Zasady inwestowania Warrena Buffetta. Stosuj je w 2024 roku!

Król inwestowania, Warren Buffett przez lata stworzył swój własny kodeks do przestrzegania przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Sprowadza się on w zasadzie do kilku prostych punktów. To one pozwoliły mu na generowanie prawie 20% stopy zwrotu każdego roku od 1965.

Kilka punktów, które każdy może i powinien stosować u siebie. W tym materiale przeprowadzę was przez 5 zasad Buffetta z konkretnymi przykładami, tak żebyś był w stanie lepiej je zrozumieć i wykorzystać dla siebie.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak inwestuje Buffett?https://dnarynkow.pl/warren-buffett-zywa-legenda-inwestowania-generujaca-24-procent-zysku-rocznie/
Podstawowe zasady inwestowania https://dnarynkow.pl/charlie-munger-inwestor-ktory-zmienil-styl-warrena-buffetta/
Jak inwestować lepiej?https://dnarynkow.pl/inwestor-lepszy-niz-warren-buffet-jaka-jest-tajemnica-marka-leonarda/

Zasady Inwestowania Warrena Buffetta. Zastosuj Je W 2024 Roku!

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Panuj nad emocjami

Buffett zawsze powtarzał, że kluczem do inwestowania z sukcesami jest odpowiednia psychika. To jeden z jego najbardziej znanych cytatów.

„Bądź chciwy, gdy inni się boją i bój się, gdy inni są chciwi”

Warren od dawna mówi, że najlepszym sposobem na zarabianie na rynku akcji jest wyłamanie się z tego schematu. Panikę i strach innych trzeba wykorzystywać na swoją korzyść i niespecjalnie przejmować się tym, że akurat dziś wycena inwestycji spada.

Ludzie kupują akcje i myślą, że jak cena wzrośnie, to jest świetna, a jak cena spadnie, to jest tragiczna.

My myślimy kompletnie odwrotnie. Gdy cena spada, jesteśmy zachwyceni. Kupimy więcej.

Gdy cena rośnie, to niespecjalnie nam się to podoba.

Inwestorzy niestety mają tendencję do tego, żeby działać w stadzie. Wszyscy się boją razem albo wszyscy są chciwi w tym samym momencie. Podobny schemat powtarzany jest przez inwestorów od zawsze i to on odpowiada za większość zmienności na rynkach. Wszystko przez krótkoterminowe myślenie.

Kupując podczas rynkowej paniki musisz zapomnieć o tym, że jutro być może będzie jeszcze taniej. Być może będzie. Tego jednak nikt nie wie. Ważniejsze jest to, czy drożej będzie za np. rok czy dwa. Jeśli nauczysz się pokonać w ten sposób swoją psychikę, to zaczniesz osiągać o wiele lepsze wyniki. Buffett to rozumie i często wykorzystuje na swoją korzyść.

Zrozum w co inwestujesz

W przetrzymaniu rynkowej paniki i podejmowaniu decyzji, które nie są zgodne z tłumem na pewno pomaga dobre rozumienie tego, w co inwestujesz. To prowadzi nas do drugiej zasady.

Mam staroświecki pogląd, że powinno się oczekiwać zysku wyłącznie na rzeczach, które się rozumie.

Przez rozumie nie mam na myśli, jaki jest produkt spółki itp.

Mam na myśli jak ekonomika tego biznesu może wyglądać za 10 czy 20 lat od teraz.

W inwestowaniu nie chodzi po prostu o to, żeby kupić jakąś spółkę. Spółek na rynku są dziesiątki tysięcy. Jedne są drogie, a inne tanie. Posortowanie ich po najtańszych wskaźnikach i po prostu kupienie czegoś, co jest stosunkowo tanie, to nie jest dobry sposób na inwestowanie.

Stosując takie podejście nie będziesz mógł łatwo poradzić sobie z ewentualną paniką na rynku. Czy jeśli kupiłeś dzisiaj coś, co w kolejny tydzień spadło o 20%, to znaczy, że trzeba jak najszybciej pozbyć się spółki z portfela, a może jednak warto dokupić więcej?

Jeśli nie rozumiesz biznesu, który kupiłeś, to nie będziesz w stanie podjąć takiej decyzji. Wtedy twoje inwestowanie zmienia się w zasadzie w hazard.

Każdy z nas zna się na czymś. Jeśli pracujesz w firmie IT, to wiesz więcej o ich modelu działania niż typowa osoba. Jeśli po godzinach interesujesz się technologią, to też raczej wiesz o niej więcej niż ktoś przypadkowy na ulicy. Wykorzystaj tę przewagę.

„Określenie swojego obszaru kompetencji jest najważniejszym elementem inwestowania.

Nie ważne jak duży to obszar. Nie musisz być ekspertem od wszystkiego.

Jednak określenie obszaru tego, na czym się znasz, a na czym nie… jest bardzo ważne.”

Jeśli nie rozumiesz, jak coś działa, to po prostu w to nie inwestuj. Nie ulegaj modzie na inwestowanie w coś tylko dlatego, że twój sąsiad się na to zdecydował i akurat zarobił. Jeśli będziesz kupował to, co rozumiesz, to łatwiej przyjdzie Ci też utrzymanie inwestycji przez lata, a to kolejna z zasad Buffetta.

Inwestowanie trwa latami

Dla większości inwestorów utrzymanie swojej pozycji w jakiejś spółce to największe wyzwanie. Jeśli kupujesz akcje, to nie traktuj ich inaczej niż inwestycji we własną restaurację z kebabem, czy nieruchomości.

„Nie kupuj spółki na 10 minut, jeśli nie jesteś gotowy trzymać jej przez 10 lat”

Klucz do zarabiania na inwestycji w długim terminie jest prosty. Chodzi tylko o to, czy spółka, którą kupiłeś będzie w stanie generować coraz więcej gotówki. Tak samo wygląda to przy inwestycjach w mieszkania, czy w budki z kebabami.

Jeśli twój horyzont inwestycyjny jest odpowiednio długi, to nic innego nie ma znaczenia. Wszystkie elementy, przez które kursy akcji codziennie się zmieniają znikają. Jeśli będziesz traktować kupowanie akcji, jak kupowanie kawałka konkretnego biznesu, który znasz i który chcesz długo posiadać, to wszystkie spadki dookoła, o ile nie wynikają z problemów spółki, nie będą miały dla Ciebie znaczenia.

Trzy razy w historii Berkshire, cena akcji spadłą o 50%.

Nic złego z Berkshire się nie działo, gdy te trzy razy miały miejsce.

Pomimo tak dużego spadku spółki, która jest jedynym elementem majątku Buffetta, nie robiło to na nim wrażenia. Sam powtarzał wielokrotnie, że prawdziwy inwestor nie obawia się jutrzejszego rynku akcji.

Prawdziwym testem tego, czy inwestujesz, jest czy obchodzi Cię czy jutro będzie otwarty rynek akcji.

Jeśli dokonałeś dobrej inwestycji, to nie powinno Cię obchodzić, jeśli nagle zamkną rynek akcji na 5 lat

To dopiero prawdziwy test dla twoich decyzji. Spójrz na swoje inwestycje i zadaj sobie pytanie, czy gdybyś musiał zostać z nimi przez pięć lat, to czułbyś się z tym w porządku?

Wybieranie pojedynczych spółek, z którymi czułbyś się bezpiecznie przez lata, to naprawdę trudna sztuka. Wielu osobom łatwiej będzie przetrwać zawirowania, jeśli zdecydują się na inwestowanie w całe indeksy.

Zautomatyzowane rozwiązania do inwestowania w taki sposób można znaleźć m.in. na platformie XTB, której osobiście też używam. Inwestowanie w cały indeks pozwoli większości osób zrzucić głowy ciężar zastanawiania się, czy spółka X jest właśnie tą, z którą chciałbyś być kolejną dekadę. Zwłaszcza że jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na takie pytanie, to bardzo prawdopodobne, że masz taki portfel, który nie spełnia kolejnej zasady Buffetta.

Nigdy nie trać pieniędzy

Brzmi jak tani truizm. Jednak kupując różne spółki, nie ważne jak długo będziesz je analizować i jak dobrze poznasz ich biznes, na pewno będziesz się mylić.

Pierwsza zasada inwestowania to „Nie trać pieniędzy”

Druga zasada to „Nie zapomnij o pierwszej zasadzie”.

Jeśli kupisz akcje za cenę poniżej ich wartości i kupisz ich kilka różnych, to nie stracisz pieniędzy

Jeśli zainwestujesz w 10 spółek i 4 okażą się katastrofą, to i tak możesz uznać się za świetnego inwestora. Ważne jednak, żeby te cztery spółki nie pociągnęły Cię na dno. Buffett często powtarza, że jeśli już wpadłeś w dziurę, to dobrze na samym początku przestać kopać głębiej.

Istnieje bardzo częsta pokusa do tego, żeby stratną inwestycję „uśrednić w dół”, czyli kupić jeszcze więcej akcji zmniejszając efektywnie swoją średnią cenę i skracając czas niezbędny do tego, żeby „wyjść na zero”.

W uśrednianiu w dół nie ma nic złego i Buffett często stosuje takie podejście, ale musisz wiedzieć, dlaczego uśredniasz! Jeśli dokupujesz spadające akcje, bo wiesz, że to tylko efekt rynkowego szumu, a w prawdziwym biznesie nic się nie zmieniło, to osiągniesz sukces.

Jeśli jednak dokupujesz je tylko dlatego, żeby „się odkuć”, to niestety kopiesz wspomnianą dziurę coraz głębiej i będziesz mieć spore problemy, żeby się z niej potem wydostać. Nie na każdej inwestycji da się zarobić. Czasem najlepszym, co można zrobić, jest ucięcie swoich strat i przeniesienie kapitału w inne miejsce.

Za dobrej jakości spółkę trzeba zapłacić

Idea całego inwestowania jest prosta. Zainwestować dziś ileś pieniędzy, żeby za jakiś czas wyjąć ich więcej. Może się wydawać, że kupując coś, co sprawia wrażenie „taniego” będzie nam zarobić na tym łatwiej. Często jednak, jeśli coś jest wybitnie tanie, to stoją za tym jakieś powody!

„Kupuj świetne firmy w dobrej cenie, a nie dobre firmy w świetnej cenie”.

Teraz wolę kupować świetny biznes w dobrej cenie, niż dobry biznes w świetnej cenie.

Buffett też stosował kiedyś takie podejście. Do zmiany przekonał go Charlie Munger, który twierdził, że za jakość trzeba zapłacić. Tak samo w życiu, jak i na giełdzie. Poza ekstremalnymi i bardzo rzadkimi sytuacjami, praktycznie niemożliwe jest, że uda Ci się kupić dynamicznie rosnący biznes, który ma pozycję lidera w swojej branży i dobre perspektywy na przyszłość, po wybitnie niskiej cenie.

Buffett nie czeka na takie przesadnie niskie ceny, bo wie, że to niemożliwe. Nie chce też jednak przepłacać. Nawet świetne biznesy potrafią być okresowo mocno przewartościowane. Kupienie ich w najgorszym możliwym momencie dalej pozwoli Ci zarobić, ale niestety okres czekania na ten zarobek może być zbyt długi.

Myślenie o spółkach sprowadza się do tego, czy suma wygenerowanej przez nią gotówki pozwoli na spłacenie twojej inwestycji w przyszłości! Warren lubi powtarzać, że nie chodzi o to, aby obstawiać czy twoja spółka stanie się światowym liderem. Chodzi o sprawdzenie, czy dzisiejsza wartość gotówki, jaką będzie generować spółka, przekracza jej obecną wartość na rynku. Jeśli tak, to jako inwestor nie masz się nad czym zastanawiać.


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments