Wzrost PKB w USA dalej mocny, inflacja wciąż spada

usa

Dzisiejszy odczyt amerykańskiego PKB pokazuje, że gospodarka USA wciąż trzyma się mocno. W czwartym kwartale 2022 PKB wzrosło o 2.9%. Dane są annualizowane, więc faktyczny wzrost PKB w kwartale należałoby podzielić na 4. Dla porównania 3 kwartał 2022 roku przyniósł odczyt na poziomie 3,2%, ale jeszcze w drugim kwartale 2022 było to minus 0.6%, a w pierwszym 2022 minus 1.6%. Gospodarka USA dalej trzyma się ponadprzeciętnie dobrze.

Wzrost PKB w USA kwartalny (annualizowany)

Inflacja bazowa PCE mocno spada

Spadek inflacji konsumenckiej i producenckiej jest już znany. FED jednak najbardziej przejmuje się tą PCE. Zwłaszcza w wersji bazowej. Dlaczego? Inflacja PCE mierzy ceny szerszego zakresu wydatków, lepiej pokazuje efekty substytucyjne, a więc to, jak konsumenci uciekają od dóbr, które relatywnie podrożały najbardziej i podlegają rewizji. Zresztą to też w inflacji PCE jest wyrażony cel inflacyjny FED. Inflacja CPI jest medialna, ale większą wartość decyzyjną ma PCE. W wersji bazowej cofnęła się ona już do poziomu 3.9%. To kolejny kamyczek do ogródka spadającej inflacji.

Sektor nieruchomości zwalnia

Podnoszone stopy procentowe w USA mocno zahamowały budowy nowych domów. Chociaż zjazd amerykańskiego rynku nieruchomości może przypominać sytuacje z kryzysu lat 2008 – 2009, to takie proste analogie historyczne nie mają sensu. Struktura kredytów hipotecznych wtedy i dziś jest diametralnie inna. Na korzyść obecnej sytuacji. Sektor bankowy jest dziś o wiele lepiej kontrolowany niż kiedyś.

Liczba nowo rozpoczętych budów domów w USA – dane w tysiącach

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

66
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: