Chiny wstrzymają eksport dwóch ważnych surowców

chiny usa

Jakiś czas temu w artykule „USA kontynuuje z Chinami wojnę na półprzewodniki” pisaliśmy, że USA zaostrzają wojnę technologiczną z Chinami. Obecnie na celowniku administracji Bidena znalazły się głównie firmy zajmujące się produkcją półprzewodników. Przedsiębiorstwa z kapitałem amerykańskim mają do wyboru albo opuścić Państwo Środka, albo załapać się na sankcje.

W tym również te dotyczące samych pracowników amerykańskich, którzy mogą nawet stracić obywatelstwo. Jak można było się domyślać, chińskie kierownictwo polityczne musiało zareagować na te działania. Podjęto decyzję o ograniczeniu od 1 sierpnia eksportu dwóch rodzajów metali rzadkich. Chodzi o gal i german.

Chiny odpowiadają za około 60% globalnej podaży germanu. W przypadku galu za 80%. Rudy germanu są niezwykle rzadkie. Większość jest produktem ubocznym produkcji cynku i popiołu lotnego z węgla. Oba metale są wykorzystywane w chipach komputerowych oraz sektorze obronnym i energii odnawialnej. German jest kluczowy do produkcji kabli światłowodowych oraz wykorzystuje się go w produkcji chipów komputerowych. Jest również ważny dla technologii niskoemisyjnych, takich jak ogniwa słoneczne.

Eksport metali ziem rzadkich w 2019 r.

Chiny niekwestionowanym liderem w produkcji metali ziem rzadkich

Można powiedzieć, że metale ziem rzadkich są silną bronią w rękach Chińczyków. Na powyższym wykresie widać, że Państwo Środka jest niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o ich eksport. Bez metali ziem rzadkich gospodarki wysokorozwinięte nie są w stanie dobrze funkcjonować.

Zapotrzebowanie na metale tego typu rośnie dynamicznie. W 1950 było to mniej niż 100 ton rocznie, w 1990 roku 40 000 ton rocznie, w 2000 roku 80 000 ton, a obecnie ponad 300 tys. ton. Do niedawna Stany Zjednoczone miały tylko jedną kopalnię tych surowców zlokalizowaną w Kalifornii. W ostatnich latach operatorzy kopalni amerykańskich wysłali do Chin tysiące ton skoncentrowanych pierwiastków ziem rzadkich, ponieważ w USA nie ma odpowiednich urządzeń do procesu ich przerabiania. W sumie prawie 80% sprowadzanych do USA pierwiastków w latach 2017 – 2020 pochodziło z Chin. Chińczycy zdają sobie sprawę ze swojej przewagi na tym polu nad innymi i jak widać, starają się ją wykorzystywać na swoją korzyść, jak tylko mogą.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments