zaliczały swój okresowy rajd w górę. Ja w takim tłok już nie zamierzam się dziś pakować.

Źródło: BofA Global Fund Manager Survey

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #001 – podsumowanie najciekawszych danych rynkowych za 02.05.2022 – 08.05.2022

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

51
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: