Inwestor LEPSZY NIŻ WARREN BUFFET! Jaka jest tajemnica Marka Leonarda?!

Mark Leonard to tajemniczy miliarder, który stworzył od zera, firmę wartą dziś ponad 50 miliardów dolarów. Jeden z najlepszych inwestorów naszych czasów, który swoimi wynikami przebija nawet słynnego Warrena Buffetta. Jednak prawie nikt o nim nie słyszał!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Kim jest inwestor lepszy od Buffetta?https://dnarynkow.pl/berkshire-hathaway-swiata-it-analiza-constellation-software/
Jak działa Constellation Software?https://dnarynkow.pl/najlepszy-inwestor-ostatniej-dekady-jak-dziala-mark-leonard-i-constellation-software/
W co inwestować, żeby osiągać 34% zysku rocznie?https://dnarynkow.pl/warren-buffett-zywa-legenda-inwestowania-generujaca-24-procent-zysku-rocznie/

Jaka jest tajemnica sukcesu Leonarda i na czym zbudował on swoje imperium? Leonard prawie w ogóle nie rozmawia z mediami, a w sieci znajdzie się zaledwie kilka jego starych zdjęć, z których łatwo porównać go do czarodzieja Gandalfa.

Mark Leonard

Chyba faktycznie musi mieć on w sobie coś magicznego. Założony przez Leonarda wehikuł inwestycyjny – Constellation Software od 2006 roku daje inwestorom zarabiać średniorocznie po… 34%. Jak to w ogóle możliwe?!

Inwestor LEPSZY NIŻ WARREN BUFFET! Jaka jest tajemnica Marka Leonarda?!

Kim jest Mark Leonard?

Zanim założył swój wehikuł, Mark pracował jako grabarz, murarz, ochroniarz, czy wyprowadzacz psów. W końcu trafił do banku, a później do funduszu Venture Capital. Ta forma finansów niespecjalnie go jednak interesowała. Fundusze typu VC tworzą firmy wyłącznie po to, żeby je potem sprzedać. Tymczasem Leonard chciał stworzone firmy mieć dla siebie na zawsze. To właśnie z tego pragnienia narodził się Constellation Software w 1995 roku, gdy Leonard miał 39 lat.

Od 1995 roku, firma Constellation Software przejęła setki różnych spółek. Przez cały ten czas, sprzedała tylko w jedną, czego podobno Leonard do dziś żałuje. Constellation Software to spółka typu serial acquirer, czyli tzw. „seryjny nabywca”. Strategia firmy jest bardzo prosta do zrozumienia. Spółka kupuje i zarządza spółkami, które działają na rynku oprogramowania wertykalnego, tzw. „VMS”. 

Branża VMS to segment oprogramowania, które zaspokaja unikalne potrzeby dla danego klienta czy branży. Przykładem może oprogramowanie przeznaczone dla lokalnego dentysty, które pozwala zarządzać danymi pacjentów. To software, którego raczej w przyszłości nie będzie wykorzystywać wiele osób.

Constellation Software kurs od debiutu

Constellation Software kurs od debiutu

Jednocześnie jednak, to też software, z którego nie tak łatwo zrezygnować, gdy już całkowicie wdrożono go do firmy. Wyobraź sobie, że prowadzisz restaurację i masz dedykowany system do IT do jej obsługi. Będzie Ci się chciało go zmieniać? Niespecjalnie. Jeśli posiadasz całą sieć restauracji, to już w ogóle nie będziesz tym zainteresowany. Koszty zmiany będą gigantyczne, a do tego trzeba od nowo wszystkich uczyć obsługi. To właśnie wśród takich firm odnalazł się Leonard.

Pomysł Constellation Software i Marka Leonarda na biznes jest następujący:

  1. Znaleźć firmy działające na rynku VMS, które mają duży potencjał wzrostu,
  2. Kupić firmę w całości lub w części z opcją na późniejszy zakup całości
  3. Rozwijać firmę razem z zarządem wykorzystując swój know-how i bazy klientów
  4. W efekcie firma się rozwija i generuje dla Constellation Software gotówkę, z której finansowane są kolejne akwizycje i przejęcia.

Sekret wzrostu kursu

Ostatni element jest kluczowy dla wzrostu wartości Constellation Software. Posiadając stały dopływ gotówki, firma nigdy nie wykorzystała akcji jako formy płacenia za przejęcia. W efekcie, mamy stale niezmienioną liczbę akcji w obiegu od IPO, a brak takiego rozwadniania wspiera kurs.

Żeby firma Leonarda zdecydowała się na zakup spółki, musi ona spełniać szereg mocno wyśrubowanych kryteriów. Rozważane są jedynie takie podmioty, które:

  • Osiągają przychody minimum 5 milionów dolarów
  • Generują minimum 1 milion dolarów rocznie zysku operacyjnego.
  • Osiągają co najmniej 20% wzrost przychodów + marży EBITDA
  • Są Liderem w swojej niszy (pierwsze bądź drugie miejsce na rynku)
  • Obsługują setki lub tysiące klientów
  • Posiadają doświadczony i zaangażowany zespół menedżerski oraz dobry zarząd (najlepiej składający się z założycieli).

„Nasze najczęstsze i ulubione przejęcia to firmy, które kupujemy od właścicieli. Gdy założyciel poświęca większość życia na zbudowanie firmy, to najczęściej jej cele są we wszystkich aspektach długoterminowe. Firmy tego typu są bardzo dobrym zakupem i często kontynuują działanie z tym samym zarządem, ale pod parasolem Constellation Software.”

Mark Leonard

Zdecentralizowana struktura, to zapewne pokłosie samego Leonarda, który nienawidził, gdy mówiło mu się, co ma robić.

Mark Leonard seryjnie kupuje firmy

Cała lista brzmi jakby trudno było znaleźć wiele takich firm, ale trudno nie oznacza nierealnie. Według Royal Bank of Canada (RBC), od 2005 roku Constellation wydało łącznie 8,7 miliarda dolarów na ponad 860 firm. W tym czasie przychody firmy rosły średnio o około 25% rocznie. Pojedyncze przejęcie najczęściej zamyka się w kilku milionach dolarów

Struktura Constellation Software

Struktura Constellation Software

W 2014 roku Mark Leonard doszedł do wniosku, że zarobił już w życiu wystarczająco dużo pieniędzy i że zrzeknie się prawa do wynagrodzenia oraz bonusów mimo piastowania funkcji CEO! Utrzymuje się z oszczędności oraz dywidendy płaconej przez Constellation. Stopa tej dywidendy jest niewielka, bo wynosi około 0,12%, ale w skali Constellation daje to i tak niezły pieniądz. Leonard ma udziały warte około 4,8 miliarda dolarów, więc z dywidendy wpływa mu na konto prawie 6 milionów dolarów rocznie.

 Do swoich akcjonariuszy napisał wówczas w liście:

Poprosiłem zarząd o obniżenie mojego wynagrodzenia do zera. Constellation miało świetny rok, więc pomimo tych modyfikacji moje całkowite wynagrodzenie faktycznie wzrosło. Nie przyjmę żadnego wynagrodzenia, żadnej premii motywacyjnej i nie będę już obciążać firmy żadnymi kosztami. Jestem prezesem przez pierwsze 20 lat. Zrezygnowałem z całego wynagrodzenia, ponieważ nie chcę w przyszłości pracować tak ciężko, jak przez ostatnie 20 lat. […]. Tradycyjnie podróżowałem na podstawie biletów ekonomicznych i zatrzymywałem się w skromnych hotelach, ponieważ nie lubiłem obciążać akcjonariuszy Constellation, a chciałem dać dobry przykład tysiącom pracowników, którzy podróżują co miesiąc. Staję się jednak coraz starszy i bogatszy i stwierdzam, że jestem skłonny przeznaczyć więcej własnych pieniędzy na wygodę i szybkość. Obawiam się więc, że odtąd będziecie mnie głównie widzieć na przedzie samolotu. 

Mark Leonard

Mnożnik EV/Sales po jakim Constellation Software przejmuje firmy

Plan wynagrodzeń wyróżnia Constellation Software

Dość niecodzienne jest też podejście Leonarda, do wynagradzania swoich pracowników. Plan wynagrodzeń to jeden z elementów, który wyróżnia Constellation. Jego celem jest nagradzanie za pracę na rzecz osiągnięcia korporacyjnego celu, jakim jest zwiększanie wartości firmy. Spółka wierzy, że wartość buduje się przez zarządzanie w dłuższej perspektywie dwoma elementami finansowymi: rentownością i wzrostem. W związku z tym, Constellation wynagradza pracowników na wszystkich poziomach organizacji! 

Kadra kierownicza ma jednak dodatkowy wymóg, aby co najmniej 75% premii motywacyjnych było inwestowane w akcje spółki indywidualnie przez menedżerów. Inwestycje te podlegają ograniczeniom w odsprzedaży przez okres pięciu lat. Przez pierwsze dwa lata nie można sprzedać żadnej akcji, a w każdym z kolejnych lat można sprzedać maksymalnie 1/3 swoich akcji.

Taki plan zachęca pracowników do efektywniejszego działania. Łączenie interesu wysoko postawionych managerów z akcjonariuszami jest niezwykle ważny do budowy wartości. Firmy z wysokim procentowym udziałem insiderów w akcjonariacie statystycznie biją w długim terminie rynek. W końcu, jak mawiał Nassim Taleb.

„Liczy się nie to, co dana osoba ma, a czego nie ma; liczy się to, czego boi się stracić”

Nassim Taleb

Wielu pracowników Constellation zostało dzięki temu programowi milionerami. Okazuje się, że to naprawdę efektywny model premiowania. Dziwi mnie, że większe firmy nie zaczerpnęły tutaj inspiracji od Constellation. Standardem jest nagradzanie kadry managerskiej opcjami na zakup akcji, ale model Marka Leonarda jest o wiele skuteczniejszy psychologicznie. Jeśli menedżer początkowo otrzyma gotówkę, za którą dopiero później musi sam dokonać zakupu akcji, to proces o wiele bardziej wpływa na jego myślenie długoterminowe i zaangażowanie.

Constellation Software to fenomenalna firma

Wszystkie elementy: niska medialność, świetny program motywacyjny, zaangażowanie CEO i konsekwencja w realizacji planu sprawiły, że wehikuł inwestycyjny Marka Leonarda realnie dał od momentu debiutu w 2006 roku lepszą stopę zwrotu z inwestycji, niż wynik Buffetta. Nic też nie wskazuje na to, że Constellation się zatrzyma.

Oczekuje się, że wielkość rynku oprogramowania VMS wzrośnie z 123,0 miliardów dolarów w 2022 roku do 402,4 miliarda dolarów w 2032 r. Oznaczać to będzie średnioroczny wzrost na poziomie 12,6%. Constellation nadal posiada relatywnie mały udział w tym torcie. Spółka twierdzi, że w swojej monitorowanej bazie (czymś a’ la inwestowalnym uniwersum) znajduje się ponad 10 000 firm VMS, w związku z tym możliwości dalszych reinwestycji pozostają bardzo dobre.

Przychody Constellation Software

Przychody Constellation Software

Mark Leonard był jedną z pierwszych osób, która zrozumiała potęgę sektora VMS. Dziś konkurencja jest o wiele mocniejsza, więc dalsze oczekiwanie zwrotu na poziomie 34% średniorocznie byłoby naiwne, ale nawet biorąc to pod uwagę, sadzę, że każdy inwestor może zaufać Leonardowi i spać spokojnie. Mówimy o osobie, która stworzyła firmę, która nigdy nie odnotowała spadku przychodów sw ujęciu rocznym.  Globalne kryzysy finansowe, pandemie, wojny, wszystko to było bez znaczenia dla wzrostu Constellation. Mało tego, od momentu swojego debiutu akcje nigdy nie spadły od szczytu o więcej niż … 25%.

Maksymalne obsunięcia kursu akcji Constellation

Maksymalne obsunięcia kursu akcji Constellation

Jak kupić akcje Constellation?

Takie połączenie wzrostu, rentowności, zysków i stabilności kursu, to ewenement warty uwagi. Jeśli też chciałbyś zostać akcjonariuszem Constellation, to akcje spółki notowane są na giełdzie kanadyjskiej. Wystarczy mieć konto u brokera, który daje dostęp do tego rynku i już. Z polskich domów maklerskich na pewno znajdziesz ją w Domu Maklerskim BOŚ.

Na mnie Constellation i Mark Leonard robią gigantyczne wrażenie, a jeśli chcesz wiedzieć o tej firmie więcej, to tutaj znajdziesz o szerszą analizę właśnie tej spółki dostępną w wersji premium serwisu.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Adrian
    Adrian
    8 miesięcy temu

    Brakuje mi dwóch informacji w artykule.

    1. W jaki sposób CS generuje gotówkę? Z dywidend?
    2. Jakie były kryteria zakupu spółek nie dzisiaj, ale w 1995 kiedy zaczynał?